Emel Kosi

Emel Kosi

Emel Kosi | Yazar, Editör, Hikâye Seslendirmeni

Editör tarafından 23.03.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

5 Mart 1978 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da bitirdikten sonra Newport Universitesi’nde Davranış Bilimleri okudum. Ailemin tek çocuğu olduğumdan, küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı edinerek kendimce yalnızlığıma çare bulmuştum. Neredeyse hayatımın her anında hayal kurarak yaşamayı seviyordum. Bu duygu yoğunluğu lise yıllarımda daha da ağır basmaya başlayınca ilk kısa hikâyelerimin olduğu dosyam da oluşmaya başlamıştı.

Yazar olmamda ki en büyük iki etkenden biri, 2008 yılında okuduğum Neverwhere (Yokyer) isimli kitaptır. Kitabı bitirdikten sonra artık kararımı vermiştim: Hikâyelerimi herkes okumalıydı.

Kitaplarım yayımlanmadan evvel pek çok yurtiçi ve yurtdışı dergide kısa hikâyelerim yayımlandı. Aynı dönemlerde editörlük (Londra), yazarlık (Londra), diksiyon vb. birçok kursa katıldım. Ardından Washington’da bir çocuk dergisinde yazmaya başladım ve bu ilk masalımı da seslendirmem için bir fırsat oldu. Onu takiben Londra’da da birden fazla masalın seslendirmenliğini yaptım. Yine Londra’da birçok yazar adayının lektörlüğünü de üstlendim. Hâlihazırda Kayıp Rıhtım [1] isimli edebiyat sitesinde kitap incelemeleri yapıyor ve Washington’daki BonbonKids [2] dergisinde yazmaya devam ediyorum.

2013 Nisan ayında “Mavi Kuyruk” isimli fantastik bir çocuk kitabım çıktı. 2014 Haziran itibariyle de “Siyah Palto” isimli romanım raflarda yerini aldı. Şimdilerde bitirdiğim son kitabım ise yakın zamanda okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Ben ise hâlâ Londra-İstanbul arası mekik dokuyarak yeni hikâyeler üretmeye devam ediyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Samsung ve Dell marka dizüstü bilgisayarları kullanıyorum.  Okumak için ise Amazon Kindle Voyage 3G ve Nook’u tercih ediyorum. Tablet olarak yine Samsung kullanıyorum.

Cep telefonu olarak daha önce iPhone ve Samsung kullandım ancak şimdi LG G3 kullanarak bu arayışa bir son verdim. LG aldıktan sonra Nikon D3300 model bir fotoğraf makinam olmasına rağmen neredeyse hiç kullanmamaya başladım.

Televizyon olarak Samsung 3D Smart HD LED tercih ettik. Epson marka projeksiyon cihazı ile Samsung 5.1 ev sinema sistemi kullanıyoruz. Bundan beş yıl önce aldığımız Philips marka DVD oynatıcı artık bir kenarda bekliyor.

MP3 çalar olarak Apple iPod ve Philips Go Gear Vibe kullanıyorum.

Mesleğimde ihtiyacım olan kağıt kalemin dışında bir de çok faydasını gördüğüm Philips marka ses kayıt cihazım var. Küçük boylarda bir cep telefonu görünümünde ve oldukça kullanışlı.

WD Hard Drive 2 TB ve PNY 256 GB USB oldukça iyi iş görüyor. PNY 64.000 müzik ve 80.000 fotoğraf kapasiteli.

Kulaklıkta Sony NW2-WH303 ve Beats By Dre Mixr Over kullanıyorum ve çok memnunum.

Uzun zaman önce arabam için Tomtom Go 60 almıştım ancak hâlâ kurup deneme fırsatım olmadı.

Evdeki beyaz eşyalarda (buzdolabı, bulaşık, çamaşır ve kurutma makineleri) Arçelik ve Bosch tercih ettim. Küçük mutfak aletlerinde ise De’Longhi, Morphy Richards, Russel Hubs ve Arçelik kullanılıyor. Klima olarak da Bosch.

Evde kedimiz olduğu için özellikle bu konuda profesyonel olan DYSON DC52 Animal Complete elektrik süpürgesi kullanılıyor. Evde hayvanı olanlar için en güvenilir marka diyebilirim.

Ve ne tür bir yazılım?

Samsung dizüstü bilgisayarımda Intel Core i5 işlemci, Windows 8.1 işletim sistemi, Dell marka dizüstünde ise Intel Core i7 ile Windows 8.1 kullanıyorum. Kendime ait bir blog (Blogger) ve bir web sayfasıyla birlikte Facebook, Twitter, Pinterest, Skype ve Gmail de kullanmaktayım. Yine tüm bunları cep telefonumla da takip ediyor ve ayrıca Scribd ve Viber uygulamalarını kullanıyorum.

Türkiye’deyken İnternet üzerinden sıklıkla alışveriş yaptığım siteler; Kitapyurdu, idefix, N11, Hepsiburada ve yemek siparişleri için Yemek Sepeti.

Günlük olarak The Telegraph, BBC News UK, The Daily Express’i takip ediyorum.

D-Smart, Digiturk, Filbox Humax HD izliyor, Next marka uydu kullanıyorum. İnternet’te ise Turkcell Fiber tercih ediyorum. Genel uyduda takip ettiğim programların başında Bloomberg TV’de yayınlanan The Very Hungry Frenchman ve Ayhan Sicimoğlu ile Renkler programı geliyor.

Okumak elbette en büyük hobim. Başta fantastik kitaplar olsa da her türden kitap okuyorum. Özellikle Londra ve New York kütüphanelerindeki üyeliklerim sayesinde raf arkasında kalmış pek çok eski ve faydalı esere ulaşabiliyorum. Kütüphanelerin dışında da gittiğim yerlerdeki kitapçılarda sürekli yeni arayışlar içerisindeyim. Şu sıralar iki kitap birden okuyorum: Mr.Mercedes (Stephen King) ve Trigger Warning (Neil Gaiman).

Okumanın dışında ise sinema ve seyahat geliyor. Uyuyana Kadar, Sihirli Orman ve Turist, en son izlediğim filmler.

Yakın zamanda hediye aldığım bir Blues albümü var: Tinsley EllisTough Love. Dinlendirici ve keyifli sololar dinlemek isteyenlere tavsiye ederim.

Kitaplarımı ve hikayelerimi yazarken mutlaka müzik dinlerim. Arada bir kendi listemi tercih etsem de genelde 102.2 Smooth Radio, 104.9 X FM London ya da BBC 2 dinlerim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Eskiden olsa bu soruyu daha net cevaplayabilirdim. Ancak şimdilerde her an her şey hayallerim gibi değişken ve hızlı ilerliyor. Yine de birkaç şey söylemek gerekirse öncelikle cep telefonları ve laptopların şarj sürelerinin artması harika olurdu. Bunun yanında mesleki açıdan bana kolaylık sağlayacak yenilikler isterdim. Mesela kayda alınabilen bir rüya çok işime yarardı. Uyandığımda unutsam bile gün içinde izleyebileceğim ve kurguda bana kolaylık sağlayacak donelerim olurdu. Koluma taktığım bir saat, belki küpelerim veya bilekliğim bir kayıt cihazı yerine geçebilirdi. Belki sadece bir yüzük hem rüyamı kaydedip hem de bunu bir anlatıcı sayesinde arabamdaki USB’ye aktarabilirdi. Böylelikle yolda giderken bile rüyamı bana anlatacak biri olurdu.


[1] http://www.kayiprihtim.org/portal/
[2] http://www.bonbonkids.com/