Tuğçe Yılmaz

Tuğçe Yılmaz

Tuğçe Yılmaz | Gezgin, Girişimci

Editör tarafından 21.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Tuğçe Yılmaz. 1997 – 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 – 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde eğitim gördüm. İş hayatıma ise ilk olarak Milliyet Gazetesi Reklam Departmanı’nda stajyer olarak başladım. Sonraki yıllarda Universal McCann ve Lotus Medya’da stratejik planlama uzmanı, Veritas Media’da medya planlama ve satınalma direktörü, Access Media’da genel müdür yardımcısı ve Mindshare’de direktör olarak devam ettim.

Yaklaşık 15 sene medya planlama ve satın alma sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkum olan gezi ve seyahate yönelerek gezimanya.com’u kurmaya karar verdim.

Aslında gezimanya.com’u kurmak anlık bir karar değildi, siteyi oluşturmadan önce AR-GE çalışmaları için yaklaşık 70 farklı ülkeye ziyaretlerde bulundum. Bu ülkeler arasında; Hollanda, Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Yunan Adaları, Monako, Vatikan, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Ürdün, Sri Lanka, Tayland, Mısır, Tunus, Peru, Bolivya, Güney Afrika, Macaristan, Letonya, Litvanya, Slovenya, Slovakya, Ukrayna, Belarus, Polonya, Sicilya, Kamboçya, Vietnam, Endonezya, Hindistan, Nepal, Maldivler, BAE, Karadağ, Arnavutluk, Belçika, Lüksemburg, Yunanistan, Tibet, Bhutan, Sikkim, Katar, Bahreyn, Suriye, Lübnan, ABD, Danimarka, Norveç, İsveç, İsviçre, Kuzey Kıbrıs, Rusya, Venezuela, Ecuador, Kolombiya, Lihtenştayn, Kenya, Tanzanya da bulunmakta.

Gezimanya’nın ilk versiyonu 2011 Temmuz sonunda ortaya çıktı. Ancak bu yeterli olmadı ve siteyi tekrar sıfırdan yazdırdım. İkinci versiyonu Mayıs 2012 tarihinde yayına girdi. Tabii olay sadece tasarım ve yazılım ile bitmiyor. İçerik anlamında da yeni yeni yerler, yeni yazarlar, yeni modüller eklendi siteye. Bu sene de 11. Altın Örümcek Web ödüllerinde “Halkın Birincisi” seçildik. Bu da bizi daha çok çalışmak için motive etti.

Seyahat etmenin beni özgür kıldığına inanıyorum. Seyahatlerim esnasında edindiğim tecrübeler ve dokümanlar çoğalınca da bu bilgileri web sitesi aracılığı ile paylaşmaya karar verdim. Gezi ve seyahat ile ilgili Türkçe içerik bulmak oldukça sıkıntılı. Yurtdışı ile ilgili Türkçe kaynaklar yeterli değil. Bu nedenle gezmeyi ve keşfetmeyi sevenler bilgiye ulaşmak için çok farklı kaynaklardan saatlerce araştırma yapmak zorunda kalıyorlardı. gezimanya.com da bu boşluğu doldurmak için hayata geçirildi.

İnternet’te ilk yayıncılık deneyimimi 2009 Aralık ayında bitenasklarmuzesi.com isimli siteyi hayata geçirerek yaptım. Halen aynı sitenin editörlüğünü ve yönetimini sürdürmekteyim.

Şu anda Gezimanya yurtdışı ve yurtiçi toplam 1.480 lokasyona ilişkin detaylı bilgi, editörlerimizce yazılmış 1.500’ün üzerinde Türkçe ve İngilizce gezi notu, binlerce fotoğraf, 420 civarında şehir tanıtım videosu, 10.000 civarında duyuru ve binlerce dosya içeren bir site oldu. Site içeriğini gezginlerle röportajlar, foto galeriler derken gün geçtikçe daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Ben de halen site içerik yönetimine devam ediyorum.

gezimanya.com’u kurmadan önce projenin alt yapı çalışması olarak Fotoğrafevi’nde (fotografevi.com) fotoğrafçılık eğitimi, özel Photoshop eğitimi, Dialog’da (dialog.com.tr) doğru ve etkili konuşma eğitimi ile oyunculuk eğitimi, Cervantes’te (estambul.cervantes.es) İspanyolca eğitimi, Digital Film Academy’de (digitalfilmacademy.com.tr) senaryo yazım teknikleri ve dijital film yapımcılığı eğitimleri aldım. Bunların bir kısmını halen hobi olarak sürdürüyorum.

