Engin Arık

Engin Arık

Engin Arık | Akademisyen, Psikolog, Araştırmacı, Blog Yazarı*

Editör tarafından 22.01.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Engin Arık. Doktoramı ABD’de Purdue Üniversitesi’nde, yüksek lisansımı Hollanda’da Amsterdam Üniversitesi’nde, lisansımı Koç Üniversitesi’nde yaptım. Şu an Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yardımcı doçent olarak çalışıyorum. Dil ve biliş alanında ve yükseköğretimin geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında çeşitli araştırmalar yürütüyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

1999 yılından beri dijital kameralar (tarihsel sırasıyla Hi8, DV, SD) kullanıyorum. Herhangi kaliteli bir yaka veya masa mikrofonu işimi görüyor. 1999’da iBook ve iMac ile başlayan Apple serüvenim şu an MacBook Pro ve iMac ile devam ediyor. Ses ve video verileriyle çalıştığım için Mac platformunu tercih ediyorum. İş yerinde ayrıca Samsung ve Toshiba laptoplar kullanıyorum. Bunlar PC. 2000’den önce kendi kendime Linux/Unix kurup çalıştırdığım zamanlar oldu.

Kulaklığım Boss.

Cep telefonları ile aram iyi değil. Klasik bir telefon işimi görüyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Farklı ülkelerde eğitim alıp yaşadığım ve verilerim genelde video verileri olduğu için sabit disk yeterli olmuyor. O yüzden şu an 1 TB USB bağlantılı harici sabit disklerle çalışıyorum. Ayrıca ücretsiz olan pek çok cloud uygulaması kullanıyorum: Google Drive ve Dropbox favorilerim. Ama Box, Copy, OneDrive (eski adıyla SkyDrive)’da da kopya dosyalarım var ve her gün bütün bunları kullanıyorum. Derslerim için Google Drive’ı tercih ediyorum ve yine Google’ın Google Docs, Sheets, Slides ve Forms ürünlerini hemen her gün kullanıyorum. Profesyonel yazılarımda iWork ve Microsoft Office ürünlerini tercih ediyorum.

Kişisel web sitem [1] Google Sites üzerinden, akademik hayatla ilgili yazılar yazdığım Akademik Dünya sitesi [2]  ve kişisel blogum Engin’s refuge [3] Blogger üzerinden güncelleniyor. Site trafiğini Google Analytics ve AddThis’ten takip ediyorum.

Veri çözümleme için ELAN, Praat ve AntConc programlarını kullanıyorum. Video programı olarak QuickTime Pro’yu tercih ediyorum. İstatistik programı olarak SPSS kullanıyorum, SAS ve R deneyimlerim de var.

Sosyal medyayı (Facebook, Twitter @enginarik) hem kişisel paylaşımlarım için hem de yukarıda belirttiğim sitelerimdeki yeni girdileri paylaşmak için kullanıyorum. Ayrıca kitaplarımın da Facebook sayfaları var. Hangi kütüphanelerde kitaplarımın bulunabileceğini de duyuruyorum.

Popüler yazıları eskiden Google Reader’dan takip ediyordum, o kapatıldıktan sonra Feedly’i kullanıyorum. Memnunum. Evernote ve Google Calendar olmadan işlerimi yönetmem zorlaşır.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Önerilen, reklamı yapılan İnternet üzerinden hemen her programın / platformun beta veya ücretsiz sürümlerini denerim. O yüzden bir önceki cevabımda mutlaka atladığım şeyler olmuştur. Bilimkurgu da sevdiğim için yazılım ve donanım konusunda yeni ürünler çıktıkça hayallerim sürekli değişiyor. Bu soruya bir yanıtım yok çünkü yarın çok daha farklı hayallerim olabilir :)

Teşekkürler.


[1] http://www.enginarik.com/
[2] http://akademi.enginarik.com/
[3] http://akademi.enginarik.com/