Ahmet A. Sabancı

Ahmet A. Sabancı

Ahmet A. Sabancı | Felsefeci, Redaktör, Blog yazarı

Editör tarafından 19.11.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Ahmet A. Sabancı. Mimar Sinan GSÜ Felsefe bölümündeyim. Bölümümle ilgili olarak İnternet kültürü, estetik, teknoloji felsefesi üzerine okumalar ve çalışmalar yapıyorum. Bunların yanı sıra bilimkurgu, bilgisayar oyunları ve çizgi romanlarla da oldukça içli dışlıyım. Edebiyat ve yayıncılık dünyasını da takip ediyor ve gelişimi üzerine zaman zaman yazıyorum. Aynı zamanda Alternatif Bilişim Derneği‘nin bir üyesiyim.

Üzerine çalıştığım konularla ilgili çoğunlukla kendi blogumda, kimi zamanda farklı mecralarda yazıyorum veya fikirlerimi paylaşıyorum. Yine ilgili konularda henüz paylaşıma hazır olmayan, tamamlanmayı bekleyen başka projelerim de mevcut. Bunun yanı sıra bir yayınevinde redaktör olarak çalışıyorum.

Hobi olarak dünyayı ele geçirme planları yapıyorum ancak henüz uygulanabilir bir tane bulamadım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanım konusunda uzun zamandır bir güncellemeye gitmedim. Elimdeki aletlere alıştıktan sonra tamamen kullanılamaz hâle gelene kadar değiştirmemek gibi bir huyum var.

Tüm işlerimi dört yıldır benimle birlikte olan Lenovo G530 modeli laptopumda halediyorum. Geçtiğimiz yaz yaptığım RAM yükseltmesi dışında üzerinde herhangi bir oynama söz konusu olmadı. Kimi zaman sınırlarını çok zorladığımı düşünsem de benimle birlikte yola devam ediyor.

Telefonum uzun bir zaman aradan sonra yenileyerek Samsung Galaxy Win‘e geçiş yaptım. Benim için hızlı ve sorunsuz çalışması önemli, bu telefonda da aradığımı buldum. Birden çok uygulamayla çalışırken hiç sıkıntı çıkartmadı şu ana kadar.

Müzik ve podcast dinlemek için 5. nesil iPod nano 8 GB sürekli çantamda olan bir diğer donanımım. Apple ürünlerini seven birisi olmasam da işimi gördüğü için değiştirme gereği duymadım.

Daima yanımda olan bir diğer donanımım da Kindle‘ım. Benim için en kullanışlısı olduğundan klasik modelini tercih etmiştim ve bu seçimimden oldukça memnunum. Kitapları ve makaleleri kendisinde okumanın yanı sıra, internette karşılaştığım ama ya o sırada vaktimin olmadığı ya da tarayıcıdan okumak için fazla uzun görünen yazıları da kendisine gönderip okuyorum.

Her ne kadar elektrikle çalışmıyor olsa da benim için önemli bir donanım olduğundan not defterlerimi de bu listeye almam lazım. Çantamda, çalışma masamda, özetle elimin altında daima bir not defteri ve kalem bulunduruyorum. Çeşit konusunda çok seçici olmasam da göz zevkime uyan ve kağıdı benim gibi sürekli kullananlar için rahat yazılabilir olanları tercih ediyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılım listem kalabalık, umarım arada unuttuklarım olmaz.

Açık kaynak ve özgür yazılım destekçisi biri olarak Linux temelli Ubuntu işletim sistemini kullanıyorum. En son 12.10 sürümüne güncelledim, 13.04 çıkmış olsa da yükseltmek için bir süre daha beklemeyi tercih ediyorum. Linux versiyonları arasında Ubuntu’yu tercih etme sebebim ise tamamen elimin alışmış olması.

Yazılarımı yazmak, taslaklar oluşturmak için LibreOffice‘i kullanıyorum. Çalıştığım yayınevinde Microsoft Office kullandıklarından ve dosyadaki karşılıklı değişiklikleri takip etme konusunda LibreOffice’le uyumsuzluk yaşadığımızdan bu işimde Microsoft Office kullanmak zorunda kalıyorum. Bu durumda da imdadıma Windows emülatörü Wine yetişiyor. Şu anda yeni bir proje olan Draftin.com ve Linux sürümü betada olan Scrivener‘ı da test ediyorum. Scrivener kitap dosyası hazırlarken işime yarayabilecek bir yazılım ancak alışmam biraz zaman alacak gibi görünüyor. Üstelik Linux için hâlâ beta sürümde olması gibi bir sıkıntı da var.

