Kemal Kaya

Kemal Kaya

Kemal Kaya | Gezi Yazarı, Gezgin, Fotoğrafçı, Veteriner

Editör tarafından 25.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Kemal Kaya. Aslında veteriner hekim olsam da mesleğini hiç yapmamış biriyim. Çok uluslu bir firmada 14 yıl satış uzmanı olarak çalıştım. Bilgi yönetimi okudum, ayrıca Maltepe Üniversitesi‘nde Marka Yönetimi alanında MBA yaptım.

2010 sonu itibariyle işimden ayrıldım ve o zamandan bu yana tam zamanlı olarak seyahat ediyorum. Gezip gördüğüm yerleri ve yol deneyimlerimi yoldaolmak.com ve gezgintech.com sitelerimde paylaşıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

En değer verdiğim cihazım iPhone 5 16 GB. Benim elim ayağım her şeyim. Seyahatlerimde çok ama çok faydasını gördüm. Web siteme ilk yazıyı yine WordPress iOS uygulaması ile yazmıştım.

Dokunmatik ekranlı Windows 8 Developer versiyonlu HP Pavilion DV3 2250 ET’yi 2012 yazında emekliye ayırdım. 13 inç Apple MacBook Air i5 2.2 GHz, 4 GB RAM 256 GB SSD kullanıyorum. Hafif, hızlı, olağanüstü sezgisel kullanıcı ara yüzü ile Windows 3.1’den bu yana süren Windows aşkımı tarihe gömdü. Günde 15 saatin üzerinde dizüstü bilgisayarda çalışan biri olarak göz sağlığı açısından da doğru bir tercih yaptığımı söyleyebilirim.

Seyahatimin yolda geçen 1. yılında, kendime hediye aldığım Samsung Galaxy Tab 10.1 sevdiğim diğer bir cihaz. Bunu uzun yolculuklarda yazı yazmak ve film izlemek için kullanıyorum. Başlangıçta kullandığım Canon PowerShot G5 kameramın yerine, yolda geçen seyahatimin 500. gününde kendime Canon EOS 60D dijital SLR (Single-lens reflex / Tek lensli refleks) fotoğraf makinesi aldım. Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS ve EF 50mm f/1.8 II objektifleri tercih ettim.

Ve ne tür bir yazılım?

1989 yılında beri bilgisayarla haşır neşir bir hayatım var. İlk bilgisayarım Commodore PC10’du. Sabit diski yoktu ve MS-DOS işletim sistemi kullanıyordum. Sabit diskli bilgisayarla beraber Windows 3.1 ile tanıştıktan 2012 yazına kadar hep Windows kullandım. Windows’un piyasaya sürülmüş her versiyonunu da kullandım. Windows 7 ile artık “Windows en iyi halini aldı.” demiştim. Ta ki Mac OS’e geçinceye kadar. MacBook’ta Mac OS X Lion kullanıyorum.

Blog altyapısı olarak WordPress kullanıyorum. Enfes bir altyapı ve blog dünyasına adım atmayı düşünen herkese özellikle tavsiye etmek isterim. Herkesin mutlaka arada bir şeyler not edeceği bir blogu olması lazım diye düşünüyorum.

Web sitesine ekleyeceğim fotoğrafları editleyip optimize etmekte en çok kullandığım programlar Adobe Photoshop CS5 Extended ve Picasa. Yazılarımı Word Mac 2011 ile yazıyorum. Web tarayıcısı olarak tek tercihim Google Chrome.

iPhone’da iOS 6.1 Jailbreak’li versiyonu kullanıyorum. Telefonumda sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere, çok sayıda aplikasyonu aktif olarak kullanıyorum. aNote uygulaması seyahatlerimde notları tuttuğum ve günlükleri yazdığım uygulama olarak favori listemde ilk sırada yer alıyor. Flashlight uygulaması ile telefonu fener olarak kullanıyorum. Ayrıca seyahatlerde, otobüste ve trende, daha önce indirdiğim podcast’leri iTunes üzerinden dinliyorum. Bunların dışında TripAdvisor, Skyscanner, Orbitz gibi uçak bileti uygulamaları ve Hostelworld, Booking, Hotels gibi otel uygulamalarını kullanıyorum.

Birkaç tane de fotoğraf işleme uygulaması olmazsa olmazım. Seyahatlerimde Instagram ve Foursquare ile anlık paylaşımlar yapıyorum. Twitter ve Facebook hesabımdan fotoğrafları ve bilgileri iPhone üzerinden anlık paylaşıyorum.

İletişim için neredeyse tamamen WhatsApp, Viber ve Skype‘ı tercih ediyorum. Mecbur kalmadıkça normal arama yapmıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Apple ürünlerinden yıllarca pahalı olması nedeniyle uzak durmaya çalıştım. Bu tamamen yanlış bir karardı. Doğru, Apple ürünleri pahalı, ancak sunduğu kolay kullanım, sık sık güncellenme, sezgisel kullanıcı ara birimi ile kullandığın şeyi bir makine değil de bir arkadaş gibi hissetmeni sağlıyor. O nedenle Apple kullanıcıları cihazlarına tutkuyla bağlı diye düşünüyorum. İkinci el talebinin yüksek olması nedeniyle de cihaz her zaman kolaylıkla elden çıkarılabiliyor. Bir yazılımdan ne bekliyorsam hali hazırda kullandığım iOS ve Mac OS X’in sunduğunu düşünüyorum.