Stephen Wolfram

Stephen Wolfram

Stephen Wolfram | Bilim insanı, geliştirici, matematikçi

Editör tarafından 23.08.2015 tarihinde eklendi.
(17.08.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Şu ana kadar hayatımı adadığım projeler Mathematica [1], Wolfram Alpha [2] ve yazdığım A New Kind of Science [3] oldu. Esas işim Wolfram Research‘ün [4] CEO’luğu. Zamanımın büyük kısmını, bazen kısa bazen çok uzun vadeli teknik ve stratejik işleri hallederek geçiriyorum. 20 yıldan fazladır uzaktan görev yapan bir CEO’yum, şirketimizi esasen evimden yönetiyorum. Bünü mümkün kılan şey ise - olağanüstü bir takımın yanında - teknoloji.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yanıtım hemen hemen her gün değişiyor. Ama bugün itibariyle (18 Ağustos, 2010) işte yanıtım.

Şu anki masaüstü sistemim, ofis penceremden görülen güzel manzarayı engellemeyecek şekilde yerleştirilmiş iki geniş ekranı olan, Windows 7, 64-bit 8-core bir makine. (Makine bir başka odada olduğundan gürültüsünü dinlemek zorunda kalmıyorum.) Geniş bir Linux dosya sunucusu ile beraber çeşitli hesaplama sunucuları vs. var bodrumda.

(Farklı türde bilgisayarlar kullandığım uzun bir geçmişim var; 2002 itibariyle, liste burada [5] yer alıyor.)

Evimde, taşınabilir bilgisayar olarak 15 inçlik MacBook Pro‘ya geçiş yaptım yakınlarda. Ev dışında, 3G modemle kullandığım, Windows 7 yüklü Lenovo ThinkPad X301‘im var ancak şimdilerde bir MiFi cihazıyla kullanacağım MacBook Air‘e geçiş yapıyorum. Bunu, bazen konuşmalarımdaki sorulara yanıt vermek için slayt seçerken kullandığım, küçük bir monitöre bağlıyorum.

Halihazırda başlıca telefonum olarak iPhone 4 kullanıyorum ve yanımda hazır ve nazır bir sistem olarak iPad 3G taşımaya başladım. (Yakın zamanda tatildeyken, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığım plajda geçirdiğim vakitte, kumlardan korumak için plastik bir torbanın içine koyduğum Kindle‘ı kullandım.)

Uzun zamandır alet edevat çıkar çıkmaz ediniyorum (hatta bazen daha öncesinde…) ve bazılarını kullanmaya devam ediyorum. Mathematica ve Wolfram Alpha’yı denemek için kullandığım binbir çeşit bilgisayar, telefonum falan da var. Arada sırada şirketimizde bulunan büyük hesap kümelerinden birine bağlanıyor ve gridMathematica‘yı oradan kullanıyorum.

Diğer donanımların yanı sıra yürüyüş bandında kullanmak için hazırlanmış bir bilgisayar sistemim var. (4 km/s hızına kadar hatasız yazabiliyorum.) Ayrıca oldukça özenle hazırlanmış bir videokonferans odam var. Ayrıca evim çeşit çeşit bilgisayarlı sensör ve kontrollere sahip.

Kısa zaman önce Anybots‘dan bir telepresence - teleprenses :) - robotu kullanmaya çalıştım.

Ve ne tür bir yazılım?

Mathematica açık ara bir numaralı aracım. Kullanabileyim diye oluşturmuştum zaten! Bugünlerde bunu yalnızca hesaplamalar için değil, not tutmak, ayrıca sunum hazırlamak ve diğer her türlü iş için de kullanıyorum. Bu durum biraz da Mathematica’yı ne kadar çok kullanırsam o kadar iyi çalıştırabildiğimizi fark etmemden. Çoğu zaman oldukça iyi çalışıyor aslında… Hatta, “İnsanlar böyle şeyleri Mathematica olmadan nasıl yapabilirler?” diye düşünürken buluyorum kendimi.

“Henüz var olmayan” birçok yazılımı da kullanıyorum. Bilgisayarlarıma her gün Mathematica’nın gelecek versiyonlarının stabil olmayan sürümlerini kuruyorum. Wolfram Alpha’nın şimdiki ve geliştirme hiyerarşisinde bulunan diğer versiyonlarını, ayrıca test sistemlerini kullanıyorum. (Daha çok, Wolfram Alpha’nın bir saatten kısa süre önce yayınlanmış versiyonlarını kullanıyorum.)

Şimdilerde, başlıca tarayıcı olarak Firefox‘u, web konferans için Adobe Connect‘i, telefon için ShoreTel‘i (ses kalitesi için titizleniyorum) ve yıllardır değiştirmek için can attığım korkunç bir takvim sistemi kullanıyorum. Şirketimiz bünyesinde birçok ısmarlama dahili araç oluşturduk, bunlar çoğunlukla Mathematica ve webMathematica tabanlı. Ayrıca kendim için oluşturulan sistemler de var. Daha önemlilerinden biri de 25 yıllık e-posta (ve 20 yıllık tuş vuruşu verisi) ile birlikte arşivlediğim tüm kağıt belgelerin taramalarını içeren arşivleme ve arama sistemim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Her yerde Mathematica + Wolfram Alpha! Düğmesine basar basmaz açılan ve her yerde ağa bağlanan laptoplar. Fare, klavye ile dokunmatiği en iyi birleştiren sistemler. Her şeyi kolay kaydetme, deşifre etme, arşivleme ve bulma. Odanın yarısının benim olduğum yerde diğer yarısının başka bir yerde olduğu mükemmel bir telepresence -teleprenses- sistemi. Düşünüyorum da, ayrıca mobil teleprenses de istiyorum ki çeşitli şirket ofislerinde boş boş dolaşabileyim. Ayrıca her çeşit veriyi şekilde çekip, hakkında sorular sorabileceğim, hesaplamalar yapabileceğim, görselleştirebileceğim ve üzerinde işlemler yapabileceğim akıcı yollar istiyorum. Ama bunu benim oluşturmam gerektiğini umuyorum…