Maillerimi kontrol etmek ve mail göndermek için Thunderbird oldukça işime yarayan ve güvenli bir program. Enigmail eklentisi sayesinde gerektiği zaman göndereceğim mailleri GPG‘yle şifrelememe de imkan tanıyor.

Gtalk ve Jabber kullanmam gerektiğinde yolum Pidgin‘e düşüyor.

Bilgisayarımdaki ve Kindle’daki e-kitapları, dergileri ve dosyaları düzenlemek için Calibre‘yi; çizgi romanları okumak ve düzenlemek için Comix‘i; müzik dinlemek, düzenlemek ve podcastleri takip etmek için de Rhytmbox‘ı kullanıyorum.

Dosyalarımın ve çalışmalarımın yedeklerini almak konusunda biraz takıntılıyım. Ubuntu One ve Dropbox, bilgisayarımdaki belirli klasörlerin otomatik olarak yedeğini alır. Bunun yanı sıra ayda bir Mega‘da bir yedek daha oluştururum. Şifrelerimin kontrolünü ve güvenli bir şekilde yedeklemesini de KeePassX ile yapıyorum.

Tarayıcı olarak Firefox benim için vazgeçilmez olmuş durumda. Bunu da çalışırken işimi kolaylaştıran eklentilerine ve rahat bir ortam sağlıyor olmasına borçluyum. Eklentiler içerisinde güvenlik amacıyla GhosteryHTTPSEverywhere ve AdBlock; çalışmama yardımcı oldukları için Pinboard‘un eklentisi, Evernote Web Clipper ve Kindle’a yazı göndermek için Readability bulunuyor.

İnternet’te hızlı notlar almak ve daha sonra üzerine çalışmak için Evernote‘u, sık kullandıklarımı -bookmarklarımı- düzenlemek ve her yerden ulaşılabilir hâle getirmek için Pinboard‘u kullanıyorum. Kimi zaman farklı siteler arasında bağlantılar kurmam gerektiğinde IFTTT‘yle sorunu çözüyorum.

Kullandığım sosyal ağları genellikle kendi sayfalarından yönetmeyi tercih etsem de Twitter‘ı Tweetdeck‘in web sürümünden kullanmayı tercih ediyorum.

RSS için uzun zamandır Google Reader‘ı kullanıyordum ancak kapanma haberiyle kendime yeni bir yer bulmam gerekince yolum Feedly‘e düştü. Kendisinden şu ana kadar oldukça memnunum ve uzun bir süre buradan ayrılmayacağımı düşünüyorum.

Güvenliğinden emin olmadığım bir ağdan İnternet’e bağlanmam gerektiğinde Tor‘la bağlanmayı tercih ediyorum.

Telefonumda Gmail, Evernote, Feedly, Twitter, WordPress ve Pinboard uygulaması olan Pindroid bulunuyor. Bunun yanı sıra The Guardian Project‘in uygulamaları daima kullandıklarım arasında. Telefonda uzun bir şeyler yazacağım zaman da Writer‘ı kullanıyorum. Burada da tarayıcı tercihim Firefox’tan yana. Bunun yanı sıra ara ara kullandığım birkaç sosyal ağın uygulamaları ve vakit geçirmek için birkaç oyun bulunuyor.

Kendi sitemde WordPress üzerinden çalışıyorum. Siteye FTP üzerinden giriş yapmam gerektiğindeyse FileZilla‘yı kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Bir şey yapmak için birden çok yazılım kullanıp pencereden pencereye geçip durmak genellikle can sıkıcı oluyor. Her işimi tek pencereden yapabileceğim bir süper-yazılımı sanırım hayallerimi süsleyen yazılım olarak kabul edebilirim. Belki böyle bir yazılım sayesinde dünyayı ele geçirme hayallerime daha da yaklaşırım.

Donanım olarak hayallerimi süsleyenlerin yakın zamanda gerçekleşme şansı yok gibi görünüyor. Belki Google Glass güvenlik ve verimlilik konusunda birkaç sürüm atladıktan sonra istediklerime yaklaşabilir. Hayallerimde yedek bataryalarla ya da kablolarla gezmek olmadığı için pil süresi konusunda da sıkıntı çıkartmaması lazım donanımın.