Zed Shaw

Zed Shaw

Zed Shaw | Geliştirici, Yazar ve Müzisyen

Editör tarafından 24.03.2013 tarihinde eklendi.
(21.10.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Zed A. Shaw [1], şimdilerde hayatımı üç parçaya ayrılabiliriz:

Başkaları için yazılım üretiyorum, ayrıca kendi açık kaynak projelerim var Mongrel [2], Lamson [3], Mongrel2 [4] ve diğerleri [5] [6].

Bugünlerde, başkalarına kod yazmayı öğreten kitaplar [7], insanları uyuz eden deli taşlamalı blog yazıları [8] ve çeşitli konularda denemeler [9] yazmaya eğilimliyim ayrıca bir yazılım metodolojisinin [10] yaratıcısıyım. Bunun içinde olmak farklı konferanslarda konuşmalar yapmak, programlama dersleri vermek ve genelde yazılım dünyasının fakir, soytarı prensi olmak anlamına geliyor.

Ayrıca müzik üretmeye ve ürettiğim her şeyi, bu eylemin bir parçası olarak, iyi ya da kötü olmasına bakmaksızın paylaşıyorum. İnsanların diğer insanlara, müzik yapmaları ve yaptıklarını İnternet’e koymaları için motivasyon vermelerini sağlamak için deneysel olarak Fretwar‘ı yarattım. Aynı zamanda 3 gitar topladım, ikisi gerçekten boktan ama diğerini seviyor ve çok çalıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanıma gelindiğinde ne kullandığımın çok bir önemi yok. Son kullanıcını ne kullanıyorsa ben de ya onu ya da ona yakın bir şeyler kullanıyorum. Eğer OS X için kod yazıyorsam yıllar önce aldığım beyaz bir MacBook kullanıyorum. Eğer sunucu yazılımları üzerinde çalışıyorsam birkaç külüstür Linux dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Açık söylemek gerekirse her şeyle kod yazabilirim ben, yani son kullanıcının sahip olduklarına sahip olmak son teknoloji bir şeylerimin olmasından daha önemli benim için.

Kitap yazmak için zaten masamda durdukları için sadece Linux dizüstüler kullanıyorum. Her şey, PC/Linux dizüstüler ve MacBook arasında kolaylıkla geçiş yapabilmem için hazır, donanımın pek bir anlamı yok gibi görünüyor yine. Kitap yazarken uzun bir derleme süresine ihtiyaç olmuyor o yüzden çok hızlı bilgisayarlar pek de yardımcı olmuyor. Gerçi boş laflarımı en kolay, en kötü bilgisayarımda yazıyorum. Bilgisayarın verdiği rahatsızlık belki de ben de nefret uyandırıyordur.

Müzik, donanımın yüzünü tam da gösterdiği alan aslında. Bir kere “stüdyo’ya klavye sokulmaz” politikası uyguluyorum. Yaklaşık bir yıldır “tak gitarı bilgisayara” olayını deniyorum ama hem çok narin hem de kullanması zor. Şu anda her şeyi H4N ya da DP-008 ile kaydedip post prodüksiyonu sonraya bırakıyorum. Bu sistemi öyle bir noktaya indirgedim ki tek tuşla tüm doğaçlamalarımı anında kaydedebiliyorum. İçeri giriyorum, bir tuşa basıp her şeyi açık konuma getiriyorum, “kayıt”a basıyorum ve çalmaya başlıyorum. Yaratım sürecinden pürüzlerin böyle çıkarılmasının, akla rastgele gelen fikirlerin akmasına olanak verdiğini ve istediğimde daha kolay pratik yapabilmemi sağladığını düşünüyorum.

Ayrıca, birçok farklı modeli yıllarca denedikten sonra kendi elimle yaptığım bir dizi pedalım var. Efekt zincirimin başında kullandığım bir tane Carl Martin Quattro pedal var. O daha sonra, isteğe bağlı fazladan efektler için, Line 6 M5‘e aktarım yapıyor. Onlar da Boomerang III Looper‘ı besliyor, bu benim hayatımda gördüğüm en harika looper (tekrarlayıcı). Son olarak, davulları tekrarlayıcıya göndermem ve üzerlerine efekt uygulayabilmem için zincirdeki ikinci kanala aktarım yapan bir Boss DR880‘im var. Tüm bunlar bir Surprise Sound Labs Rock Block Tube ampliye gidiyor, ardından da H4N’e, böyle bir sistem sayesinde süreçte hiçbir pürüz olmadan doğaçlama kayıtlar yapabiliyorum.

Haddinden fazla gitarım var. Favorim G&L ASAT Classic S ama manyetiği tek bobinli olduğundan bununla kayıt yapmak zor. Başlıca kayıt gitarım, paslanmaz çelik perdeleri olan bir G&L Comanche‘m var. Ayrıca, rahatsız bir B-Bender‘ı olan çok eğlenceli bir Will Ray ASAT‘im var. Ayrıca gelişigüzel birkaç gitarım daha var ama onlarla diğerleri gibi düzenli şekilde çalışmıyorum. Bunlar çok yüksek kaliteli ve çalması çok kolay gitarlar, o yüzden onları çok seviyor ve her fırsat bulduğumda kullanıyorum.

