John Resig

John Resig

John Resig | Programcı (jQuery)

Editör tarafından 21.04.2014 tarihinde eklendi.
(25.07.2011 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben [1] bir JavaScript programcısıyım. Yeni nesil eğitim platformu geliştirilen Khan Academy‘de [2] çalışıyorum. jQuery [3] JavaScript Kütüphanesi’nin yaratıcısı ve baş geliştiricisi ayrıca JavaScript üzerine iki kitabın yazarıyım: JavaScript: Pro JavaScript Techniques ve Secrets of the JavaScript Ninja.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Temel iş bilgisayarım: 27 inç iMac (i7 işlemci, 8 GB RAM ile 22 inç ikincil monitör, temel dizüstü bilgisayar 13 inç Macbook Pro (Core 2 Duo, 4 GB RAM). RCN üzerinden 60 MB/s hızında kablolu İnternet bağlantım var. Birçok yedek makinem var, çoğu testler için kullanılıyor, Windows XP çalıştıran bir PC, bir Chromebook ve bir MacBook. Ayrıca testler için, jQuery Mobile‘in arkasındaki Filament Group‘da bulunan çok sayıda telefondan ve tabletten de yararlanıyorum.

Bir şeyler seyretmek için birkaç Mac Mini’m de var. Bir tanesi 720p video oynatabilen bir projektöre (BenQ W500), diğeri kondisyon bisikletimin önünde duran 19 inç LCD’ye bağlı.

Telefon olarak** iPhone 4** kullanıyorum ve yakınlarda bir iPad 2 edindim, test için, Khan Academy’nin hediyesi.

Mutfağımda iPhone’umu takıp yemek yaparken müzik dinlememi sağlayan bir iPod/iPhone dock ve hoparlör var. Benzer bir dock da arabamda var.

İçinde 5 adet 1 TB sürücü bulunan 5 yuvalı RAID-5 NAS’im (Thecus N5200BR) var (bana kullanmam için yaklaşık 3,6 TB alan sağlıyor ki şu anda tamamı kullanımda). Tüm dosyalarımı bu aygıtta yedekliyorum ve boşta, sabit disk arızalarına karşı sistem çalışırken değiştirilebilen (hot swap) bir sürücü tutuyorum. Belgelerimin ekstra bir yedeğini de Dropbox‘da tutuyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Gündelik bilgisayar işlerinde tarayıcı olarak Firefox‘u kullanıyorum (Google Mail ve Takvim uygulamalarını sekmelerde tutuyorum). Google Docs‘da çok yazı yazıyorum, sunumlarımı Keynote‘da ve blog yazılarımı Textmate‘de düzenliyorum. İletişim için Skype, Google Chat (Gmail’in içinde) ile IRC (pencere oturumunda Irssi kullanarak) ve ekran görüntüsü paylaşmak için Gyazo kullanıyorum.

Yazılım geliştirme için Chrome, vim (vim config), Textmate ve iTerm2 kullanıyorum. Çoğu zaman birçok tarayıcıyı aynı anda açık tutuyorum, Firefox, Chrome, Opera ve Safari‘nin çeşitli versiyonları. VMWare Fusion‘ı, içinde daha da çok tarayıcı ile çalıştırıyorum (IE, Firefox, Opera, Chrome ve Safari’nin çeşitli versiyonları dahil). Testlerde kullanmak için, basit yerel bir web sunucusu ve MySQL veritabanını kolayca çalıştırmak için MAMP kullanıyorum. Tüm kodumu Git olarak (Github‘da, bazen de özel depolarda) tutuyor ve Dropbox’da yedekliyorum.

Telefonumda, sayacağım uygulamalar ana ekranımda duruyor, sol üstten sağ alta doğru,  iPod, Saat, Notlar, Kamera, Ayarlar, NOAA (weather.gov’u açıyor), Takvim, Twitter, Foursquare, Carcassonne, MassTransit (Boston otobüslerinin GPS pozisyonlarını bildiriyor), Yelp, Facebook, and iSSH (sunuculara SSH (Secure Shell / Güvenli Kabuk) giriş sağlıyor, IRC kullanıyor), Haritalar, Safari, Mesajlar ve Arama.

Video izlemek için  VLC ve Boxee, bir şeyler dinlemek için iTunes kullanıyorum (Last.fm ile senkronize). iPhone ve iPad’imde film izlemek için AirVideo kullanıyorum.

Sanal görsel ve işitsel neşriyat edinmek için iTunes, Amazon MP3, Netflix ve Usenet kullanıyorum. Özellikle Usenet için SABnzbd+ kullanıyorum, Mac Mini’lerimden birinde çalışıyor, Giganews‘e bağlanıyor ve verileri NZBs.org ya da Newzbin‘den çekiyor.

Oyun olarak, Starcraft 2 (kimlik: frowny.396, Silver Protoss’um), Minecraft ve bazı iPhone oyunlarını (Carcassonne ve Words with Friends dahil) oynuyorum. Uyarı: Carcassonne dünya sıralamasında yaklaşık 50. sıradayım, kimliğim e-posta adresim: jeresig at gmail nokta com.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Şu an için buna çok yakınım yine de birkaç dileğim var. MacBook’da gömülü 3G özelliği olmasını, iPad’imde yazı yazmanın daha kolay olmasını, Chrome’un daha iyi bir tarayıcı olmasını, SABnzbd+’ın dosyaları tekrar tekrar indirmeyecek kadar akıllı olmasını, iPhone’umun daha hızlı olmasını, sunum yaparken MacBook’uma bir şey takmak zorunda olmamayı, Boxee’nin bu kadar sık çökmemesini, arabamın ses girişi olmasını, DropBox’ın Google Docs ve GmaiI’i yedekleyebilmesini dilerdim.

Fotoğraf: Ben Alman


[1] http://ejohn.org/
[2] https://www.khanacademy.org/
[3] https://jquery.com/