John MacFarlene

John MacFarlene

John MacFarlene | Felsefe profesörü, geliştirici (pandoc, gitit)

Editör tarafından 21.03.2016 tarihinde eklendi.
(25.05.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley‘de felsefe profesörüyüm. Ayrıca çeşitli açık kaynak projeleri olan amatör bir programcıyım. Bu projelerin en görünürleri; birçok metin biçimlendirme formatını birbirine dönüştüren pandoc ve dosya deposu olarak git, darcs ya da mercurial, biçimlendirme dönüşümü içinse pandoc kullanan viki gitit.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşimde geçen yıl RAM’ini maksimuma çıkardığım ve sabit diskini solid state bir diskle değiştirdiğim altı yıllık Thinkpad T60p kullanıyorum. Ergonomik olması için laptobu yaklaşık 180 derece açıp 3M LX550 dikey laptop desteğinin üzerine koydum, bu sayede 1600x1200 çözünürlüklü, güzel, 15 inç mat ekranına direkt bakabiliyorum. Fareleri sevmiyorum, bu yüzden TrackPoint’i olan harici ThinkPad USB klavye kullanıyorum.

Evde (ve yolda) 13 inçlik MacBook Pro‘yu kullanıyorum. Ayakta kullandığım bir masam var, IKEA bar masası. Ekranı göz hizasına getirebilmek için, MacBook’u birçok kalın kitabın üstünde duran bir laptop standının üzerine koyuyorum. Apple kablosuz klavye ve Magic Trackpad kullanıyorum.

Kendi sitem ve birkaç web uygulaması için kullandığım Linode VPS’im de var.

Ve ne tür bir yazılım?

İşte, xmonad‘lı Debian Squeeze; evde, OS X Lion. Hangi işletim sistemini kullanırsam kullanayım, zamanımın çoğunluğunu terminal, web tarayıcı (genellikle Chrome), ya da bir PDF görüntüleyicide geçiriyorum. Tüm yazma ve kodlamalarımı terminal içinde Vim‘de yapıyorum. Yalnıza birkaç şey için Emacs kullanıyorum – sıkıştırılmış arşivleri tararken, örneğin org-mode’da bir yapılacaklar listesini kullanmayı sürdürebilmek için. Evil-mode Emacs’i tahammül edilebilir kılıyor.

Ders notları, mektuplar, sunum dosyaları, not kağıtları ve kısa makaleler için pandoc’un genişletilmiş markdown‘unu kullanıyorum. Kitaplar ve daha karışık belgeler için LaTeX kullanıyorum.

Makefiles ve git’i hemen hemen her yerde kullanıyorum; kod, web siteleri, dersler ve akademik yazılar. Neredeyse tüm açık kaynak kodum GitHub‘da.

E-mail için mutt kullanıyorum. Eklentiler ve multimedya içeriği için biraz elverişsiz olsa da, metin tabanlı e-mailler için inanılmaz hızlı ve etkili. Postamı indekslemek için notmuch kullanıyorum böylelikle tam metin araması yapabiliyor, procmail ile de gelen postaları dizinlere yerleştirebiliyorum.

Günlük programımın kaydını tutmak için Google Calendar kullanıyorum.

Kendi kişisel sitemi ve düzenlediğim birkaç diğer web sitesi için kendi tasarımım bir statik site üreteci olan yst‘ı kullanıyorum. yst, YAML ve CSV metin dosyalarını alıyor ve iç içe geçmiş metin şablonlarını kullanarak web sayfaları hazırlıyor. CV’im ve web sitem, aynı veri dosyaları, farklı şablonlar kullanılarak oluşturuluyor böylelikle bir şeyi iki kere yazmamış oluyorum.

Genellikle programlamayı Haskell‘de yapıyorum (gerçi Ruby, C, ve Lua‘da da projelerim mevcut). GHC derleyicisini Cabal oluşturma sistemi ile kullanıyorum. Daha verimli yazabilmeyi sağlayan araçları geliştirmek için harcadığım zamanın bu araçları kullanarak geri kazandığımı düşünüyorum, ama durum aslında pek de öyle değil.

Tüm önemli verimi uzaktan yedekliyorum. İşte, kademeli şifrelenmiş yedekleri S3 kovalarına aktarmak için kod sarma hilesi kullanıyorum. Evde Mac’de, Arq adında, yine S3’e yedekleme yapan, güzel bir program kullanıyorum. Açık kaynaklı değil ama tüm veri sizin kendi S3 kovalarınızda saklanıyor ve bunları geri getirebilmek için açık kaynaklı bir program mevcut, o yüzden içeride kilitli değilsiniz.

Az zaman önce akademik kitap ve makale koleksiyonumu yönetmek için Mendeley kullanmaya başladım. Danışmanlık yaptığım tüm makaleler bulutta saklandığından, onlara herhangi bir bilgisayarımdan hatta iPhone‘umdan ulaşabiliyorum. Mendeley’i bulmadan önce, aynı işi yapması için ev yapımı bir yazılım kullanıyordum, ancak Mendeley hem daha iyi hem de azcık daha yüksek olan fiyatını hak ediyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

MacBook Air boyutlarında, 7 saatten fazla batarya ömrü olan, uykuya girerken ve uykudan çıkarken, kablosuz ağlara ve harici monitörlere bağlanırken güven veren bir Linux dizüstü bilgisayar ile seyahat etmek isterdim. (Linux laptoplarla seyahat ederken böyle şeyleri çalışlır hale getirebilmek için haddinden fazla zaman harcadım; Mac bunları sorunsuzca hallediyor.) İkinci bir tercih olarak, OS X için xmonad gibi bir şey alırdım.

Dizüstü bilgisayarları sevsem de, kamburunuzun çıkmasını sağlıyorlar ki bu da ergonomik olarak kötü. Ekran ve klavyesi ayrılabilen bir laptopum olsa harika olurdu, böylece ekran yükseye, göz hizasına yerleştirilebilirdi.

LaTeX’in, çoklu çıktı formatlarını (en azından PDF, HTML, EPUB) hedeflemesi için her yönüyle tasarlanmış, modern bir haliyle değiştirilmesini hayal ediyorum.