Son olarak, geçenlerde özel bir Bass VI topladım, sonraları bu benim favori doğaçlama enstrümanım haline geldi. Onu Warmoth’dan aldığım parçalarla oluşturdum ve krem beyaz bir kasa kullandım, bombeli akçaağaç kalın bir sapı var, elektroniğini de kendim yaptım. Üzerinde 3 adet Seymour Duncan Rails manyetiği var, bu gürültü sorunumu çözüyor ve harika bir ses üretiyor. Daha sonra bunu, bobin tıpa anahtarları ve her manyetik için bağımsız anahtarlara bağlı bir ekstra it-çek bobin topuzlu Torres Engineering Varitone‘na bağlıyorum. Bu bana türlü garipliklerde ton şekillendirme imkanı veriyor ayrıca tertibatı, Varitone devresindeki kapasitörlerin bas frekanslarında aşırı yüklenmeleri için ayarladım bu sayede yumuşak, ince ve bozuk bir ses alabiliyorum.

Nota aralığı Mi1’den Mi5’e kadar olduğundan, tekrarlayıcı pedalımla doğaçlama yapmak için Bass VI çok iyi sonuç veriyor. Bu da; bass tonları yakalamamı, derin org sesi veren akor yapıları kurmamı, daha sert gitar akorları bulmamı ve kapsamlı gitar soloları atmamı hatta vokal bölümlerini bile kotarmamı sağlıyor. Bunları, tüm diğer farklı efekt pedalları ve ton şekillendirici devrelerle birleştirince üretmek istediğim her şeyi yapabiliyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Kodlama için genellikle Mac‘de MacVim sayesinde vim kullanıyorum. Linux’ta pencere yöneticisi olarak, büyük ölçüde klavye tabanlı olduğundan, awesome‘ı kullanıyorum. Sonrasında o an hangi programlama diline ihtiyacım varsa onu: C, Python, Lua, Ruby, Objective-C ya da bazen Java.

Kitaplarımı oluşturmak için bir LaTeX ve Dexy kombinasyonu kullanıyorum. İlkin Sphinx kullandım ama iyi PDF tipografisi almak çok zordu ve belgelerinizi ancak Sphinx’i yazanlar gibi hazırlarsanız ortaya düzgün bir şeyler çıkıyordu. Her şeyiyle tam bir kitap için LaTeX daha iyi. Dexy de “kod kitapları”nızı bir yığın parçaya bölmeden, daha edebi bir stilde yazmanıza olanak verdiği için süper. Gizlice içeri girip, metninize ne eklemeniz gerekiyorsa kapıyor.

Sistemimi müzik üretmek için yazılıma ihtiyaç duymayacak şekilde daralttım. Gerçi, Post-prodüksiyon için Reaper kullanıyorum, harcadığım 60 doların gerçekten hakkını veriyor. Yanlızca Reaper forumları’nda sunulan tavsiyeler bile bundan çok daha fazla eder.

Tüm bunları yayınlamak için “Astroturf Blog Foundation” adında, temel olarak “site/döküman/kitap  oluşturmak için sürekli entegrasyon” amaçlı bir projem var. Henüz yayınlanmadı ama er ya da geç, yazılarımın ve müziklerimin yer aldığı tüm sitelerim bununla otomatik olarak oluşturulacak. Bunu yazmak zorundaydım çünkü tek atımlık eğlenceli şaka siteleri yapma eğilimim var ve bu, seri üretim yapmamı kolaylaştırdı. Zamanla site oluşturabilecek kabiliyete ulaştı o yüzden şimdilerde genellikle onu kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Şu an sahip olduklarım. Bu sürekli devam eden ve gelişim halinde olan bir iş, ama eğer tüm gün ve gecelerimi bir şeyler yapmaya ayıracaksam, zamanımı ve paramı iyi araçlara sahip olmaya ayırırım. Bu da teknolojinin bir cilvesi. Denemeyi ya da üretmeyi istediğiniz bir şeyi gözünüzde canlandırabilir daha sonra etrafta, onu almak ya da kendiniz oluşturmak için bir parça teknoloji ararsınız.

Örneğin, davul döngülerimi yapan Boss DR880 yerine daha küçük bir ayak pedalını isterdim. Ortalarda gitarınızı küçük bir pedala bağlayıp davul sesleri çıkarmanızı sağlayan neredeyse hiçbir şey yok. Bilgisayara bağlanan birçok midi-gitar konnektörü denedim; hantallar ve kayıt için kullanılmaları zor. Şu anda, gerçek bypass in/out’u olan ve üstüne bastığınızda gitarınızı çözümleyip, ortaya bir drum sample çıkaran küçük bir pedal üzerinde çalışıyorum. Arka yüzünü çevirin, “kick drum”a ayarlayın sonra gitara dokunun ve “pat”. Bunu ürettiğimde artık bir elektronik bateriye ihtiyacım olmayacak, belki yalnızca pratik yapmak için ihtiyacım olur.

Evet, bir başka gitar da toplamak isterdim. Belki bir Jaguar ya da parçalı Jazzmaster. Altın üzerine siyah bir malzeme. Nefis.


[1] http://zedshaw.com/
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Mongrel_(web_server)
[3] https://github.com/zedshaw/lamson
[4] http://mongrel2.org/
[5] http://github.com/zedshaw/
[6] https://gitorious.org/%7Ezedshaw
[7] http://learncodethehardway.org/
[8] http://oppugn.us/
[9] http://zedshaw.com/essays/
[10] http://programming-motherfucker.com/