Drew Conway

Drew Conway

Drew Conway | Araştırmacı (Terör, Matematik, İstatistik, Makine Öğrenimi)

Editör tarafından 25.03.2013 tarihinde eklendi.
(30.11.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Şu anda New York Üniversitesi‘nde doktora öğrencisiyim [1], terörizm ve iç savaş gibi mikro düzeydeki çatışmaları; matematik, istatistik ve makine öğrenimi (machine learning) araçları kullanarak araştırıyorum. Bu kesişimin yanı sıra makine öğrenimi, ağlar ve veri görselleştirmeyi incelediğim, Zero Intelligence Agents (Gizsiz Ajanlar) [2] adında bir blogum var. Zamanımın büyük çoğunluğunu verilerden nasıl daha çok anlam çıkarabilirim diye uğraşarak ve bu keşiflerin etrafında anlamlı hikayeler inşa ederek geçiriyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çoğu fikir, çizgili bir defter üzerine renkli kalem karalamaları ile başlıyor. Eğer çizim defterlerinden bulabilirsem bunları tercih ediyorum, ama onlarda ısrarcı olamıyorum. Fikirler yoğunlaştığında başlıca makine olarak kullandığım 15 inç ekranı, 4 GB belleği olan 2 GHz bir MacBook Pro‘m var. Ayrıca Mac OS‘in bir kurulum sırasında beni deli ettiği zamanlarda kullanmak için, üzerinde Ubuntu 11 kurulu eski (2008 model) bir ThinkPad‘im var.

Masamdayken elimdeki işe tam olarak odaklanabilmek için MBP’yi 21 inçlik bir ekrana bağlıyor ve dışarı ses vermeyen Bose Quiet Comfort kulaklıklarımı takıyorum. Ofisimde, sık sık kod ile defter kalem arasında köprü görevi gören beyaz tahtalara erişim imkanım var. Gerçi beyaz tahtayı başka bir şeyle değiştirecek açıkgöz bir firma bekliyorum ama bu esnada silinebilir kalemlerimle çalışmaktan memnunum.

Ve ne tür bir yazılım?

OS X‘deki araç çubuğu (Dock) çok etkileyici. (Sistemi Mac OS X Lion‘a yükseltsem de) E-posta için Sparrow, web tarayıcı olarak Chrome, Twitter için Echofon kullanıyorum. Asıl “iş” için zamanımın çoğunu metin editöründe geçiriyorum, terkedilmiş olmasına rağmen TextMate‘in büyük bir hayranıyım. O kadar çok tuş kombinasyonu programladığım bir noktadayım ki Emacs kullansam daha iyi olabilirmiş diyorum, neyse. Metin editörleri arasında yaptığım tek istisna blog yazıları için kullandığım MarsEdit. Blog yazıları için kesinlikle harika bir uygulama, özellikle birden çok blogunuz varsa.

Kullandığım başlıca programlama dilleri Python ve R, ille de bu sırada olmak zorunda değil. Komut satırında Python hacking için kullandığım IPython‘un da hayranıyım ve bir sonraki sürümü heyecanla bekliyorum. RStudio‘yu TextMate ve R konsolu arasında gidip gelerek yaptığım R kodlaması için muhtemel bir alternatif olarak görüp onun için yavaş yavaş ısınsam da, TextMate’i ihtiyaçlarıma göre düzenlemek için harcadığım onca emek yüzünden, RStudio’ya geçmek hala uzak görünüyor. Yazılar ve sunum süslemeleri için yalnızca LaTeX ve beamer kullanıyorum, anılan sıraya göre ve eğer bir Word belgesi açmak ZORUNDA kalırsam OpenOffice kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

İdeal dünyada donanım ihtiyaçlarımı iş ve diğer her şey arasında pay edebilmeliyim. İş bölümünde, sınırsız AWS kredim ve işi kotarabilmek için her istediğim örneklemi hesaplayabilmek için bir AMI zulam olsun isterdim. Sonra, geri kalan her şey için; Twitter ve e-postaları kontrol etmek, arada bir de EC2‘ye gönderdiğim işlerin durumunu görmek için komut satırında sorgu çalıştırabilmek için yalnızca şu yeni, seksi MacBook Air‘lerden taşıyabilmek isterdim.

Bu süre içinde, yine de elimdeki MBP’nun hafızasını 8 GB’a çıkarabilir ve enfes Apple Cinema Display‘lerden birine bağlayabilirim. Ayrıca, eğer birileri cidden cömert davranırsa iki tane Apple Cinema Display alıp, gerçek bir hacking komuta merkezine sahip olabilirim!


[1] http://www.drewconway.com/
[2] http://www.drewconway.com/zia/