Guy Kawasaki

Guy Kawasaki

Guy Kawasaki | Risk Sermayedarı, Girişimci

Editör tarafından 21.03.2013 tarihinde eklendi.
(25.01.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben [1] Garage Technology Ventures‘ın kurucu ortağı ve mülki girişimcisiyim aynı zamanda Alltop.com‘un [2] ortak kurucusuyum. Daha fazla ayrıntı için deli-saçması-olmayan biyografimi buradaki adresten [3] okuyabilirsiniz. Özet olarak, 1983-1987 arası, Apple’ın “yazılım vaiz”liğini yaptım ve 23 yıldır bu şöhretin ekmeğini yiyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çoğu zaman 13 inç MacBook Pro ve Magic Mouse‘u oradan oraya sürüklüyorum tabii Magic Mouse’un Bluetooth bağlantısının koptuğu zamanlar hariç – bu da her zaman oluyor. Evde iki ayrı odada sabit Mac’lerim var: 30 inç Apple Cinema Display‘i olan bir Mac Pro evdeki ofiste ve 24 inç ekranlı iMac oturma odasında. Bir odadan diğerine geçerken yanımda bilgisayar taşımaktan hiç hoşlanmıyorum. Aklıma gelmişken, halihazırdaki iMac’ler şu ana kadar sahip olduğum en iyi bilgisayarlar.

Ağırlıklı olarak iPhone 3GS kullansam da Nexus One‘ım takvimimle senkronize olduğunda (ya da olabildiğinde) onu daha çok kullanıyorum. Nexus One’da sevecek çok şey var. iPad çıktığında muhtemelen bir tane alacağım. Kondisyon bisikletimdeyken kullanmak için, çünkü MacBook çok büyük ve iPhone çok küçük kalıyor. Apple için yeni bir pazar: kondisyon bisikletindeki insanlar.

Ve ne tür bir yazılım?

Mac’lerimde sıklıkla kullandığım uygulamalar Mail, iCal, LightRoom, BBEdit, MarsEdit, TextExpander, TweetDeck, PowerPoint, Word, Firefox, Google Chrome, Alltock, Evernote, Preview, ve DropBox. iPhone’umda Tweetie, TripIt, Evernote, Ego, Analytics, ve You’re #1 kullanıyorum. Favori uygulamalarım hakkındaki kan dondurucu detayları bu adresten [4] okuyabilirsiniz.

Günümün çoğunu HolyKaw için iyi içerik arayarak geçiriyorum. Bu iş için en önemli siteler; Alltop, SmartBrief ve StumbleUpon. Yılın 365 günü etkileyici olmak çok emek istiyor…

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Wi-Fi ve Bluetooth açıkken pili 6 saat giden bir 13 inç MacBook Pro. Fazla şey mi istiyorum? Sony Vaio‘lar bunu yıllardır yapıyor. Steve (Jobs) şarja takmadan hiç MacBook kullanmıyor mu?


[1] http://www.guykawasaki.com/
[2] http://alltop.com/
[3] http://blog.guykawasaki.com/2005/12/to_build_a_case.html
[4] http://openforum.com/idea-hub/topics/the-world/article/my-favorite-applications-guy-kawasaki