Dan Cederholm

Dan Cederholm

Dan Cederholm | Web Tasarımcısı (SimpleBits)

Editör tarafından 22.03.2013 tarihinde eklendi.
(07.01.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Dan. Ben Salem, Massachusetts’de yaşayan bir baba, eş ve web tasarımcısıyım. Muhtemelen, en çok, 2002’de kurduğum küçük tasarım stüdyosu SimpleBits [1] sayesinde tanınıyorum. Site, adını, tasarladığım arayüzler ve onlar hakkında yazıp konuştuklarımdan aldı. Geçen yıllar içinde, bu site küçük bir weblog’dan tasarım, front-end kodlama, tişört, ikon stoğu ve bazen de web uygulamaları yapan bir buçuk kişilik bir şirkete dönüştü.

Bu, bodrumumda Rick Springfield’ın “Jesse’s Girl” parçasını oyuncak bir gitarla çalarken rock yıldızlığı hayallerimin bittiğini fark ettiğim zamandı. Sanırım bu SimpleBits olayıyla bir süre daha ilgileneceğim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Şu anda 2.8 GHz ve 4 GB belleği olan, 15 inç bir MacBook Pro kullanıyorum. Parlak bir ekranı var ama insanlara sorsanız %75’i öyle olmadığını söyleyeceklerdir. Dışarıda pek sık kullanmıyorum, o yüzden bununla oldukça mutluyum.

Onu başlıca makinem olarak kullanıyorum ve Mac dizüstü bilgisayarları kullanmaya 5 yıl kadar önce efsanevi 12 inç alüminyum Powerbook ile başladım.

Ofisteyken onu, yeni ince Mac klavye ile birlikte 30 inç Cinema Display‘e (mat ekran) bağlıyorum. Daha dün bir Magic Mouse aldım ve onunla geçirdiğim 8 saatin ardından, (fare altlığı olmadan kullanıldığı zamanlarda) gürültücü olsa da, benden tam not aldı.

Yedeklemeler için 200 GB’lık mütevazı bir Lacie Porsche sürücüm var. Bunlardan elimde iki tane vardı ama bir tanesi aldıktan birkaç ay sonra çöpü boyladı. Tavsiye etmiyorum.

Ayrıca artık zorunlu hale gelen bir iPhone 3GS‘m var. Evde de MP3’ler ve fotoğraflara ekstra yedekleme sunan bir AppleTV var. Yeri gelmişken, yanımda Nikon D90 ile Leica C-LUX1 taşıyorum.

Dizüstü bilgisayar çantası donanımdan sayılır mı? Eğer sayılırsa, yıllardır yeni gibi görünen bir Waterfield Cargo çantam var. Doug Bowman, 2003’te bunlardan bahsettiğinden beri onlara bağlandım, ne kadar tavsiye etsem az.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılıma gelince biraz minimalistleşiyorum. Her gün kullandığım uygulamalar şöyle: tüm kodlama ve geliştirme ihtiyaçlarım için Coda, Photoshop CS3 (henüz güncel sürüme geçmedim), Tweetie (hem Mac hem iPhone’da), web şablonlarında gözlerimizi dikip baktığımız dijital mazgalları (grid) kontrol etmek için xScope, RSS okumaları için NetNewsWire, uygulama pencelerinin ekran görüntülerini almak için SnapnDrag, ekran videoları hazırlamak için iShowU, sunumlar için Keynote, yedekleme yansıları yaratmak için SuperDuper!, Dribbble‘a kontrol edilmiş sürüm güncellemeleri aktarırken GitX ve tasarımları Windows‘da test etmek için VMware Fusion.

iPhone’da güvendiklerim: Tweetie 2, MLB At Bat, Ego, The Weather Channel (bir New England gereksinimi), Ramp Champ ve son zamanlarda WordPress‘in iPhone uygulaması (çoğunlukla yorumları hızlıca gözden geçirmek için).

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsyelen yazılım ve donanım şu an sahip olduklarıma yakın ama tümüyle kablosuz. MacBook Pro’yu masaya yerleştirdiğimde anında sabit disk,monitör, klavye ve fareye bağlanacak. Belki de yolun yarısındayız. Temel makine olarak dizüstü kullanmanın, yolculuk ederken, koltuktayken hatta uyuyan bir bebeği tutarken bile çalışabilmenin, verimlilik anlamında benim için çok büyük önemi var. Ama tak çıkar, senkronize et, bunlar önceki yüzyıla ait şeyler, öyle değil mi?

Ayrıca, belki de hayalim sadece, MacBook Pro’nun çalıştırabildiklerini çalıştırabilecek kadar güçlü bir iPhone’dur. İşte bu çok büyük rahatlık olurdu.


[1] http://simplebits.com/