Erhan Çetin

Erhan Çetin

Erhan Çetin | Bilgisayar Mühendisi, Kurucu (Uvertek Bilgi Teknolojileri)

Editör tarafından 24.11.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

1920’li  yıllarda Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi (değişimi) sonucu İstanbul’a göç etmiş bir ailenin mensubuyum. Maltepe Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum, evliyim. Küçükken bilgisayarların gizemli dünyasını çok merak ettiğimden, bilgisayar mühendisliği çok havalı bir meslek olarak kalmış gözümde. Tercihimi bu sebeple bu yönde yaptığımı hatırlıyorum.

Erk Yazılım‘da yazılımcı olarak başladığım iş hayatıma outsource olarak Turkcell‘de devam ettim, şuanda da Kafein bünyesinde Avea‘da outsource olarak çalışmaktayım.

Eş zamanlı olarak bir arkadaşımla kurduğum Uvertek Bilgi Teknolojileri‘nde bir buçuk yıldır projemiz ile ilgileniyorum. Daha çok küçük bir şirketiz tabii.

Küçüklükten beri de futbol oynamaktayım. Çeşitli yaş kademelerinde amatör kulüplerde futbolculuk deneyimim bulunmakta. En son yüksek öğrenimden mezun olduktan sonra 2012 yılında bir sezon daha Soğanlıkspor‘da futbol oynadım ve sanırım bu benim son sezonumdu. Ne yazık ki bu iş temposunda tekrar futbola dönebileceğimi hiç düşünmüyorum. Vücudum da bana bunu söylüyor. Futbola halı sahalarda devam edeceğiz gibi görünüyor.

Ayrıca geçen sene İstanbul Yarı Maratonu [1] organizasyonunda 10 km koştum. Bu seneki hedefim Avrasya Maratonu‘nda [2] 15 km koşmak. Kesinlikle tavsiye ederim. Keşke daha önce de koşmuş olsaymışım diye düşünmüyor değilim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bilgisayar ile tanışmam 1999 yılında bir Arçelik masaüstü bilgisayar ile olmuştu. Sonrasında toplama bilgisayarlar ile farklı donanımlar kullandım. Dizüstü olarak da üniversite yıllarımda Sony Vaio Vgn-FZ serisi  kullandım, performans ve tasarımının gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Şu landa HP Pavilion dv6 kullanmaktayım. Ek olarak işyerinde Android uygulama geliştirmek için Asus tablet, iOS uygulama geliştirmek için de iPad bulunuyor.

Yazılım üretirken daima geniş ekran kullanmaktan yanayım ve Asus monitör kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşimiz yazılım olduğu için Microsoft Visual Studio, Eclipse, Microsoft SQL Server ve Oracle için Toad başlıca kullandığım yazılımlar. Notepad++ da her geçtiğim bilgisayara ilk kurduğum uygulamaların başında gelir. Görsel konularda ufak rötuşlar için Paint.Net‘i gayet kullanışlı buluyorum.

Mobil uygulama olarak ihtiyaca yönelik Mobiett ve İBB Cep Trafik, ezan vakitlerinde uyarıcı olarak Ezan Vakti‘ni kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Yazılım ve donanım ile hayallerimi süsleyecek kadar bir duygusal bağım yok açıkçası. Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki bugün hayal etseniz yarın karşınızda bulabiliyorsunuz. Yapay zeka yazılımlarının daha da gelişeceğini, nanoteknolojinin hayata kolaylıklar getireceğini ve giyilebilir teknolojinin sıklıkla kullanılacağını öngörüyorum.


[1] http://istanbulyarimaratonu.org/
[2] http://istanbulmarathon.org/