Neha Narula

Neha Narula

Neha Narula | Veri Bilimcisi, Geliştirici

Editör tarafından 20.04.2013 tarihinde eklendi.
(05.10.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Neha Narula [1]. MIT‘de bilgisayar bilimleri doktora öğrencisiyim, dağıtık, ölçeklenebilir veritabanı ve depolama sistemleri üzerinde çalışıyorum. İnsanların İnternet’te habere nasıl ulaştığı ve onu nasıl tükettiği ile de ilgileniyorum. Bu yaz Digg‘de (eski News.me) veri bilimcisi olarak çalıştım.

Önceki hayatımda Google‘da Native Client, Blobstore ve Froogle üzerinde yazılım mühendisi olarak çalışıyordum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Araştırmalarım için üzerinde Ubuntu kurulu modern bir bilgisayar kullanıyorum. Diğer zamanlarda Ekim 2010’da aldığım ve her şeyimle sevdiğim 13 inç bir MacBook Air kullanıyorum. Deney yapmak için Amazon EC2‘deki sunucuları ya da laboratuvarımızdaki 48 çekirdekli Linux makineyi zorluyorum.

Çok yazacağım zamanlarda Kinesis Advantage klavyeme ihtiyacım oluyor. Geçmişte RSI sorunlarım vardı. Bu klavyenin, biraz garip de olsa, bu konuda çok yardımı oldu. Buna geçtikten sonra iki hafta kadar hayal kırıklığı yaşadım ama şu anda öncekinden de hızlı yazabiliyorum. Emacs‘de çok işime yarayan sağ kontrol tuşunu sabitledim.

iPad 2 ve artık yaşını göstermeye başlamış bir Samsung Nexus S‘im var. TV ve film seyretmek için bilgisayarıma bağlı üzerinde Windows 7 kurulu bir Revo HTPC kullanıyorum. Mükemmel değil.

Düşünürken tam boy bir Rhodia defter ve düzgün bir kalem kullanıyorum. Hiçbir şey zihnimi yazmak kadar harekete geçiremiyor olsa da ben boş temiz sayfaları kirletmenin kötü bir şey olmadığını hissetmeye ihtiyacım olduğunu anladım.

Evde; B&W CM5 hoparlörler, bir Anthem 225 entegre ampli, bir Music Hall 25.2 DAC ve bir plakçalarım var. Yüksek bit oranlı MP3 veya FLAC indiriyorum ve USB kullanarak dizüstü bilgisayarımı ya da Revo’yu DAC’e bağlıyorum. TV, kablo ve ampli kumandalarının yerine geçmesi için bir Logitech Harmony 650 kumanda aldım geçenlerde.

Ve ne tür bir yazılım?

Araştırma makinemde, temelde Chrome, Emacs, bir terminal ve git içinde yaşıyorum. Çalışmalarımın durumunu kontrol ettiğim her sunucuda alışılmış Unix komutlarını ve Screen‘i kullanıyorum. İstediğim yerden rahatça çalışabilmek için MacBook Air’imden Ubuntu kasama ssh ile bağlanıyor ve işlerime kaldığım yerden devam ediyorum. Genellikle C, C++ ve Python dillerinde kod yazıyorum.

Digg’de, nihayet Mac’imde düzgünce programlama yapmaya başladım. İş/kişisel Gmail oturumlarım için Firefox/Chrome, takımımla irtibat halinde olmak için Hipchat ayrıca tam ekran iTerm, Emacs ve iPython kullanıyordum.

Bu yaz Python bünyesinde makul miktarda scipy, numpy ve matplotlib kullandım. Bir kere öğrendiğinizde veri grafiği almak oldukça kolay. Hızlı bir web sunucuya ihtiyaç duyduğumda Flask ya da Tornado kullanıyorum. Veri deposuna ihtiyaç duyduğumda ise MySQL ya da Redis kullanıyorum.

Her hafta ne kadar iş yaptığımla ilgili kabaca bir fikir edinmek için tüm makinelerimde RescueTime kullanıyorum. E-postayla ne kadar vakit geçirdiğinizin farkına varmak ürkütücü olabiliyor.

Pencereleri monitörler arasında kaydırabilmek ve verimli yerleştirebilmek için kullandığım klavye kısayolları için SizeUp‘ı kullanıyorum. Aklıma gelen fikirleri ve listelerimi Evernote‘da tutuyorum çünkü zahmetsizce senkronize olabiliyor. Linux versiyonu olmadığından, belki de daha iyi olan web uygulamasını kullanıyorum Chrome’da. Ayrıca Evernote Webclipper Chrome eklentisine bayılıyorum; bu sayede araştırma fikirlerimi ve ileride almayı düşündüğüm şeyleri kolayca kaydedebiliyorum. Bir başka harika Chrome eklentisi ise Mightytext, bunu, çalışırken kaçırdığım aramaları görmek ve onları sms ile yanıtlamak için kullanıyorum çünkü genellikle telefonumu sessize alıp çantama koyuyor ve 8 saat boyunca kontrol etmeyi unutuyorum.

Pocket‘ı daha-sonra-oku servisi olarak kullanıyorum ama farkettim ki kaydettiğim hiçbir şeyi geri dönüp okumuyorum. Salt yazılır (write-only) gibi görünüyor.

iPad’im tamamıyla bir tüketim cihazı; en çok Kindle uygulamasını, Zite, Twitter, Mail, Chrome ve Safari‘yi kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Tercihen fareyi mümkün olduğunca az kullanmak isterim. Hem yavaş hem de ellerimi acıtıyor, daha fazla yazılımın klavye kısayolları olmasını isterdim.

iPad’imdeki uygulamaların beraberce daha iyi çalışabilmelerini isterdim. Android‘deki, herhangi bir uygulamanın bir kanca yaratıp paylaşıma dahil olabilme olayını seviyorum, keşke iOS de bunu yapsaydı. Örneğin tüm linkleri açması için varsayılan olarak Chrome uygulamasını tercih ederdim.

Arızalı olmayan aynı zamanda temiz, basit ve güzel bir ev medya sistemi isterim. Donanım üreticilerinin satın almam ve sürekli para ödemem gereken servislerle anlaşmalar yapmak zorunda olması fikri saçmalık (aldığım zevk için para ödemem gerekmesi daha da kötü; Xbox Live sözüm sana). Eğer bir Netflix hesabım varsa bunun her şeyde (her sistemde) çalışması gerek.


[1] http://pdos.csail.mit.edu/%7Eneha/