Buğrahan Erbar

Buğrahan Erbar

Buğrahan Erbar | Fizik Mühendisliği Öğrencisi, Editör

Editör tarafından 27.04.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Benim adım Buğrahan Erbar. Hacettepe Üniversitesi‘nde Fizik Mühendisliğinde iki senedir öğrenim görüyorum. Bölümümle ilgili konularla içli dışlıyım. Yabancı dizi tutkunuyum. Yabancı dizilerin altyazılarını Türkçe’ye çeviyorum. Ayrıca birdizihaber.com‘da haber çevirip yazıyor ve editliyorum. Facebook‘ta American Horror Story Türkiye adlı bir fan sayfasında yöneticiyim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Elimde son derece sağlam olan ASUS N53S serisinden bir dizüstü bilgisayar var. 6 GB RAM, 640 GB sabit disk ve Intel Core i7 işlemcisi ile  beni hiç yolda bırakmadı. Kullandığımız tüm mühendislik çizim ve tasarım programlarını tek tıkla açıyor. Ekranının 17 inç olması sebebi ile de tutkunu olduğum dizileri rahatlıkla izleyebiliyorum. Hatta film izlemek ve oyun oynamak daha eğlenceli hale geliyor.

Dizüstümü her yere rahatlıkla götüremediğimden dolayı bir tablet arayışı içindeydim. Bir süre Samsung Tab 10.1 kullandıktan sonra bana yetmediğini anladım. Daha sonra Apple markasına şans vermek istedim ve iPad Air‘in uzay grisi olanı aldım. Bu kararımdan da çok memnunum. Tam beni yansıtan bir tasarıma sahip. Hafif, kullanışlı ve arıza çıkarmıyor. Okula onunla gidiyorum hatta ders kitaplarını taşımamak için PDF versiyonlarını tablete yüklüyorum.

Akıllı telefonum ise bir çılgınlık yaparak aldığım Nokia Lumia serisinin 720 modeli. Uzun zamandır Nokia kullanmıyordum. Elimden HTC, Samsung, Motorola markalı telefonlar geçmişti. Şimdilik beni idare ediyor ama uzun vadede düşünülmemesi gereken bir telefon diye düşünüyorum.

Müzik benim vazgeçilmezim. Evim ile okul arası uzak olduğundan bu vakti müzik dinleyerek değerlendiriyorum. Sony, Philips gibi müzik çalarlar kullandıktan sonra iPod’a yönelmeye karar verdim. Gerekli araştırmalarım sonucunda iPod Touch 5. nesil aldım. İyi ki almışım diyorum. Müzik dışında da bir çok işlemimi bu donanım ile yapıyorum. Lumia 720’den çok daha işlevsel olduğunu söylemeliyim. Elimden hiç düşmüyor. Her işimi de hallediyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Günlük işlerim için genelde Google Chrome‘u tercih ediyorum. Ayrıca haber yazarken ve sosyal medyaya girmek için de aynı şekilde Chrome kullanıyorum. Video, film veya dizi izleyeceksem tercihim Mozilla Firefox oluyor.

ASUS markalı bilgisayarımı aldığımdan beri Windows 7 kullanıyorum. Windows 8‘e geçmeyi hiç düşünmedim. Arkadaşlarım bilgisayarlarından gördüğüm kadarıyla bana göre değil. Hiç alışamadım. O yüzden sürümü de yükseltmedim. Windows 7 şu ana kadar bir sorun çıkarmadı. Microsoft eğer yeni bir Windows sürümü yayınlarsa, beğenirsem mutlaka geçerim.

iPad ve iPod’un işletim sistemi ise iOS 7.1. Baştan aşağı yenilenen iOS sistemi bazı aksaklıkları olsa da çok kullanışlı. App Store‘dan indirdiğim Crazy Taxi oynuna bağımlıyım resmen. Eskiden hep bilgisayarda oynadığım oyunu bu platformda görünce dayanamadım. Gerçekten tablet ile oynamak daha zevkli oluyormuş. App Store’dan indirdiğim diğer favori uygulamalarım ise Nite Time, CIA, Jenga HD. Apple’da sevdiğim iki şeyden biri virüslerin bu sisteme girememesi diğeri ise kafasına esenin kendi yaptığı uygulamayı AppStore’a koyamaması. İşte bu noktada Android’le ayrılıyorlar. Google Play Market‘te bir dolu virüslü uygulama bulmanız çok olası.

Nokia, Windows Phone sistemli telefonlarını ilk çıkardığında güzel olabilir diye düşünmüştüm. Ama çok yanılmışım. Windows Phone çok gereksiz olmuş. Windows, telefonlara göre hiç uygun değil. Çok fazla hata veriyor, menüsü hiç kullanışlı olmamakla beraber uygulama marketinde ise çöpten başka hiç bir şey yok.

Birdizihaber.com’da yazı yazarken kullandığımız içerik yönetim sistemi WordPress. Gerçekten olağanüstü. Dilediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Vazgeçilmezlerimden biri oldu.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalimdeki donanım katlanıp cebe konulabilecek bir bilgisayar ya da tablet mutlaka. Bu özelliğin yanı sıra kendi kendine şarj olabilen bir şey olmalı. Ya da enerjisini güneşten almalı. Yazılımsal olarak iOS’a benzemeli, virüs girmemeli, ayrıca bir çok özelliği içinde barındırıyor olmalı. Beklediğim cihazların başında ise iPhone 6 var. Gerçekten çok özel bir telefon bekliyorum. Mutlaka su geçirmez olmalı. İnce ve hafif bir tasarım da olması çok önemli. İnce telefon olacak diye özelliklerinden kayıp da vermemeli. Güçlü bir kamerası olmalı ve su altında da iyi çekimler yapabilmeli.