Volkan Yılmaz

Volkan Yılmaz

Volkan Yılmaz | Web Girişimcisi, Blog Yazarı, SEO Uzmanı, Danışman

Editör tarafından 22.02.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Volkan, 1981 Eyüp (o yıllar İstanbul’da çok büyük ilçeler vardı) doğumlu, İstanbul vatandaşıyım. Elektrik elektronik eğitimi aldım, ancak yüksek öğrenime devam etmek yerine İnternet alanında çalışmaya başladım. Çocukluk yıllarımdan beri (yaz tatillerinde vs.) çalışan biriyim, birçok iş yaptım ve aralarından en çok sevdiğim ile yoluma devam ettim.

1999 yılında yeni bir e-posta adresi alırken ilk olarak çoğumuz gibi ismimi denedim yani “volkan”, olmadı tabii ki, belki Onurcan vb. gibi farklı bir isim olsa tutturabilirdim ama Volkan ismi çok sık kullanılıyordu; keza soy ismim Yılmaz da çok fazla kullanılan bir soyisim. Dolayısıyla İnternet sitelerine World Wide Web‘in kısaltması olan www ile girildiği için ben de bari Wolkan olsun dedim, ne yazık ki o da alınmıştı, sonunda “wolkanca is available” oldu ve karar kıldım, @wolkanca benimdi.

2005 yılında başka bir yerde yazdığım blog, arkadaşlarım tarafından çok rağbet görünce onların ısrarı ile wolkanca.com‘u tescil ettirdim ve yaklaşık 20-30’a kadar ulaşan bir yazar kadrosu ile aramızda yazıp çizmeye başladık, ki bu arada Google mail grupları, forumlar vb. çok aktif bir İnternet grubu olmuştuk. Sonrasında çoğumuzun İnternet üzerinden yaptığımız işlerle hayatımızı kazanacağımızdan habersizdik.

2006 yılında İnternet sitelerim ile çok iyi paralar kazanmaya başladım. O dönemde, işimin bu alanda olmasına karar verdim. 2007’de evlendim ve ayrıldım. 2008 yılında blogumun ismi olan “Wolkanca” adının marka tescilini gerçekleştirdim ve blogum, marka tesciline sahip ilk blog oldu. Yine aynı yıl Microsoft‘un sponsoru olduğu Blog Ödülleri yarışmasında blogumuz en iyi topluluk blogu seçildi (topluluktan kasıt çok yazarlı blog). 2009 yılı itibariyle sadece kendi sitelerim ile kazandığım para birkaç memur maaşına ulaşmıştı. 2010 yılı ve sonrası çeşitli şirketlerde çalıştım ve danışmanlık yaptım. 2011 yılında sinema.com ile yaptığımız bir anlaşma ile sitemi bir süreliğine sinema.com altına taşıdım ve o projede çalıştım. 2012 yılında Mynet‘te tam zamanlı SEO uzmanı olarak görev aldım, kurumsal, klasik (şu an için) bir Türkiye şirketinde tam zamanlı çalışmak bana ya da benim gibi insanlara göre olmadığı halde bu duruma olabildiğince uyum sağlamaya çalıştım. 2012 yılında yine Doğuş Yayın Grubu‘nun projelerine SEO danışmanlığı vermeye başladım. 2013’ten beri ağırlıklı olarak Doğuş Yayın Grubu olmak üzere belli başlı şirketlere SEO danışmanlığı vermekteyim. Aynı zamanda çeşitli İnternet siteleri ve mecralar ile de ilişkim bulunmaktadır.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Aslında ben elektronik meraklısı biri olarak şu ana kadar kullanamayacağım bir cihaz olduğunu görmedim. Bu, daha sonra karşıma çıkmayacağı anlamına gelmiyor tabii, çünkü insan yaş aldıkça belki daha ileri gitmek yerine yavaşlamaya başlıyor. Çok şükür ki çok aktif ve sürekli beyin/fizik egzersizleri ile kendini yenilemeye çalışan bir insanım.

Benim şu an kullandığım donanımların tamamı Apple ürünleri. Ancak diğer işletim sistemlerini kullanan aygıtları da ara sıra açar kullanırım. İçinde bulunduğumuz donanımdan bağımsız, özgür bulut (cloud) çağında bu, insanı diri tutuyor. Herkese ara sıra böyle değişiklikler yapmasını öneririm.

iPad mini kesinlikle en sevdiğim ürünlerden biri oldu, çok işime yarıyor. Macbook Pro‘m ise bir harika. Müzik için Logitech‘in ses sistemini kullanıyorum. Televizyonum LG, ancak TV’yi sadece eve gelen misafirler için alıp duvara astığımı ve yalnızca 2-3 defa açtığımı söylemeliyim. Fotoğraf makinem Sony. İkinci telefon olarak Samsung marka bir telefonum var; zaten bu devirde neredeyse herkesin 2 telefonu var sanırım.

Apple’in tüm ürünlerini kullanıyorum demiştim, ancak Magic Mouse‘un gözümde apayrı bir yeri var.

Ayrıca bilgisayarlarımın tümünde SSD teknolojisine geçmiş durumdayım. Kullandığım sistem disklerinin neredeyse hepsi SSD. SSD özelliği olmayan depolama alanına ihtiyaç duyduğumda ikinci disk olarak standart HDD’leri kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılım olarak neler kullandığımı yazmak zor olacak çünkü şu an mobil, masaüstü, TV derken, her taraf çeşitli uygulamalar ve yazılımlarla dolu. İçlerinden seçim yapmam gerekirse en çok: Microsoft Office, Google Drive, Google Chrome, Whatsapp, Skype, iMessage, iTunes, iPhoto, Coda2, SEO PowerSuite, PES 2013, Dropbox, uTorrent, LastFm, SoundCloud gibi yazılımları kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Açıkçası hayallerimi süsleyen bir yazılım ve donanımdan bahsetmek oldukça zor, çünkü hayal edilenlerin gerçeğe dönüşmesi çok kısa bir zaman alıyor. Örneğin çok büyük yer kaplayan yazılımları ya da oyunları depolamak yerine, erişimimizi İnternet üzerinden gerçekleştirilecek bağlantılar sayesinde çok pahalı donanımlara yatırım yapmadan sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bir bilgisayarın ekran kartına 500 dolar vermek yerine belki onda biri kadar bir miktarı kullandığımız sisteme ödeyeceğiz ve sahip olduğumuz donanımın çok yüksek veya alt seviyede olması şimdiki kadar önemli olmayacak.

Ben şu anda kendi adıma belki Apple’ın iOS ve Mac OS X işletim sisteminin sosyal ağlara daha açık ve bulut sistemi ile daha entegre olmasını isterdim.

Bana içinde “wolkanca” geçen herhangi bir sosyal ağ üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca “volkanyilmaz.com.tr” profesyonel web sitem. Benim ve blogum hakkındaki 2005 2012 arası yazılmış tüm yorumlara ise wolkanca.com/hakkinda/ne-dediler adresinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.