Chris Wanstrath

Chris Wanstrath

Chris Wanstrath | CEO ve Kurucu Ortak (Github)

Editör tarafından 22.03.2013 tarihinde eklendi.
(03.12.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben, Chris Wanstrath [1]. Şu anda çalıştığım Github‘ın [2] kurucu ortağıyım.

Kod yazıyor, e-postalara yanıt veriyor, metal diniyor ve Github’ı daha harika yapmaya çalışıyorum, ya da en azından deniyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Sıkıcı Apple ıvır zıvırı, çoğunlukla: Macbook Air, iPad, iPhone 4. Air harika çünkü onu her yere sürüklüyorum ve varlığını fark etmiyorum bile.

Ayrıca Logitech MX518 farem var ve müthiş. Beş yıldır onu kullanıyorum ve hala çağın ötesinde hissettiyor. Elime çok iyi oturuyor ve tuşlar tam da olmalarını istediğim yerde (USB Overdrive ile istediğim şekilde ayarladım) ve hassasiyeti acayip. Diğer fareler bana işletim sisteminin imlecini bir çamur havuzunda hareket ettirmeye çalışıyormuşum hissi veriyor.

Kim Cuartero, beraber GameSpot‘da çalışırken, vermişti bunu bana. Fareyi GameSpot’da çalışırken ücretsiz olarak edindiğim Ratpadz fare altlığının üzerinde kullanıyorum. Cidden şanslıyım. Teşekkürler Kim!

Ivır zıvırı Reiter8 marka bir laptop çantasında taşıyorum ki bu dokunduğu her şemsiyeyi kaybeden bir insan için çok önemli. Bu konuda pek şanslı değilim.

Ve ne tür bir yazılım?

Şu anda cihazlarım arasında şeffaf bir şekilde senkronizasyon sağlayan uygulamalara kafayı taktım. Kindle, Dropbox ve Simplenote bana büyük keyif veriyor.

Tapbots‘un yaptığı hemen her şeye aşık oluyorum; özellikle Pastebot and Calcbot.

İşte, tüm günümüzü Propane aracılığıyla Campfire‘da geçiriyoruz. Campfire öncesindeki hayatı hatırlamıyorum. Eminim berbatmıştır.

Aynı şey Skitch için de geçerli. Bu şahane uygulama başkalarıyla çalışma yöntemimi tümden değiştirdi.

Aquamacs‘da hem kod hem metin yazıyorum. Onun için birkaç eklenti (“mod”) bile yazdım: textmate.el ve coffee-mode.

Sürüm kontrolü için konsolda ve magit aracılığıyla git kullanıyorum ki muhtemelen Emacs modları arasında en harika olanı o.

Dosyalarım Arq kullanarak S3‘te yedekleniyor, bilgisayar ekranım Caffeine sayesinde kararmıyor ve kendi fotoğraflarımı her zaman Photo Booth ile çekiyorum. Gösterişçi olduğum için değil (gerçi bu da var) ama Stunners of the Month‘ın gururlu bir üyesi olduğum ve aldığım her gözlüğün fotoğrafını çekmeyi sevdiğim için.

Apple olmayan ilk ve tek yazılımım, OS X için 2005’te aldığım Launchbar ve o zamandan beri kullanmaya devam ediyorum.

Temel imaj işleri için Acorn, temel “yap-et” işleri için Things‘i kullanıyorum. Ama yalnızca Inbox kısmını ve temelde “Hızlı Kayıt” özelliği için.

Ha, bir de deli gibi Carcassonne oynuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Görme alanımla entegre olmuş şekilde, düşünce ile kontrol edilebilen yazılım ve beynimde kablosuz bir İnternet bağlantısı. Bunun için faremden vazgeçerdim.


[1] http://chriswanstrath.com/
[2] https://github.com/