Yeşim Halıcı

Yeşim Halıcı

Yeşim Halıcı | İçerik ve Sosyal Medya Yöneticisi, Danışman, Eğitmen

Editör tarafından 21.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Yeşim Halıcı. İçerik ve sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Yayıncılığa olan merakımla bulaştığım internet dünyasının interaktifliğine kendimi kaptırınca bu sektördeki maceram başladı. Bazı ajans ve şirketlerde online yayıncılıkla ilgili deneyim kazandıktan sonra 3.5 sene TAMindir.com‘da içerik yöneticiliği yaptım. Şu an kendi moda blogum Tarzmeselesi.net ile uğraşmak dışında serbest zamanlı (freelance) olarak danışmanlık ve eğitmenlik yapıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Ev dışında çalışmam gerektiğinde Lenovo IdeaPad marka netbook ile yola çıkıyorum. Klavye alışkanlığım yüzünden tablete alışamadım. Eski olmasına rağmen sağlamlığı ve performansıyla beni hala şaşırtan Lenovo 3000 V200 dizüstü bilgisayarımın yanı sıra Intel Core 2 Quad, 2.3 GHz işlemcili bir masaüstü bilgisayarım daha var. Genelde cihazları bozulana kadar kullanan insanlardanım. Beni performans açısından üzmedikten sonra donanım özelliklerine takılan biri değilimdir. Ama özellikle dayanıklılık anlamında Lenovo’yu herkese önerebilirim.

Akıllı telefonum Samsung Galaxy S3. İşim gereği her an fotoğraf veya video çekmem gerekebiliyor bu anlamda telefonumdan çok memnunum. Ancak en kısa sürede profesyonel bir fotoğraf makinesi edinmeyi düşünüyorum. Sürekli yanımda taşıyamasam bile özel etkinliklerde ihtiyacını hissetmeye başladım.

Ve ne tür bir yazılım?

İlk çıktığından beri Windows 7 işletim sistemini kullanıyorum. Windows 8‘i test ettim ancak şimdilik sürekli kullanmıyorum. İnternet tarayıcısı olarak hem Mozilla Firefox hem de Google Chrome kullanıyorum. Firefox’da uzun süredir kullandığım vazgeçilmez eklentilerim var. En çok kullandığım Pixlr Grabber eklentisi. pixlr.com adresindeki online resim editörünün tarayıcı eklentisi ve sanırım ilk çıktığı günden beri kullanıyorum. Ekran görüntüsü yakalamanıza ve resimleri çevrimiçi (online) editlemenize yarayan bu servise bayılıyorum diyebilirim. Özellikle başka bir bilgisayarda çalışmam gerektiğinde Pixlr benim kurtarıcım.

Alexa Sparky eklentisi web sitelerinin dünya ve ülke sıralamalarını gösteren bir eklenti ve tüm tarayıcılarımda kurulu. Yine Firefox eklentilerinden DownloadHelper videoları bilgisayara indirip düzenlememe yardımcı olan hızlı ve pratik bir eklenti.

Birden fazla e-posta adresini tek bir alandan yönetmek için Mozilla Thunderbird kullanıyorum ve çok memnunum. Batch özelliğinin pratikliği yüzünden Adobe Fireworks CS6 ile toplu resim işlemlerimi hallediyorum. Tam bir torrent canavarıyım, bu yüzden uTorrent formatlanmış bir makinaya ilk kurduğum yazılımlardan. FTP programı olarak ise açık kaynak FileZilla tercihim. Dosya paylaşmak ve yedeklemek için tercihim ise Dropbox.

Online servislerle aram çok iyi. Arada sırada yapacağım işlemler için program kurup kaldırmak istemiyorum bu yüzden öncelikle online versiyonlarını araştırıyorum. Online resim editörü Pixlr, pek çok formatı birbirine dönüştüren online-convert.com, fotoğraf kolajları yapmamı sağlayan fotor.com hemen aklıma gelenler. Google Drive yani Google Docs çıktıktan sonra yıldızımın hiç barışmadığı Microsoft Office yazılımlarıyla vedalaştım.

İşim gereği WordPress, Open Cart, Drupal, Tumblr, Blogger gibi CMS servislerinin hepsini kullanıyorum. Web sitelerinin istatistiklerini takip etmek için Google Analytics, yönettiğim sosyal medya hesaplarını monitörlemek için HootSuite servislerini kullanıyorum.

Telefonumda Facebook, Twitter, Instagram, Foodspotting, Getglue gibi sosyal medya uygulamaları var. Arkadaşlarımla haberleşirken Whats App kullanıyorum. Mobil tarayıcım Chromium. Çok memnun olmasam da mecburen Facebook Sayfa Yöneticisi uygulamasını kullanıyorum. Bunun dışında IMDb, SoundHound, TuneIn ve PhotoGrid uygulamaları zaman zaman kullandığım uygulamalardan.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Kabloların olmadığı teknolojiye hemen geçmek istiyorum. Bir yerlere dolanan ve hiç bitmeyen kablo ve bağlantılardan çok sıkıldım. Giderek gelişse de hala yetersiz olan sesli komut teknolojisinin evdeki tüm donanımlarda olmasını ve bizi kolayca anlamasını isterim. Herkesin bir numaralı problemi olan şarj meselesinin gün ışığına bağlı teknolojilerle giderilebileceğine inanıyorum ve bu konudaki çalışmaların hızlanmasını umuyorum.

Madem hayal kuruyorum her işimi yapan ve gerektiğinde beraber takılabileceğim bir robot hiç fena olmazdı. Gerçi Asimo‘nun zaman zaman hayal kırıklığı yaratan performansı yüzünden bu konuda biraz ümitsizim. Hayalleri bırakırsam yakın zamanda bir MacBook Air, iPad ve markasını netleştiremediğim bir profesyonel fotoğraf makinesi alma planım var.

Hayalini kurduğum yazılımlar saatler boyunca kullansam da kilitlenmeyen ve kullandıkça yavaşlamayan cinsten. Teknoloji ne kadar gelişse de kapatıp açınca veya formatlanınca kendine gelen cihaz ve yazılımlar olayın tüm karizmasını öldürüyor sanki.