Dana Contreras

Dana Contreras

Dana Contreras | Hacker, Aktivist

Editör tarafından 27.03.2013 tarihinde eklendi.
(14.09.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben [1] Twitter‘ın altyapı takımında çalışan bir sistem mühendisiyim; 2010’un başından beri Twitter’dayım. Tweet’lerin akmasını ve balinaların kıyıda kalmasını yani her şeyin kontrol altında olmasını sağlıyorum. DanaDanger (DanaTehlikesi) [2] ya da daha arsızlar arasında Tehlike Hanım olarak da bilinirim. Ayrıca ticari lisanslı bir pilotum ama bugünlerde yalnızca eğlenmek için uçuyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Resmi Twitter sistemim 8 GB belleğe ve 500 GB SSD sabit diske sahip 2.7 GHz 13 inç MacBook Pro . SSD’nin farkı, büyük kod depolarıyla uğraştığımda ortaya çıkıyor ki her zaman bunlarla uğraşıyorum. İşte; bunu 24 inç bir Dell U2410‘a bağlıyorum, bu yan yana, istediğim genişlik ve punto büyüklüğünde, bir Scala proje penceresi ve terminal açabilmem için yeterli genişlikte. Olsa, 100 piksel daha kullanırdım. Monitörüm, nostalji olsun diye bir NeXTstation Turbo‘nun üstünde duruyor. Bir Apple Extended Keyboard ve gittiğimde üstüme fırlattıkları o an ellerine geçen bir Logitech fare kullanıyorum. Giriş aygıtları konusunda pek seçici değilim; yalnızca, küçüklükten alışkın olduklarımı değiştirmek istemiyorum. Ayrıca hiçbir şeyi NeXT’imdeki klavyeye değişmem.

Sürekli kaybettiğim için konu kulaklık olunca tam bir ucuzcuyum. Şu anda, Apple kulaklıklarımı valize koymayı unuttuğum bir gün havaalanından aldığım iki çift Sony MDR-EX10LP‘yi kullanıyorum. Sony’ler şaşırtıcı şekilde rahat ve heavy metal ile drum ‘n’ bass için yeterli bası da sağlıyorlar, o yüzden şimdilik favorilerim.

Avuçiçi cihaz olarak, çelikten manyak bir arka kapağı olan bir iPhone 4S kullanıyorum. Verizon müşterisiyim ya da telefonum gerçekten her an kullanılabilir durumda. E-Kitap okuyucum, sadeliği yüzünden canımdan çok sevdiğim, birinci nesil bir Nook. Ama hala bir yığın kağıttan kitap da alıyorum, özellikle kitaplığımda görmek istediklerimi. Bir iPad2 sahibiyim ama hiç kullanmıyorum.

Uçarken 20dB pasif ve 30dB aktif gürültü kesen (noise cancellation) Lightspeed Thirty 3G kulaklık ve Ray-Ban Aviator takıyorum. (San Francisco’da Ray-Ban Aviator güneş gözlüğü takıp da gerçekten havacı olan tek kişi olduğumla ilgili şaka yapmaktan hoşlanıyorum.) Son zamanlarda, ticari pilotlar için gülünç derecede küçük olan bir  Cessna 162‘yi uçuruyorum, ama güzel cam kokpit panelinde GPS, hareketli harita, yer/yükseklik uyarıları gibi bütün cicileri olan şirin küçük bir uçak bu.

Ve ne tür bir yazılım?

1Password ile başlayacağım çünkü bu gerçekten benim kıçımı kurtarıyor. Ne zaman LinkedIn, Yahoo! ya da kim bilir başka bir tanesi “hack”lendiğinde bir yığın şifre ortaya saçılıyor, ama benim endişelenmeme gerek olmuyor. Tam bir gönül rahatlığı. Hemen kurun bu yazılımı. Sadece gidin ve yapın. iPhone sürümleri ve Chrome eklentileri de var.

BBEdit yıllardır benim başlıca metin editörüm. (Kullanıcılarının teşekkürlerini sundukları sayfalarında bile varım.) Twitter’da onu Scala ve Ruby projelerim için kullanıyorum; Scala için işini gayet iyi yapan bir de dil eklentisi yazdım. Komut satırında kullanmak için bir editör istediğimde Emacs‘i kullanıyorum; Allah’ın emri. IDE’leri mutlu bir şekilde kullanırdım önceden ve yaşama sevincimi elimden almayan bir tanesini bulduğumda yeniden kullanmaya başlayacağım.

