Emre Hasan Akbayrak

Emre Hasan Akbayrak

Emre Hasan Akbayrak | Kütüphane Daire Başkan Yardımcısı (ODTÜ)

Editör tarafından 27.02.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

13 Temmuz 1968’de Samsun’da doğdum. Samsun Anadolu Lisesi’nden 1988 yılında, Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü’nden ise 1995 yılında mezun oldum. 2006’dan bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesi’nde Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Yine ODTÜ Kütüphanesi’nde 2005-2006 yıllarında Süreli Yayınlar ve Elektronik Kaynaklar Birim sorumlusu ve 2001-2005 yıllarında ise referans kütüphanecisi olarak görev yaptım.

2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesi’nde Hizmet Kalitesi Ölçümü” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladım. 2002’den bu yana ANKOS’ta (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu), 2007’den bu yana da TKD’de (Türk Kütüphaneciler Derneği) görev almaktayım. 2006’dan bu yana birçok uluslararası bilimsel yayınevi danışma kurullarında yer almaktayım.

2011’den bu yana bluesyemre.com adresinde yer alan aynı adlı blogumda mesleki ve ilgi alanlarım ekseninde paylaşımlar yapmaktayım. İşim ve ilgi alanımda olmasından dolayı sosyal medyayı çok etkin kullanıyorum. Çeşitli ulusal ve uluslararası kaynaklarda yayınlanmış çalışmalarım bulunmaktadır. Profesyonel işim ve hobilerim gereği teknolojiyi çok yakından takip etmeye çalışıyorum. Özellikle son yıllarda inanılmaz bir şekilde gelişen mobil teknolojiler de oldukça ilgimi çekiyor.

LinkedIn sayfama bu adresten [1] ulaşılabilir.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Dizüstü bilgisayar olarak Acer Aspire VN7-791G kullanmaktayım, hızından ve performansından son derece memnunum.

Fanatik bir müziksever olarak Jawbone’un kablosuz Bluetooth hoparlör serisi JAMBOX’a bayılıyorum. Küçük mekanlar için mini JAMBOX, büyük mekanlarda ise big JAMBOX kullanıyorum. Bang & Olufsen’in tasarımı BeoLab serisi ses sistemleri hem performans hem de tasarım olarak çok etkileyici. Uzunca bir dönem Acoustic Research’ün gül ağacı serisini kullandım. Şimdiki favorim ise BeoLab serisi. Technics SL 1210 MKII turntable’ımı da çok uzun zamandır kullanıyorum. Onunla plak dinlemek gerçekten çok büyük bir keyif.

Ve ne tür bir yazılım?

2 GB’a kadar dosya paylaşımına izin veren We Transfer, müziksever dostu Deezer, Türkiye’de yollarda kaybolmamak için Sygic, her türlü dokümanı tarayabildiğim TurboScan, online doküman yönetimine ve paylaşımına imkan veren Dropbox vazgeçemediğim yazılımlardan.

Sosyal medyayı özellikle profesyonel anlamda oldukça sık kullanmaktayım, bu nedenle sosyal medya hesaplarımı daha iyi yönetebilmek ve daha etkin kullanabilmek için bazı programlar kullanmaktayım. Vizify sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı görsel efektlerle destekleyen ve infografik haline getirebilen bir uygulama, bunu çok sık kullanmaktayım. Pixable sosyal medya hesaplarımda takip ettiğim hesapların (Facebook, Instagram, Twitter gibi) paylaşımlarını tek bir ara yüz üzerinden takip etmeme olanak veren bir uygulama.

Görsel algının öğrenme için çok yararlı olduğunu düşünen biri olarak infografiklere çok önem vermekteyim. Bu nedenle Daily Infographic [2] düzenli olarak takip ettiğim siteler arasında yer alıyor.

ResearchGate [3], bilim insanlarının ve araştırmacıların çalışmalarını paylaştıkları bir bilimsel sosyal platformdur, bu platformu da sıklıkla kullanmaktayım. Farklı konularda sunum dosyalarının yüklenebildiği ve alanınıza uygun hesapları takip edebileceğiniz bir sunum paylaşım platformu olan Slideshare [4] de yoğun olarak faydalandığım bir platformdur. Bir referans yönetim aracı ve akademik paylaşım platformu olan Mendeley [5] sıklıkla başvurduğum önemli platformlar arasındadır.

Ayrıca 2006’dan bu yana Kütüphane otomasyon sistemi olarak Innovative Interfaces Inc.’nin Millennium Otomasyon Sistemi’ni kullanmaktayız. Bu uluslararası sistem oldukça yoğun bir kullanıma sahip olan ODTÜ Kütüphanesi için son derece uygun çözümler sunmaktadır.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Bu sorunuzu öncelikle mesleki olarak değerlendirmem gerekirse, kütüphanelerin çekim merkezleri haline gelebilmesini sağlayacak her türlü teknolojik donanıma evet diyorum. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan 3D yazıcılar, robotik tarayıcılar, kullanıcıların kendi kendilerine ödünç kitap vb. alabilecekleri, ödünç aldıkları materyalleri iade edebilecekleri akıllı terminaller, bina içi uygun iklimlendirme yapabilecek sistemler ile yangına karşı kütüphane materyallerine ve insanlara zarar vermeyen gazlı söndürme sistemleri kütüphanelerin daha çok tercih edilen ve zaman geçirilmek istenen yerler olmalarını sağlayacaktır.

Bunların dışında hayallerimi süsleyen iki uygulamadan bahsedebilirim. Birincisi akıllı telefonlar için bir uygulama geliştirilmesini arzu ediyorum; nesneleri tanımlamaya yarayan bir uygulama olmalı. Telefonunuzun kamerasında görüntülenen nesneyle ilgili bilginin ekrana gelmesi ne güzel olurdu. Diğeri ise dünyadaki tüm dilleri diğer dillere online çevirebilen bir uygulama. Hayallerimi süsleyen donanım ise Bang & Olufsen’in tasarımı olan BeoLab serisi ses sistemleri. Sürekli yeni modellerini kullanmak istiyorum.


[1] https://tr.linkedin.com/in/emrehasanakbayrak
[2] http://www.dailyinfographic.com/
[3] http://www.researchgate.net/
[4] http://www.slideshare.net/
[5] https://www.mendeley.com/