Özkan Altunbey

Özkan Altunbey

Özkan Altunbey | Bilgisayar Müh., Danışman, Kurucu (birkitapokudum.com)

Editör tarafından 22.05.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Özkan Altunbey. 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.

Anadolubank (1 yıl), TÜBİTAK (2,5 yıl), HP (Hewlett-Packard) (7,5 yıl) ve son olarak 2013’ten beri Ericsson‘da olmak üzere çeşitli firmalarda yazılım ve sistem entegrasyonu projelerinde bulundum. Şu anda Ericsson’da telekom sektörü içerisinde danışmanlık veriyor ve çözüm mimarı olarak çalışıyorum.

birkitapokudum.com sitesini 2007 yılında kurdum, sitemiz o tarihten bu yana, ticari bir amaç gütmeden tamamen kitapseverlere  hizmet vermeye odaklanmış olarak faaliyetine devam ediyor.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bilgisayar olarak yıllarca HP’de çalışmış olmanın verdiği bir alışkanlık ve de vefa duygusuyla olsa gerek HP markasını tercih ediyorum. Şu an iş bilgisayarı olarak da HP EliteBook 8470p modelini kullanıyorum. Kısa süre de olsa HP Slate 7 tabletini kullandım.

Mobil uygulama geliştirme ve kullanımı ilgi alanımda olduğundan mutlaka hem Android hem de iOS tabanlı telefon ve/veya tabletimin olması zorunluydu benim için. iOS tarafı için iPhone 5 ve Android tabanlı HP tableti bu uygulamalar için kullanıyorum.

Kitaplar hayatımda önemli bir yere sahip olduğundan özel kitap ayraçları da her zaman ilgimi çeker. Ayrıca birkitapokudum.com sitesinin bir çok üyesi gibi ben de zaman zaman e-kitapları bilgisayarımda ya da telefonlarımda okuyorum. Bir çok üyemin elektronik mürekkep teknolojisi tabanlı Kindle tarzı e-kitap okuyucuları kullandığını biliyorum. Daha maliyetli olsa da geleneksel basılı kitabı desteklemeye devam ediyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İnternet tarayıcısı olarak bilgisayar ortamında yüzde 80 Google Chrome, yüzde 10 Yandex Browser ve yüzde 10 da Internet Explorer kullanıyorum. Hala bazı sitelerin özellikle kredi kartı ile alışverişe izin veren ya da devlet kurumlarına ait sitelerin Internet Explorer ile daha uyumlu çalışıyor olması nedeniyle, onu tercih edebiliyorum.

Farklı tarayıcıları kullanmaktaki amaçlarımdan biri de log in / log out (oturum açmak / oturumu kapatmak) olayına çok girmeden farklı hesaplarımı farklı tarayıcılarda açık tutup hızlı erişim yapmaya çalışmak. Mobil ortamda da Yandex, Chrome ve Safari tarayıcılarını kullanıyorum.

Günlük gazetelerin ana sayfalarını sunan mobil uygulamaları, müzik arama ve dinleme imkanı sunan uygulamaları telefonlarımda kullanıyorum.

Uygulama ve oyunları indirirken App Store, Google Play Store ve zaman zaman Amazon ve Opera Mobile Store sanal marketlerini kullanıyorum.

DVD tadında film izlemek için genelde Turkcell TV sinema paketi ve Digiturk VOD servisi seçme imkanı verdiği için tercih ettiğim platformlar.

Okuyacağım kitapları seçerken tamamen birkitapokudum.com sitemi referans alıyorum. Okuma zevkine güvendiğim çok sayıda kitapsever dostum var bu sitede ve kendilerinin yorumlarını, paylaşımlarını ve tavsiyelerini dikkatle takip ediyorum. Kitaptan çok yazar seçmeyi tercih ederim ve bir yazarın bir kitabını beğendiğimde diğer bir kitabına da mutlaka şans vermeye çalışıyorum. Okuduklarımın ve okuyacaklarımın listesini birkitapokudum.com sitesi üzerinde tutuyorum.

Filmlerden Shawshank Redemption hayatımda önemli bir yere sahiptir.

Son dönemde daha yakın durduğum yazarlar şöyle: İhsan Oktay Anar, Garcia Marquez, Yusuf Atılgan, Sabahattin Ali, Selim İleri, Murat Menteş, Peyami Safa, Sait Faik, Orhan Veli, Tomris Uyar.

Özellikle koşu yaparken kullandığım mobil uygulamalar var. Parkur belirleyen, mesafe ve hızımı ölçen ve önceki koşularımla kıyaslayan Nike Running uygulamasını kullanıyorum.

Seyahatlerimde iMobileCode‘un havaalanı uygulamasını ve iOS passcode mobil uygulamasını tercih ediyorum.

Futbol ve Beşiktaş önemli tutkularımdan ve Beşiktaş ile ilgili haber siteleri, forumlar, Twitter ve Facebook sayfaları da takip ettiğim platformlar arasında.

Evde Samsung TV kullanıyorum ve zaman zaman evdeki bilgisayarım ve mobil cihazlarımla bağlantı kurup ailemle vakit geçiriyorum. Ayrıca YouTube Player‘in leanback (geriye yaslan) özelliğini kullanıp görüntü paylaşımını TV üzerinden yapmak değişik bir deneyim olabiliyor.

Navigasyon uygulaması olarak Google Maps ve Yandex Maps tercih ettiğim uygulamalar.

Flipboard, Shazam ve Soundcloud yine beğendiğim uygulamalardan.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalimdeki mobil işletim sistemi aslında iOS’un kullanıcı dostluluğu ile Android’in fonksiyonel zenginliğinin birleştiği bir mobil işletim sistemi. Ama hem basitlik hem de yeteneğin kolaylıkla bir araya getirilemeyeceğini de anlayabiliyorum. En azından çoklu proses desteğinin şu anki halinden daha ileri seviyede iOS’a getirilmesi, uygulamaların arka planda bir servis ya da proses olarak çalışabilirliğinin sağlanabilmesi bile devrim niteliğinde bir adım olacaktır.

Teknik kökenli insanların çoğu inovasyon çatısı altında birçok fikir üretmekteler ve bunların bir çoğu da aksiyona geçirilmediği için bir başkaları tarafından yapılmakta. Birçok kimsenin bu durumdan yakındığını duymuşsunuzdur. Ben imkanlar dahilinde bu tip fikirlerin ısrarla üzerine gidilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Tabii ki yeni nesil Don Kişot girişimciler kadar da iyimser olmadığımı belirtmeliyim.

Ayrıca kullandığım yazılımın, uygulamanın kaynak tüketimi, bilgi güvenliğine dair sistemden istediği izinlere dikkat ederim ve gereksiz erişim izinlerine karşı her zaman mesafeli durmuşumdur.