Eric S. Raymond

Eric S. Raymond

Eric S. Raymond | Açık Kaynak Kodlu Yazılım Geliştirici, Yazar

Editör tarafından 25.03.2013 tarihinde eklendi.
(11.05.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben, Eric S. Raymond [1], nam-ı diğer “ESR”. Açık kaynak kodlu yazılım geliştirmenin temel bazı belgelerini yazdım ve 40’tan fazla açık kaynak projesi ve SSS belgesi oluşturdum. Bir web tarayıcı, akıllı telefon ya da oyun konsolu kullandığınızda aslında benim yazılımımı kullanıyorsunuz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Sıradan bir Intel Core Duo 2 bilgisayar. Masaüstü sistemimin ilginç kısmını çevre birimleri oluşturuyor. IBM Model-M stili mekanik klavyeleri seviyorum (şu anda bir Unicomp Model M‘de yazıyorum). İztoplarını (trackball) fareye tercih ediyorum ve bir Logitech TrackMan kullanıyorum. Emacs penceremde olabildiğince fazla dikey pikselden hoşlanıyorum o yüzden 1800x1440 ve 120 DPI’ya sahip bir Samsung SyncMaster 1100DF‘da çılgın atıyorum.

Yolculuk makinem Lenovo Thinkpad X60; Thinkpad ürün yelpazesinin büyük bir hayranıyım. Akıllı telefonum  Android 2.3.4 çalıştıran bir T-Mobile G-2.

İzin verin nefret ettiğim birkaç donanımdan bahsedeyim. İki tuşlu toplu fareler - ziyan! 16-9 oranlı ekranlar - yanlış yöne doğru uzamış gibiler, nette gezinmek için ergonomik olarak zayıf kaldığı gibi metin editörümün de penceresini sınırlandırıyor.

Masaüstü takımım, çalışırken karmakarışık müzikler dinlemekten hoşlandığım için (şu anda Liquid Tension Experiment çalıyor), Logitech hoparlörler ve çam yarması gibi bir subwoofer (derin bas hoparlörü) ile tamamlanıyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Ubuntu 11.10 ama Unity ve Gnome 3‘den hiç hoşlanmıyorum (gösterişli, kontrolü gittikçe elimden alan sınırlayıcı bir bok) ve kurtulmayı düşünüyorum. Ubuntu’da XFCE kullanmaya başladım ve bir sonraki makinemde Arch Linux‘a geçebilirim.

Ekran başındaki zamanımın çoğunluğu terminal emülatörü, Emacs ve Firefox ile geçiyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Bilgisayarımda kullanıcı verilerimin durduğu sürücüyü bir SSD ile değiştirirdim. 3 adet 2560x1600 düz ekranı (Dell UltraSharp ya da NEC PA301W gibi) kurar ve bir raf sistemine dizerdim - erişebilsem daha da fazla piksel isterim.

Ayrıca bir Android 4.0 telefonum olsun da isterim, birkaç ay içinde bir tane edinmeyi umuyorum.


[1] http://www.catb.org/%7Eesr/