Yeşim Mutlu

Yeşim Mutlu

Yeşim Mutlu | Fotoğrafçı, Blog Yazarı

Editör tarafından 20.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Yeşim Mutlu :)

Hikayem Çanakkale’de başlayıp İstanbul’da devam ediyor. A planından B planına geçenlerdenim. Pazarlama ve iletişim alanından fotoğraf alanına transfer oldum. Fotoğraf ateşi içime düştüğü günden bu yana da fotoğraf çekiyorum. Web siteme yesimmutlu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf, hayatımda olmazsa olmazım. Çeşitli kişisel ve karma sergilerim var. Portre çekmeye tapıyorum. Doğum fotoğraflarımda da bu yoğun hissedilir ve anne-bebek portrelerim sıklıkla yer alır. Ayrıca sivil toplum örgütlerinde de gönüllü olarak ders veriyor ve fotoğraf çekiyorum.

Fotoğrafla birleşen ve hayatımı paylaştığım bir blogum [1] var. Aktif bir blogger olmanın yanı sıra artık kendimi foto-blogger olarak tanımlıyorum.

Çok yakında da dünya ve Türkiye’de ki trendler üzerine bir blogu daha hayata geçireceğim. Onu da trendysm.com adresinden izleyebileceksiniz.

Bunun yanı sıra tam zamanlı anneyim. Melis (18 yaş) Maya Su (6 yaş) Mira (3 yaş) adlarında üç kızım var.

Tüm koşmacanın arasında fırsat bulursam da hayalimdeki kitabımı yazmak istiyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bilgisayar kullanmaya üniversite yıllarında başladığımı ve şu an 41 yaşında olduğumu düşünürseniz birçok donanım elemanı elimden geçti. Şimdi aklıma 2 KB disketlere veri yüklediğimiz geliyor da hayret ediyorum.

Teknolojiyi çok seviyor ve yakından takip ediyorum. Evimde bazen teknoloji çöplüğünde gibi hissettiğim oluyor. Fotoğraf çalışmalarım için 21 inç iMac kullanıyorum. Bunun yanı sıra en son kahve dökülen Sony Vaio‘mun yerine aldığım HP notebook var. Çok yakında da bir MacBook Air almayı planlıyorum.

iPad 2 benim kişisel asistanım. Fotoğraf sunumlarım ve görüşmelerimde kullanıyorum. iPhone ise üçüncü elim gibi. Şu an da iPhone 5 kullanıyorum. Apple bizim evi görse mutlu olur, bunu bilir bunu söylerim.

Fotoğraf makinesi olarak 2007’den bu yana Canon 5D kullanıyorum. Bilumum lense sahibim. Canon’un performansından da çok memnunum. Ama ne makine ne lens önemli bana göre. Bana hep sorulur “Hangi Makine?” diye, ben de derim ki önemli olan “Makine değil, senin nasıl çektiğin. Makine sadece araç”. Ben Yeşim Mutlu olarak fotoğraflarımda heyecanımı, duygularımı yansıtıyorum. Çektiğim her karenin toplamından da ben sorumluyum, biliyorum.

Tüm teknolojik cihazlarımı ev sinema sistemime entegre ettiğimiz için müzik dinlemek, film seyretmek en büyük keyfim.

Teknoloji kaçınılmaz olsa da ajandalar ve kalemler benim için önemli. Renkli kalemlere, renkli ve ilginç ajandalara bayılıyorum. Çantamda bir minik, bir büyük iki ajandam mutlaka oluyor. Moleskine ise her zaman sakladığım akıl defterim.

Ve ne tür bir yazılım?

İşim gereği Photoshop hayatımın parçası. Photoshop CS5.1 kullansam da 3 sürümü de hala favorim. Lightroom ile pek sevişememiş olsak da zaman zaman onunla da haşır neşir oluyorum. Şu anda 4 versiyonunu kullanıyorum. Benim Photoshop ayarlarım da pozlama ve ışıktan öteye gitmez. Retouch sevmiyorum. İsteyen olursa da ben yapmıyorum. “Şu şu yapar, ona gidin” diyorum. Fotoğraf çekerken en iyi kareyi çekmeye çalışırım her zaman. Ama ışık varsa fotoğraf vardır benim için.

iMac kullansam da Google Chrome favori browser’ım. Tüm mail adreslerim Gmail’e senkronize. Google benim ikinci evim, buradan her şeyi yönetmek çok kolay. iCloud ile de flört halindeyim. Blogum WordPress tabanlı. WordPress çok başarılı tasarımlar ve uygulamalarla dolu olduğu için benim için vazgeçilmez.

Yine günlük hayatımda Instagram vazgeçilmezim diyebilirim. Eskiden kullandığım birçok uygulamayı hayatımdan -daha çok gerçek hayatı yaşamak adına- çıkardım. Normal sınırlarda Twitter (kişisel), Facebook (kurumsal) olarak kullanıyorum. İBB Cep Trafik’e bakmadan yola çıkmıyorum Radyo uygulamasına bayılıyorum. Her dilde farklı radyo uygulaması mevcut iPhone’umda. Müziksiz bir an düşünemiyorum. Ayrıca yol haritasıyla yol buluyorum. Son günlerde Yandex haritası favorim.

Pinterest ise geceleri dinlenme modum. Bunun yanı sıra telefonumda bir çok fotoğraf uygulaması mevcut. Zaten blogumda da sevdiğim ve kullandığım uygulamalar hakkında yazılar yazıyorum.

Yanımda sürekli makine taşımıyorum. iPhone benim her an fotoğraf makinem. Öyle ki ilk kez son tatilime giderken yanıma fotoğraf makinemi almadım. Tüm anı fotoğraflarımı iPhone’a borçluyum :)

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hımmm. Çok yakında hayal ettiğim yazılım ve donanımların hayata geçeceğine inanıyorum.

Ben gördüğüm anda bana yansıyan görüntüyü hissettirdiği haliyle göz kırpmamla hemen fotoğrafını çeken bir makine istiyorum. Ayrıca, hayal ettiğim karenin beyin dalgalarıyla ana ekrana kaydedilip baskısını yapmak ve mümkünse sonsuza kadar sabitlemek istiyorum.

Yakın gelecekte de çantamda taşıyabileceğim en minik ve en iyi performanslı Leica’yı almayı planlıyorum.

Ve her zaman herkes için istediğim şey düşünce gücüyle iletişim kurmak… İç ses devrede olsun yeter ki.


[1] http://www.yesimmutlu.com/ysmblog/