Crystal Beasley

Crystal Beasley

Crystal Beasley |

Editör tarafından 25.03.2013 tarihinde eklendi.
(19.08.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben** [1], **Mozilla‘da [2] kullanıcı deneyimi tasarımcısıyım. Yalnızca güzel arayüzler yapmanın ötesinde, işimin projeyi bir bütün olarak daha hoş hale getirmek olduğunu düşünüyorum. Kullanıcı arayüzünüzün ne kadar iyi tasarlanmış olduğunun, eğer site kullanışlı ve/veya eğlenceli değilse, pek bir anlamı yok.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Parmak uçlarımın altında henüz 14 günlük 13 inçlik bir MacBook Air var. Bu uzun bir süredir aldığım ilk bilgisayar, henüz eski makineden taşınamadım. Yeni yapılmış bir yatağa girmiş gibi hissettiriyor. Üzerinde NEC monitör olan ve ayakta kullanılabilen bir masam var ama pek kullanmıyorum. Giriş/Çıkış söz konusuysa, numerik tuş takımlı Apple klavye’yi ve Magic Mouse‘umu çok seviyorum.

iPhone 4‘ümü elimden neredeyse hiç düşürmüyorum. Ne yazık ki elim çok güvenilir değil, o yüzden kapak camını kırdığımda aşağıdaki egzotik ahşap oymalı kapağa [3] “terfi etmek” zorunda kaldım.

Mikroişlemcili şeyler dışında çok büyük bir Micron kalem, Copic fosforlu kalem ve dev karalama defteri stoğum var. Bunlarsız zor problemleri çözebileceğimi gerçekten düşünemiyorum. Bir yanınızda çok tüylü bir kediciğin olması da yardımcı oluyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Bu yeni makineye ilk kurduklarım, önceliklerimin neler olduğunun en iyi göstergeleri. Adium ve Colloquy sürekli çalışıyor çünkü programcılar aynı masada yan yana otursalar bile yazışmayı konuşmaya her zaman tercih ediyorlar. CSSEdit ve Espresso; HTML/CSS yazmak için kullandığım araçlar. Adobe Photoshop, Illustrator **ve **InDesign piksellerime güç katıyor. Nete istediğiniz ekran görüntüsünü yollayan ve panonuza bu URL’yi kopyalayıp tek tuşla imgenizin URL’sini bir yerlere yapıştırabilmenizi sağlayan Cloud uygulamasını denemeye başladım. Elbette, Firefox’da.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Lexmark ya da HP‘nin haber alıp, benim için bir tane yapacaklarını umarak yakınıp durduğum bir ürün fikriyle başlayacağım. Bu çok basit, minik bir yazıcı, bir masa çekmecesine sığabilecek boyutlarda. Yalnızca siyah beyaz baskı yapacak ve ayda bir tane bile çıktı alsam toner, mürekkep ya da termosu kurumayacak. Görüntü kalitesi ne kadar kötü olursa olsun umurumda değil yeter ki USB’den aldığı güçle çalışsın ve fiyatı 150 doların altında olsun.

Gizemli, ay ışığında tek boynuz gibi parlayan sistemim görsel işbirliği için optimize edilmiş bir şey olurdu. Bir projenin en sevdiğim yanı bir sitenin nasıl olabileceğine ve nasıl olması gerektiğine dair birçok fikir arasında delicesine karalamalar yapmak. Ben, Mozilla çalışanlarının çoğunluğu gibi, uzaktan çalışıyorum. Bu, mutluluk dolu bir hayat için çoğu zaman harika bir şey olsa da diğerleriyle beyin fırtınası yapmayı zorlaştırıyor. Uzaktan çalışan tüm takım arkadaşlarımla gerçek zamanlı olarak çizimler yapabildiğim sihirli bir beyaz tahta video yayını hayal ediyorum. Paraları sökülüp bir Centiq almam gerek ama bir sopanın ucunda dandik bir web kamera ile beyaz tahtası olan hileli bir versiyon üzerinde çalışıyorum. Nasıl gittiği ile ilgili sizi bilgilendiririm.


[1] http://skinnywhitegirl.com/blog/
[2] http://www.mozilla.com/ [3] http://cl.ly/2j3m0x2s1d190e1h0X2H