Serap Sarıdoğan

Serap Sarıdoğan

Serap Sarıdoğan | Araştırmacı, Ekonometrist, Gezgin, Blog Yazarı

Editör tarafından 25.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Serap Sarıdoğan. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunuyum, 8 yıldır medya sektöründe araştırmacı olarak çalışıyorum. Önceleri tüketici ve reklam araştırmaları yaptım, şimdi yoğunluklu olarak ekonometrik modelleme üzerinde çalışıyorum.

Profesyonel hayatımın dışında ise dört duvar arasında duramayan, özgür ruhlu, seyahat düşkünü biriyim ve blog yazarıyım. Eşim Tamer ile birlikte çıktığımız gezilerimizi, gezi tutkumuzu, fotoğraflarımızı, seyahat ipuçlarını seyahat severlerle paylaştığımız bir gezi blogumuz var. “Gezmeyi seven paylaşmayı da sever” diyoruz ve gezdiklerimizi, gördüklerimizi, tavsiyelerimizi tam dört senedir blogumuz Gezgindir Gezenin Adı‘nda (gezgindirgezeninadi.blogspot.com) anlatıyoruz. Ayrıca çeşitli mecralar için de gezi yazıları yazıyorum.

Yurt içinde gezmekle daha erken tanışmış olsam da ilk yurt dışı seyahatimi 8 sene önce iş dolayısıyla Londra’ya yaptım. Bundan sonra yurt dışı gezileri uzun süren vize prosedürlerine rağmen sıklaştı. Her şeyde olduğu gibi gezmede de önemli olan, ilk adım. Zaten o ilk adımda gezme virüsünü kapıyor ve bir daha gezmeden duramıyorsunuz.

Dört yıldan beri eşimle beraber Almanya’nın Stuttgart şehri yakınında yaşıyoruz. En iyi yol arkadaşım Tamer’le artık daha da sık geziyor, mümkün olduğunca fazla yer görmeye çabalıyoruz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İleri teknolojik bir akıllı telefon kullanmıyorum, çünkü elim ayağım olan iPad 2 bana fazlasıyla yetiyor. Günlük hayatımın o kadar içinde ki, ayrıca başka bir aygıta ihtiyaç duymuyorum. Seyahatlerimizde de her türlü organizasyon ve araştırma için olmazsa olmaz diyorum. İnternet erişimi olduğu sürece harita desteğiyle Google Maps, rota belirlemede Viamichelin, ve İnternet olmadığı takdirde çevrimdışı (offline) haritalarıyla Europe her zaman elimizin altında. Arabayla gezilerimiz için ise en büyük yardımcımız navigasyon cihazımız Navigon.

Her ne kadar benim fotoğraf geçmişim Panasonic‘in Lumix FX01 modeli ile başladıysa da, Tamer analogdan yetişenlerden. O yüzden blogumuzda güzel fotoğrafların büyük bir kısmı ona aittir. Yine de her ikimiz de fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz, dolayısıyla iki DSLR kameramız var; Fujifilm Fine Pix S5 Pro (Nikon D200 gövde bazlı) ve yeni göz bebeğimiz Nikon D800… Bilumum objektifimiz var, elbette edinmeyi planladıklarımız da var. Ancak seyahatlerimizde yanımıza çeşit çeşit objektif almaktansa, hem ağırlık, hem de anlık foto çekimlerinde pratik olması nedeniyle geniş kapsamlı birer objektif almayı tercih ediyoruz (Tamron 18-270 ve Nikon 28-300). S5 Pro için Tamron’a şans vermiş olsak da, objektifin bugüne kadar tamirde geçirdiği süreler ve fokuslama yavaşlığı nedeniyle kaçırdığımız pozları da hesaba katarsak, fiyat/değer skalasında çok da iyi bir konumda olduğunu düşünmüyoruz. Nikon 28-300’ün ise verdiğimiz her kuruşu hak ettiği görüşündeyiz.

Ayrıca bu sene Asya seyahatine çıkmadan önce DSLR’i yanımızda taşıyamayacağımız durumlar için darbeye, suya karşı dayanıklı Fuji Film XP 100 edindik. Ancak çekim kalitesi olarak pek de memnun kalmadık.

Ve ne tür bir yazılım?

Seyahate çıkmadan önce gideceğim yeri mutlaka her yönüyle araştırırım. Bu nedenle Google arama motoru en büyük yardımcımdır. Ancak tarayıcı olarak Google Chrome yerine Mozilla Firefox‘u tercih ediyorum.

Blog için ise Blogger altyapısını kullanıyorum, WordPress‘in göze daha güzel hitap ettiğini düşünsem de geçiş yapma konusunda biraz çekimserim. Blogun yanı sıra sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşımlarım oluyor. Örneğin ağırlıklı olarak gezi fotoğraflarımızı Facebook fan sayfamız (facebook.com/GezgindirGezeninAdi) üzerinden, gezi ve seyahat haberlerini Twitter (twitter.com/ilmiraggio) üzerinden paylaşıyorum. Bunun dışında henüz tam alışamasam da Google+, fırsat buldukça Instagram ve Pinterest (pinterest.com/ilmiraggio) de kullandığım diğer sosyal medya ürünlerinden.

Fotoğraflarda doğallığı sevdiğimiz için Photoshop, Lightroom gibi programları kullanmıyoruz. Ancak çok ihtiyaç duyduğumuzda ufak tefek değişiklikler için bilgisayarda Microsoft Office Picture Manager yüklü.

İşim gereği ise yoğunluklu olarak Microsoft Office programlarını (Word, Excel, Power Point) ve ekonometrik modelleme için ise EViews 8.1 kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Tam zamanlı iş hayatıyla birlikte zaman zaman bloga ve tasarımına vakit ayırmak zor olabiliyor. Bu kapsamda Blogger’ın da özellikle görsellik konusunda WordPress kadar güzel bir alt yapı ve görsel eklentiler sunarak hayatımı daha kolaylaştırmasını isterdim. Ayrıca tek bir yazılım aracılığıyla hem blog hem de sosyal medya hesaplarının hepsini bir arada takip edebilmek de mükemmel olurdu.

Hayallerimdeki donanım ise Go Pro Hero 3, alınacaklar listesinde en başta duruyor.