James Gosling

James Gosling

James Gosling | Yazılım Mühendisi (Java)

Editör tarafından 22.03.2013 tarihinde eklendi.
(11.11.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

James Gosling, yazılım mühendisi. En çok Java programlama dilinin fikir babası olarak biliniyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Ofisimde bir yığın donanımım var. Bu durumdan sık sık eşim de şikayet eder.

Seyahat ederken ve günlük işler için, 4 GB belleği ve 256 GB SSD’si (Solid State Drive / Katı Hal Sürücü) olan bir Macbook Pro kullanıyorum.

Bir köşede ev işleri (vergiler, çek defteri ve ev otomasyon sistemi) için kullandığım bir Mac Mini var.Bu benim genellikle evde bıraktığım “buna bulaşmayın” makinem.

Gömme dolapta ağ depolaması için kullandığım ev yapımı bir sistem var. Üzerinde OpenSolaris kurulu ve 5 adet 2 TB sürücüsü var: toplamda 4 TB kullanılabilir alanı olan başka bir yansıda yedeği alınıyor.

Eğer daha hafif yolculuk etmek istersem üzerinde Ubuntu kurulu bir Acer netbook.

Bilgisayara dönüştürmek için tuttuğum birkaç Sun kasa - oldukça ilginç kasalar yapıyorlar.

Linux hacking için üzerinde Ubuntu kurulu güçlü kuvvetli bir Sony dizüstü bilgisayar.

3 GHz hızında 8 çekirdekli bir Mac Pro ve 30 inç Apple monitörü ile 22 inç(?) eski bir Sun monitörü. Bu sisteme bağlı bir Wacom tablet ve 3Dconnexion fare var. Bu makine çoğunlukla grafik işleme amaçlı kullanılıyor.

3 Kindle.

1 iPad. Denemek zorundaydım – çoğunlukla banyoda ikamet ediyor ve eski dergi rafının yerini aldı.

Fotoğraf makinesi olarak, asıl makinem bir Canon EOS 5D Mark II. Çoğu zaman EF 24-105mm f/4L IS USM ve EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM lensleri kullanıyorum. Ayrıca şnorkelle yüzerken ya da suya batmamın muhtemel olduğu diğer durumlarda kullanmak üzere (kano yapmak gibi) bir Olympus STYLUS TOUGH-6020‘im de var.

Evdeki her odaya ve her şeye gigabit ethernet bağlantısı. Telefon için pahalı duvar prizleri kullanmak yerine, VoIP ile bir kablosuz telefon kullanıyorum. Evdeki 6 MB DSL Sonic.net tarafından sağlanıyor.

Ev otomasyon sistemi evin her yanına yayılmış bir yığın INSTEON anahtarlarından ibaret ve Mac Mini üzerinde kurulu Indigo tarafından kontrol ediliyor.

Daha az kullanılan envai çeşit ıvır zıvır evin her yerine dağılmış durumda.

Eşim için bir Mac Mini ve en küçük kızım için bir iMac (büyük olanı üniversiteyi bitirdi).

Ve ne tür bir yazılım?

Konu yazılıma geldiğinde feleğim şaşıyor:

Çoğunlukla NetBeans‘de kod yazıyorum, gerçi ara sıra vi de kullanıyorum.

Elimde OpenOffice, Pages, Keynote ve Numbers kopyaları var ama onları çok nadiren kullanıyorum.

Sunum hazırlamak için, alışılagelmiş hiçbir yazılım kullanmıyorum: yıllar önce kendiminkini yazdım. Bunu kullanmaya devam ediyorum çünkü PowerPoint ve Keynote’dan daha iyi bir iş akışına sahip.

Temel grafik aracım (JavaOne tişörtlerini filan tasarlarken kullandığım şey) NewTek LightWave. Olağanüstü bir araç. Yıllardır kullanıyorum.

Fotoğrafları organize etmek için Aperture kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Şu an sahip olduklarımdan oldukça memnunum. LightWave’i hızlandırabilmek için bir render tarlam olsun isterdim: içinde yağmur ve suyun bulunduğu bir ormanda yüksek çözünürlükte endirekt aydınlatma yapmak tüm hesaplama gücünü emip bitiriyor. Ama muhtemelen elektrik faturasını ödemek istemezdim.