Mehmet Şafak

Mehmet Şafak

Mehmet Şafak | İnşaat Mühendisi, Blog Yazarı, Sinefil, Gitarist, Baterist

Editör tarafından 26.10.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Mehmet Şafak, inşaat mühendisiyim. Ondan önce inşaat teknikerliğini bitirdim. Malum okul hayatım biraz uzun sürdü. Okul bittiğinden beri yol projelerinde çalışmaktayım. Dönem itibari ile bir yol firmasında kesin hesap mühendisiyim. Yaptığım iş, firmanın uygulamalarına ait metrajlarını kullanarak taşeronu olduğu veya ödeme alacağı kuruma vermek üzere hakediş raporunun hazırlanması ile buna bağlı görüşmelerin ve düzenlemelerin yapılması. Yaklaşık 3 senedir sektörün içindeyim. İş hayatına ek olarak müzisyenim, elektro gitar, klasik gitar ve davul çalıyorum. Sosyal olarak da her yaz Bozcaada’yı kamp ve trekking için ziyaret etmeye çalışırım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Açıkcası Apple ürünlerine çok saygım var. iPhone 4s ve iPod touch 5g kullanıyorum. Özellikle iPod touch 5g elim kulağım gibi bir şey oldu. Öte yandan Toshiba dv6 serisi bir dizüstü bilgisayar sahibiyim. Apple ürünlerine yönelmeye çalışıyorum ilerde bir MacBook Air ve Apple TV almayı düşünüyorum. Apple’ın kendi ürünlerinde kullandığı yenilikçi düzeni sevsem de sadece kendi yazılımına bağlı olmanızı zorlayan despot yapısı pek hoşuma gitmiyor.

Jackson marka elektro gitar, Raimundo klasik gitar sahibiyim. Davul çalışmalarımı stüdyoda gerçekleştirdiğim için bir davul setim yok. Sennheiser kulaklık bağlayarak Marshall ampli kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Apple demişken iOS‘den bahsetmemek olmaz. Gerçi birkaç ay sonra iOS 7 tanıtılacak, bu aralar yazılım konusunda tek merakım iOS 7’nin nasıl olacağı. Ayrıca iOS developer (geliştirici) olmak gibi bir hayalim var ancak C++, Cocoa Touch gibi programlama sistemlerini tek başına öğrenmek sıkıntılı. İş için klasik ofis programlarını kullanıyorum, Excel, Word ayrıca Microsoft Project ve AutoCad.

Haliyle Windows tabanlı bir bilgisayar kullanıyoruz. Bir Mac’de çalışmak isterdim fakat Mac’in hala bazı programlarla uyum sıkıntısı olduğundan dolayı iş için kullanmayı tercih etmiyorum.

Facebook, Twitter, Foursquare hesaplarım olmasına rağmen içerisinde çok aktif yer almıyorum. Ancak Facebook’u sadece uzun süredir görmediğim arkadaşlarımın ne yaptıkları, nasıl oldukları konusunda bilgi almak amacı ile kullanıyorum. Sabah akşam Candy Crush davetiyesi gönderen adamlardan değilim yani :)

Film incelemeleri yazdığım bir blogum var. Mehmet Movie Database [1] ismi manidar :) IMDb‘ye rakip niteliğinde, şimdi IMDb düşünsün dedim ve böyle bir site yaptım. Şaka bir yana açıkçası kendi izlediğim filmleri unutmamak ve bir arşivini tutmak, arkadaşlara film önermek amacı ile açtığım blog sevilince üzerine eğilmeye karar verdim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalimi süsleyen Apple’ın high end (üst seviye) masaüstü sistemleri ve ayrıca Monster bir dizüstü bilgisayar. Bunların ikisini toplayınca 20 bin dolar gibi bir rakam çıkıyor :) Öte yandan Apple’ın çıkaracağı televizyonu merakla bekliyorum. Zannederim ilerde Apple toplu konut işine girse kendilerinden daire bile alırım.


[1] http://m-mdb.blogspot.com/