Josey Baker

Josey Baker

Josey Baker | Fırıncı

Editör tarafından 26.03.2013 tarihinde eklendi.
(25.10.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben, Josey Baker [1] fırınımda ekmek pişiriyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Ekmek yapmakla ilgili sevdiğim şeylerden biri her şekilde ve boyutta oyuncağı kullanma imkanınızın olması. Ölçekler, bakraçlar, fıçılar, termometreler, bıçaklar gibi küçük şeyler ve fırınlar, ocaklar, değirmenler gibi büyük şeyler de var. Yeni dükkanımda İtalya’dan getirttiğim bir fırın var. Bu şerefsiz 9000 kilo çekiyor! Yere batmasın diye tabana destekler koymamız gerekti.

Ayrıca, ta Avusturya’dan bir un değirmeni aldım. Malzemesi büyük ölçüde odundan oluşuyor ama kalbinde, asıl tahıl öğütme işini yapan iki muazzam dairesel taş var. Bu durumdan ne kadar mutluyum size anlatamam.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılım olarak bunu birkaç yöne çekebiliriz. Ekmek yaptığım birçok çeşit tahıl var ki bu benim henüz dalmaya başladığım bir dünya. Kendi değirmenim olduğu için çok heyecanlıyım - çeşitli un türleriyle her türlü deneyi yapabileceğim. Kara buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır ve sayamadığım binlerce farklı buğday türünden istediğim unu üretebileceğim.

Sonra, ekmeklerimi yapmak için kullandığım formüller var. Ne kadar çok ekmek yaparsam o kadar detay odaklı hale geliyor, inanılmaz detaylı notlar tutmaya özen gösteriyor, her şeyi eksiksiz ölçüyor ve her defasında çok şey öğrendiğimi hissediyorum.

Beni en çok rahatlatan şeylerden biri de tariflerimin bulunduğu devasa çalışma tablomu kurcalamak, düzenlemek ve geliştirmek.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Buna sahip olmaya çok yakınım! FourBarrel Coffee’deki [2] harika insanlarla bir fırın kafe inşa ediyorum, bu olduğunda; tanıdığım çok cömert, bilgili ve belalı birkaç insan tarafından işletilen kafe fırın hayalim gerçekleşmiş olacak. Tam buğday unu yapmak için kullanacağım bir taş değirmenim, bir kerede 100 somun ekmeği pişirebileceğim kocaman bir fırınım olacak ve bütün gün bir kafede takılıyor olacağım. Bundan daha iyisi olamaz gibi.


[1] http://joseybakerbread.wordpress.com/
[2] http://fourbarrelcoffee.com