Richard Stallman

Richard Stallman

Richard Stallman | Özgürlük Savaşçısı

Editör tarafından 21.03.2013 tarihinde eklendi.
(23.01.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Richard Stallman, Özgür Yazılım Hareketi’nin kurucusuyum. Bilgisayar kullanıcılarının özgürlüğü için mücadele veriyorum – örneğin, kullandığınız yazılımı kontrol edebilme özgürlüğünüz, bu yazılımı başkalarıyla paylaşabilme özgürlüğünüz. Kullanıcılarının özgürlüklerine saygı duyan yazılımları özgür yazılım [1] olarak adlandırıyoruz.

1983 yılında GNU adında tümüyle özgür bir işletim sistemi geliştirme planlarını duyurdum. Şu an milyonlarca insanın kullandığı ve “Linux” olarak anılan sistem, GNU sisteminin [2] bir türüdür.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

9 inç ekranı ve Loongson işlemcisi olan Lemote Yeelong netbook kullanıyorum. Bu benim tek bilgisayarım, her zaman bunu kullanıyorum. Bunu tercih ettim çünkü BIOS seviyesinde dahi %100 özgür yazılımla kullanabiliyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Makineyi başlatmak ve önyükleme için PMON. Bunun haricinde makine üzerinde tamamıyla özgür bir GNU / Linux dağıtımı olan gNewSense kurulu.

Zamanımın çoğunu Emacs kullanarak geçiriyorum. Onu terminalde çalıştırıyorum, bu sayede yanlışlıkla mouse pad’e çarpıp imleci hareket ettirme gibi bir durumu kafama takmama gerek kalmıyor, bu oldukça can sıkıcı olabilirdi. E-posta gönderme ve okumayı Emacs ile yapıyorum (zamanımın çoğu e-posta ile geçiriyor).

Grafiksel bir şeylere ihtiyaç duyduğumda, bir imgeye ya da bir PDF dosyasına bakmak örneğin, X konsola geçiyorum.

Çoğu zaman İnternet’e bağlı değilim. Günde bir, iki bazen üç kez bağlanıyor ve e-postalarımı alıp, gönderiyorum. Göndermeden önce, giden postalarımı gözden geçirip, düzeltiyorum. Bu bana, hataları ve gafları bulma şansı veriyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

İdeal olarak, bir dizüstü bilgisayarla aynı hız ve belleğe ayrıca ekran boyutu ve şu an sahip olduğum özgürlüğe sahip olabileceğim bir makinem olsun isterdim.

Bunların hepsine sahip olana kadar, özgürlük benim birinci önceliğim. 1983’den beri özgürlük için mücadele veriyorum ve daha kullanışlı bir bilgisayar uğruna bundan vazgeçecek halim yok.

Yakın zamanda Yeelong’un 10 inç ekranlı daha yeni bir modeline geçmeyi düşünüyorum.


[1] http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html
[2] http://www.gnu.org/gnu/the-gnu-project.html