Derek Sivers

Derek Sivers

Derek Sivers | TED Konuşmacısı, Kurucu (CD Baby)

Editör tarafından 23.03.2013 tarihinde eklendi.
(05.12.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Derek Sivers [1]. 1997 yılında CD Baby‘i [2] kurdum, 2008 yılında sattım [3]. TED‘de [4] konuşmalar yaptım, bir kitap yazdım [5] ve Singapur’a taşındım [6], şimdilerde yeni [7] şirketler [8] kurmakla meşgulüm.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Lenovo T400s Linux laptop. Google Nexus One telefon (TED konferansından hediye). Kindle. Audio-Technica ATH-ANC7b kulaklık. Çinçe pratik yapmak için grafik kağıdı & keçeli kalem.

Hepsi bu. Son birkaç yıldır bir el çantasıyla göçebe hayatı yaşıyorum, o yüzden ne kadar az şey o kadar iyi.

Lenovo T400s’in en özelliği DVD bölmesinin çıkarılıp 2,5 inçlik bir sürücü bölmesiyle, vidalamaya gerek kalmadan değiştirilebiliyor olması. Yani her şeyim klonlanmış iki adet terabayt sürücüde iki kere yedeklenmiş durumda. Klonlanmış sürücünün ikisi de Roger Ebert’in “Great Movies” koleksiyonu ile dolu.

Ve ne tür bir yazılım?

Arch Linux‘a AŞIĞIM. Bir zamanlar FreeBSD hayranıydım, ki hala severim, ama YouTube için Flash‘ımın olmasını özlemiştim. Bir süre Ubuntu kullandım ama bana çok portatif geldi, gereğinden fazla şey önceden yüklü geliyor; hani şu üreticilerin “rahatlığımız için” bir dolu boktan şey yüklediği Windows bilgisayarlar gibi.

Daha sonra Arch Linux’u buldum. Ahhh… Çok güzel. Her şey sıfırdan başlıyor. Çekirdeği yükleyebilmek için çıplak bir komut satırı. Hepsi bu. Bir minimalistin hayali. Her şey eğer siz tercih ederseniz kuruluyor. Periyodik sürümler çıkarıyorlar, yani sistem her birkaç günde bir güncelleniyor. O an ve her zaman son teknoloji. Yaşasın.

Aksini istemediğim taktirde, ilkin komut satırı açılıyor. xorg yok. Grafik yok. Bu, benim odaklanıp yazmamı sağladığı gibi beni web tarayıcısından da uzak tutuyor. Bence işimi en iyi bu şekilde yapıyorum.

Grafik arayüze geçtiğimde, pencere yöneticisi olarak Ratpoison kullanıyorum, bu da çok sevdiklerimden. Her şey her zaman tam ekran. Araç çubuğu filan falan yok.

Daha sonra, tüm gün xterm ve Firefox kullanıyorum.

Hemen hemen her şeyi terminal ve Vim‘de yapıyorum. E-posta için bile kendi Postfix e-posta sunucumu kullanıyor ve Mutt‘a, SSH ile bağlanıp ileti gönderip alıyorum.

Küçük terminalim yeterken grafik arayüzlü büyük yazılımlar kurmaktan hoşlanmıyorum.

Müzik ya da filmler mi? Mplayer. Muhasebe? Ledger. İmge düzeltme? ImageMagick. PDF’ler, xpdf.

Ama kullanmaktan mutluluk duyduğum grafik arayüzlü iki yazılım var:

Çince öğrenmek için, Wenli‘yi kullanıyorum, mükemmel.

Herhangi bir şey öğrenmek için yine mükemmel Anki‘yi kullanıyorum, o kadar çok seviyorum ki bu projeye 500 dolar bağışta bulundum. (Yazar bana gönderdiği yanıtında bunun bir PayPal hatasından kaynaklanabileceğini düşündüğünü söyledi.) Anki’de Çince çalışırken Pinyin Toolkit‘i kullanıyorum, fevkalade.

Son olarak, Skype kullanıyorum, ama bir gün bunun yerine, komut satırında çalıştırabileceğim bir VoIP uygulamasını kullanabilmeyi umuyorum. (Bir tane biliyor musunuz? Böyle bir pazar yok sanki, değil mi?)

Telefonumda hiç uygulama yok. Eğer bilgisayarımdan uzaktaysam, bağlantısız olmanın keyfini çıkarıyorum. Ama, genellikle daha önce hiç bulunmadığım yerlere gittiğim için, cihaza yüklü gelen Google Maps ve GPS kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Şu an sahip olduklarımdan çok memnunum. Eksiklikler bana ait, donanımıma değil.

Dizüstü bilgisayarları da masaüstü bilgisayarlar gibi toplayabilmek isterdim. Bu kasayı, bu ekranı, bu işlemciyi, bu grafik işlemciyi, bu sürücüyü ve bu fareyi istiyorum, gibi. Bu sayede, gerekli olduğunda bazı parçaları daha iyileriyle değiştirip, diğerlerini olduğu gibi bırakabilirdim.


[1] http://sivers.org/
[2] http://cdbaby.com/
[3] http://sivers.org/trust
[4] http://www.ted.com/speakers/derek_sivers.html
[5] http://sivers.org/a
[6] http://sivers.org/singapore
[7] http://50pop.com/
[8] http://woodegg.com/