Şermin İnce Muslugil

Şermin İnce Muslugil

Şermin İnce Muslugil | Fotoğrafçı, Gezgin, Blog Yazarı

Editör tarafından 25.06.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Şermin İnce Muslugil. Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunuyum. Bölümü çok severek okusam da mezun olduktan sonra kendi sektörümde hiç çalışmadım. Teknoloji merakım beni farklı firmalarda çalışmaya yönlendirdi. Son 5 yıl boyunca bir İnternet portalında çalıştım, bu sırada işim gereği İnternet, web sitesi alt yapı teknik desteği gibi alanlarda uzmanlaştım.

Bu süreç içinde aslında içimde hep var olan gezme ve fotoğraf çekme tutkum beni bir blog açmaya yönlendirdi. Gezente [1] isimli blogumu kurdum, gezdiğim yerleri yazmaya başladım ve fotoğraf çekmeye daha çok ağırlık verdim. Hatta fotoğraf çekme tutkum daha da ilerledi ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verip işten ayrıldım.

Son bir yıldır fotoğrafçılık alanında çeşitli kurumlarda eğitim alıyor ve fotoğraf çekiyorum. İFSAK derneğinde bir proje grubuyla birlikte İstanbul’daki Kentsel Dönüşüm’ü içeren bir projede çalışmaktayım. Ayrıca doğum, bebek fotoğrafçılığı alanında da fotoğraf çekmeye başladım ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum. Fotoğraf çekmek ve gezmek sanırım bana en çok keyif veren şeylerin başında geliyor. Bunların dışında amatör olarak şiir ve hikaye yazıyor, kara kalem ve yağlı boya resim yapıyorum. Tabii ki bol bol kitap okuyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Dell marka bir dizüstü bilgisayar kullanıyordum, bir kaç ay önce çalındı ve yine aynı marka farklı bir bilgisayar satın aldım. Dizüstü dışında fotoğraflarımı Seagate marka bir harici diskte depoluyorum. Çalınan bilgisayarımda harici diske aktarmadığım çok fazla fotoğraf olduğundan büyük bir kayıp yaşamıştım ama artık Dropbox‘a ya da harici diske atarak fotoğraf ve diğer çalışmalarımı korumaya çalışıyorum.

Cep telefonum Galaxy Note II, 5,55 inçlik ekranı seyahat halindeyken bloguma kolayca girmeyi, yeni yazılarımı yayınlamayı ve diğer blogları okumayı oldukça kolaylaştırıyor. S Pen ile sürekli not alıyor hatta mesajlarımı bile onunla yazıyorum. Kalem kullanmaya alışkın olduğumdan S Pen bana çok daha pratik geliyor. Aklıma gelen resimlerin eskizlerini cep telefonuma çizdiğim bile oluyor.

Fotoğraf makinem Nikon D 90, 3 yıl önce satın almıştım ve hala onunla fotoğraf çekiyorum. Ancak Canon Mark II veya Mark III almayı düşünüyorum. Fotoğraf alanında kendimi geliştirdikçe böyle bir değişiklik ihtiyaç haline geliyor. Yakın zamanda 50 mm lens satın aldım ve oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Özellikle benim gibi portre fotoğrafı çekmeye meraklı iseniz mutlaka 50 mm lens sahibi olmalısınız.

Ve ne tür bir yazılım?

Eski dizüstümde Windows 7 işletim sistemi kullanıyordum. Şu an Windows 8 işletim sistemi kullanıyorum, açıkçası alışmaya çalışıyorum. Fotoğraf düzenlemek için Photoshop‘u tercih ediyorum ama bunun dışında bilgisayarımda Picassa, Adobe Lightroom gibi fotoğraf düzenleme programları da mevcut. Photoshop’a biraz alışmaya başladıktan sonra farklı programlara ihtiyaç duymamaya başladım.

Web tarayıcı olarak Note II ve dizüstünde Google Chrome kullanıyorum. Bence en kullanışlı tarayıcı Chrome, diğer tarayıcılarla çok fazla problem yaşadığımdan artık onları tercih etmiyorum. Sosyal medya uygulamaları olarak en çok Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Google+, Pinterest, Flickr, Tumblr ve 500px kullanıyorum. Cep telefonumda iletişim için genellikle WhatsApp, MessageMe, Tango kullanıyorum.

Cep telefonumda fotoğraf düzenleyici olarak Photoshop Express, Snapseed ve Pixlr-o-matic kullanıyorum. Fotoğrafları düzenledikten sonra Instagram hesabımda paylaşmayı seviyorum.

Blogumda WordPress temalarından kullanıyorum, hazır temalarıyla bloguma eklentiler kurarak siteyi değiştirip kendi istediğim hale getiriyorum. Blogumda değişiklik ve yenilik yapmayı seviyorum. İlk zamanlarda sadece gezi yazılarımı paylaşsam da artık okuduğum kitaplara da yer vermeye başladım. Birkaç ay içinde tasarımında da değişiklik yapmayı düşünüyorum. Şu an önümüzdeki ay çıkacağım yurtdışı seyahati hazırlıkları dışında, yeni temalar üzerinde araştırma yapıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalimde bir MacBook ya da iMac, Canon Mark III ve çeşit çeşit lensler satın almak var. Keşke cep telefonumuzun şarjı hiç bitmese ve İnternet’e de her an gerçekten bize vadedilen hızda her yerde bağlanabilsek.


[1] http://gezente.com/