Çağrı Ersen

Çağrı Ersen

Çağrı Ersen | Sistem Mühendisi (Peak Games), Blog Yazarı, Baterist

Editör tarafından 23.12.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Çağrı Ersen, 1977 İstanbul doğumluyum. 1998 yılından beri bilişim sektöründeyim, bu zamana kadar bazı ISP ve içerik sağlayıcılarda sistem ve network yöneticiliği yaptım. Şu anda ise Peak Games‘de sistem mühendisi olarak çalışıyorum. Özellikle açık kaynak kodlu teknolojilerle ilgileniyorum. Bu konunda makaleler yayınladığım syslogs.org isimli bir blogum var. Ayrıca Linux Kullanıcıları Derneği üyesiyim ve dernek kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere konuşmacı ve eğitmen olarak katılıp, Türkiye’de açık kaynak kod ile ilgili farkındalığın arttırılmasına katkı sağlamaya çalışıyorum.

Ayrıca müzikle ilgileniyorum; 20 yıla yakın bir zamandır davul çalıyorum. Zaman içerisinde epey konsere çıkmışlığım var. (Long Live Heavy Metal!)

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerinde bir ASUS N56VZ dizüstü bilgisayar kullanıyorum, i7 işlemcisi ve 16 GB bellekli bu bilgisayarda günlük işlerimi yaptığım gibi sanal sunuculardan oluşan bir de laboratuvarım var. Bu bilgisayara ek olarak bir de 24 inç bir DELL monitörüm var.

İş dışında ise 11 inç bir Macbook Air ve SVE serisi bir Sony Vaio dizüstü kullanıyorum. Macbook Air hafif ve küçük olduğu için mobilite ihtiyacı olduğunda, Sony ise daha çok yerleşik düzende lazım oluyor.

Evde ayrıca, üzerinde laboratuvar ortamı ve ses sistemim için kullandığım bir de toplama PC’im var ancak şimdi açıp “spec”lerine (teknik özelliklerine) bakmaya üşendim :)

Bilgisayarlar dışında bir Roland TD6-KW elekronik davul, bir Behringer UB1204FX-PRO mikser, bir EMU-404 ses kartı ve bir QSC Active Speaker’dan oluşan küçük bir ev stüdyom var. (Yani gürültü yapan komşuya misli ile karşılık verecek ekipmana sahibim :)

Ve ne tür bir yazılım?

Genellikle açık kaynak kodlu olmayan hiç bir yazılımı kullanmamaya gayret ediyorum. Proprietary software (ticari yazılım) olayına gıcığım. OS olarak kendi bilgisayarlarımda Linux Mint ya da Ubuntu, ucundan da OS X kullanıyorum. Gerçi OS X, Apple gibi dünyada açlıktan ölen insanlar varken kasasında bir çok ülkenin toplam gelirinden fazla parayı barındırmakla övünen “tekelci” bir firmanın ürünü olması hasebiyle ideolojik olarak içime sinmese de yollarımız yer yer kesişiyor.

Telefon ve tablet olayında ise Android kullanıyorum ki muadil olarak isminde i (İngilizce’de ben) geçmesine rağmen kişiselleştirme düşmanı iOS dışında başka seçenek pek yok (Windows‘u saymaya değmez bile).

Kullandığım yazılımlar konusuna gelince; bu konuda liste baya kalabalık. Bu nedenle tek tek isimlerini saymayayım. Ancak bir yazılımda ilk olarak açık kaynaklı olup olmadığına bakıyorum; üretmek ve paylaşmak konusunda genellikle çoğunlukta olduğumuzu görüp seviniyorum.

Online servisler konusunda da Google‘in servislerini kullanmayı seviyorum zira gelecek ne gösterir bilemiyorum ama şimdilik, para kazanmaktan çok kullanıcı deneyimini önemseyen tutumlarını beğeniyorum. Bunun dışında feedly, pocket, github da kullandığım servisler arasında.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Benim için bir uygulama temel olarak yapması gerekeni yapıyor ve kararlı çalışıyorsa yeterlidir ancak Linux Desktop Environment ve GUI konusunda bir standart ve stabilite yakalansa, donanım üreticileri de Linux için driver geliştirmek konusunda daha katılımcı olsalar güzel olurdu.