Steve Diet Goedde

Steve Diet Goedde

Steve Diet Goedde | Fotoğrafçı

Editör tarafından 23.03.2013 tarihinde eklendi.
(09.12.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Çoğunlukla erotik fetiş moda betimlemelerimle** [1]** tanınan bir fotoğrafçıyım ama çoğu zaman sokak fotoğrafçılığı da [2] yapıyorum. İşlerimden oluşan, meşhur fotoğraf yayıncısı Edition Stemmle tarafından yayınlanmış, iki kitabım var [3] ve dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız sergiye katıldım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Genellikle analog fotoğrafçılık yapıyorum ama fotoğrafları taramak ve basıma ya da nette yayınlamaya hazır hale getirmek için bilgisayar kullanıyorum. Fotoğrafları çoğunlukla orta format filme çektiğim için güvenilir film tarayıcılarına ihtiyaç duyuyorum, bunlar da ya Nikon Coolscan 9000ED ya da Epson Perfection V750-M Pro oluyor. Filmleri SilverFast yazılımı ile iMac’imde tarıyorum. Karanlık oda dışındaki baskılar için Epson R2880 kullanarak yüksek kaliteli mürekkep baskılar alıyorum.

Kullandığım fotoğraf makineleri ilginizi çekerse, kullandığım başlıca kamera Mamiya 645AF.  Ayrıca daha spontane gelişen durumlarda iyi sonuç veren 35 mm Yashica T4 bas-çek makineyi de seviyorum. Bazen dijital de çektiğim oluyor, böyle zamanlar için güvenilir bir Nikon D200‘üm var. Düşük kaliteli fotoğrafçılığı da seviyorum. Holga oyuncak kameralarla hem orta format hem de 35 mm iğne deliği formatında deneyler yapıyorum. Dijital olarak en sevdiğim düşük kaliteli kamera iPhone‘unki gerçi bunun da kalitesini çok artırdılar, artık düşük kalite sınıfına girer mi bilmiyorum. İlk düşük kalite telefon kameram dandik bir Samsung telefona aitti ama onda çektiğim fotoğrafları hala seviyorum. Bunlar, eski, telefon kamerası sitemde (phone-art.com) hala yayındalar.

Bir makine fotoğraf çekebildiği sürece iyi bir makinedir. Ekipmanım eski moda olsa da bunu umursamıyorum. İyi fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makine değil.

Ve ne tür bir yazılım?

Halen Photoshop CS3‘ün oldukça eski bir sürümünü kullanıyorum. İşlerimde çoğunlukla dijital değişiklikler yapmıyorum. Pozlama ve ton ayarlamaları yapıyorum – karanlık odada yapacağım türden. Fotoğraf çektiğim anın bütünlüğüne inanırım genellikle. Eğer çekim sonrasında bir şeylerin büyük oranda değişikliğe ihtiyacı varsa, bu, fotoğrafı çekmeye bu durumu fark etmeden başlamış olmamın sonucudur.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Bilgisayarda imaj oluşturmakla pek ilgilenmediğimden şu anki sistemimden oldukça memnunum. Sahip olduklarımı en iyi şekilde kullanma taraftarıyım. Aslında, hayalimdeki donanım tümüyle yenilenmiş bir ıslak karanlık oda ve bilgisayarı hiç kullanmamak olurdu. Böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğinden çok eminim!


[1] http://stevedietgoedde.com/
[2] http://goeddeimages.com/
[3] http://stevedietgoedde.com/books.htm