Jim Guthrie

Jim Guthrie

Jim Guthrie | Müzisyen (Sword & Sworcery, Sound Shapes)

Editör tarafından 27.03.2013 tarihinde eklendi.
(21.08.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Jim Guthrie [1], Toronto, Ontario’da yaşayan ve çalışan bir müzisyenim. Her türlü şey için her türlü müziği yapmaktayım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İki Apple Cinema Display ile bir Mac Pro (2.66 GHz Quad-Core Intel Xeon ve 12GB RAM) ile bir MacBook Pro (2.4 GHz ve 4GB RAM) kullanıyorum. RME Fireface 800‘e bağlı bir çift Yamaha HS80M monitörüm var. Şu an yalnızca bir tane mikrofon güçlendiricim (preamp) var (Great River MP-2NV) ama ona aktardığım hemen her şey için çok iyi iş çıkarıyor. Mikrofon olarak birer tane Neumann TLM 103 ve KM 184‘üm var. Şu an aklıma gelmeyen birçok diğerinin yanı sıra SM7B, çılgın bir JZ V47 mikrofon ve Rode NT1‘im de var. Synthesizer ve MIDI denetleyici olarak Arturia ‘Laboratory’ ve sessiz derili (mesh head) bir Roland V davul seti. Ayrıca iPad3‘ümü, MTV Music Generator ile bir PSone  ve Casio SK1‘i de kullanıyorum.

Akustik, elektrik, bass gitarlar, perdeli cümbüşler (banjo) ve ukulelelerden oluşan bir açık büfem var. Yığınla başka şey, bunlar altını çizdiklerim.

Ve ne tür bir yazılım?

Fikirlerimi gün be gün kaydedip takip etmek için Logic 9 ve Garageband. Son iki yıldır bir ton yazılım satın aldım; bunlar Aurtria synth eklentileri, Native Instruments Komplete, Addictive Drums, Superior Drummer, Waves eklentileri,  UAD-2 kart ile ona ait bir yığın yazılım, SoundToys, Sugar Bytes, Chipsounds,** Motu Symphonic Instruments** ve bunların dışında daha neler neler!

Liste daha da uzayıp gidiyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimdekine sahibim gibi. Daha yüksek teknolojiye sahip dıştan takmalı mikrofon güçlendiricilerim olsa daha iyi olurdum ama şu an sahip olduğum yazılım ve donanımla da gayet iyiyim. Şu anda, aldıklarımın çoğunu kullanmadığım bir noktadayım çünkü ihtiyaçtan çok eklentilerin müptelası olmuş durumdayım. Hayat zor!


[1] http://www.jimguthrie.org/