Fotoğraf çekmekten ve yazı yazmaktan çok keyif alıyorum. Çok fazla hobim var ama şu an yoğunluktan dolayı hobilerime vakit ayıramamaktan dolayı dertliyim. Yapmaktan keyif aldıklarım arasında alçıdan maskeler, kilden boncuklar pişirip aksesuar yapmak ve resim yapmak var. Resim derken, kabiliyetim olduğundan değil, çizgi bile çizemem doğru dürüst ama boyaları ve renkleri çok sevdiğim için kendime göre farklı uygulamalar yapıyorum. Bu benim için bir terapi gibi…

Günümüzde seyahat etmeye devam ederek hem gezimanya.com’un içeriğini geliştiriyorum hem de dünyanın farklı bölgelerinden izlenimlerimi fırsat buldukça Akşam Gazetesi eklerinde okurlar ile paylaşıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Kendimi masaüstü bilgisayarcı olarak tanımlayabilirim. Çünkü en rahat masaüstü bilgisayarımda çalışıyorum. Tabii işin gereği tek bir masaüstü de yeterli değil. Fotoğraflar, videolar derken kapasite yetmiyor. Bu nedenle her şeyi ayrı ayrı depoladığım birkaç terabyte diskim bulunmakta.

Ofiste masaüstü bilgisayarım TV’ye bağlı. Böylelikle sunumları ve toplantıları yapmam çok daha rahat ve konforlu oluyor. Bir de eğer toplantılarda videoları göstermem gerekirse Apple TV üzerinden göstermeyi tercih ediyorum.

Laptop kullanmayı da seviyorum, zaten sevmesem de mecburum. Sürekli seyahatlerde olduğum için sırt çantamda laptop, mouse, Vınn ve harici sabit diskim eksik olmuyor. Hala laptobu mouse olmadan kullanmaya alışamadım. Beni bu süreçte en fazla zorlayan şeylerden biri ise seyahat öncesi gerekli dokümanları harici diske almak ve dönüşte onları hatasız şekilde masaüstüne aktarmak. O nedenle oldukça düzenli bir klasörleme sistemim var.

iPad de kullanıyorum ancak sadece zaman kısıtım olan sunumlarda iPad’den destek alıyorum. Bir de günlük olayları takip etmek için kullanımı kolay. Ancak site yönetimi konusunda çok sıkıntılı, o nedenle sunumlar dışında çok tercih etmiyorum.

Fotoğraf makinesi olarak Canon EOS 600D kullanıyorum ve çok memnunum. Tek sıkıntısı video kayıt süresinin kısa olması. Eğer video çekeceksem Sony marka bir handycam kullanıyorum.

Cep telefonu olarak Samsung Galaxy S3’ü tercih ettim. Böylelikle her an İnternet’e ve sosyal medyaya erişimim var. En avantajlı özelliği geniş ekrana sahip olması, en büyük dezavantajı ise şarjının çok çabuk bitiyor olması.

Ve ne tür bir yazılım?

Bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows 7 kullanıyorum ve oldukça memnunum. Photoshop dersi almış olsam da çok başarılı olduğumu söyleyemem onda. Zaten seyahatler arasında tek tek fotoğraf düzenlemek için bir vakit olmuyor. Ancak siteye upload edilecek fotoğrafları toplu küçültmek için ACDSee Pro’yu kullanıyorum ve çok memnunum.

Google Analytics ise cep telefonu, PC (Personal Computer / Kişisel Bilgisayar) ve laptoptan eriştiğim en önemli modüllerden. Site için birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla veri alışverişi için Google Drive, Dropbox ve WeTransfer‘i de yoğun olarak kullanıyoruz. Cloud (Bulut) sistemlerinden sıklıkla faydalanıyoruz. Bülten çalışmalarımızda Sendstudio önemli bir yere sahip.

Tarayıcım da Mozilla Firefox. Ancak yine de site için zaman zaman bug’ları yakalayabilmek adına Chrome ve Internet Explorer’ı da kullanıyorum. Ancak performansı en iyi olan Mozilla bence. Explorer çok demode kaldı.

Sitenin yazılımı ASP.NET 4.0 bunun haricinde. .NET desteği de almaktayız. Avantajları da var dezavantajları da. Bu dezavantajları minimuma indirgemeye çalışıyoruz.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Ben bir masaüstü hayranıyım. Bu nedenle masaüstünün katlanabilir, ve cebe hadi olmadı çantaya girer versiyonunun olmasını isterdim. Bir de konu ile alakasız olacak belki ama her uçuş öncesi laptopların çantadan çıkartılıp dedektörden geçirilmesi uygulaması olmasa hayat daha kolay olurdu sanki… Her seferinde bir elde bilet, bir elde kabin bagajı bir de laptop çıkart koy…

Bir de şarjı hiç bitmeyen telefon hayalim. Günlük hayatımda şarj problemi yüzünden gerek kebapçıda gerek bir butikte gerekse bir AVM’de sürekli priz arar durumda olmak çok can sıkıcı. Günlük iş akışını bile şarj durumuna göre ayarlıyor olmak beni zorlayan bir başka etken. Şu toplantı sonrası şu köşede bir çay içerim hem de telefonu şarj ederim mantığından bağımsız hale gelmek en büyük hayallerimden biri :)