E-posta için Sparrow. Sparrow’u denemeden önce hakkında çok güzel şeyler duymuştum, bunsuz nasıl yaşamışım bilmiyorum şimdi. Gerçi itiraf etmeliyim; Google tarafından satın alınması biraz canımı sıktı.

f.lux hava karardıktan sonra, ekranımın sıcaklığını oda ışığının rengine göre ayarlıyor. Bir kere kullandığınızda “eh, bir garip”; beş dakika sonra, “buna alışabilirim” diyorsunuz; on dakika sonra, kullanmıyor olsanız göz yuvalarınızın patlayacağını anlıyorsunuz.

Stay bir başka zorunlu araç. Çoklu monitör sistemimdeki pencerelerimin durmasını istediğim yerleri hafızasına alıyor ve otomatik olarak bu ayarları geri yüklüyor.

Okuduğum ve okumak istediğim kitapların kayıtlarını Goodreads‘te tutuyorum. Şu anda Mists of Avalon‘u okuyorum. Çoooook güzel.

En hızlı ve en iyi tarayıcı olduğu için Chrome. İlk çıktığındaki şöhretini hızına borçlu ve şu ana kadar bundan hiç ödün vermedi. Yine de OmniWeb‘in kalbimdeki yeri her zaman ayrı olacak. Ve Google’ın hakkımdaki her şeyi bildiğine dair, tuhaf, temelsiz bir paranoyam var.

Müzik için dönüşümlü olarak Rdio ve iTunes kullanıyorum. Rdio çok iyi bir arayüz, geniş bir arşiv ve aklınızı başınızdan alacak bir mobil uygulamaya sahip. iTunes’u yalnızca Rdio kataloğunda bir şey bulamadığımda kullanıyorum.

İletişim için isteksizce Skype, Adium, ve Propane kullanıyorum. İşi kotarıyorlar ama onları sevmiyorum. İletişim kurabiliyorum ama; kendimi bağlantısız, baskı altında ve kesilmelerle yönetiliyor gibi hissettiriyor. “Falanca falanca’yı IM’e davet edeyim mi? Şu yavru keseli sincabın fotoğrafını API grup konuşmasına kopyalayım mı? Annemle altımda iç çamaşırı yokken Skype’ta konuşmalı mıyım?” Bir de arayüzler! Acı verici. Bu uygulamalar etrafında çok şey dönüyor ve Voltran’ı oluşturabilmek ve beraberce, kavga dövüş olmadan yaşayabilmek için bir yol bulmam gerek..

Terminal elbette; Scala’yı derlemek, test etmek ve hata ayıklamaları için; Twitter’ı geliştirme modunda çalıştırabilmek ve Twitter olaylarına müdahale edebilmek için. Bu da Scala 2.9 ve Kiji ile REE 1.8.7‘nin Twitter’a uyarlanmış versiyonunu gerektiriyor.

iPhone’umda Path‘in keyfini sürüyorum. Gerçekte olduğum kişinin %80’ini temsil eden Twitter hesabımda hatrı sayılır bir itibarım var, işte Path yakın arkadaşlarıma saçma salak bir şeyler söylemek istediğim zamanlar için çok harika.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Doğrusu küçük temiz bir göl, bir hamak, sayısız kitap rafı, bir kano ve kafa dengi bir şirket. İşimi çok seviyorum ve öyle ya da böyle önümdeki aygıtlarla, yaşadığım sürece çalışmaya devam edeceğim. VIC-20‘ler, eski Palm Pilot‘lar, bebek Mac’ler, NeXTSTEP, ULTRIX, hepsiyle programlama yaptım. İşlerin nasıl yürüdüğünü anlamayı, problem çözmeyi ve klas numaralar öğrenmeyi seviyorum işte. Ama bir gün kurumsal bir yapıdan uzak olmak için dua ediyorum. Ha, bir de deniz uçağı istiyorum.


[1] http://about.me/DanaDanger
[2] https://twitter.com/DanaDanger