Oğuzhan Yanarışık

Oğuzhan Yanarışık

Oğuzhan Yanarışık | Akademik Perspektif Enstitüsü Kurucu Başkanı

Editör tarafından 19.06.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Akademik Perspektif Enstitüsü kurucu başkanı ve akademikperspektif.com adresinde yayın yapan Akademik Perspektif Dergisi’nin genel yayın yönetmeniyim.

2005’de Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Avrupa Birliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamladım. 2008’de Almanya Bonn Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde ikinci bir yüksek lisans programını bitirdim. Şu an İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde Türk dış politikası üzerine doktora çalışmalarına devam etmekteyim.

Akademik faaliyetlerimin yanında başta Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi olmak üzere çeşitli kurumlarda staj yaptım. TRT 1, TRT 2, TGRT EU ve Başkent TV gibi ulusal kanallarda muhtelif programlara iştirak ettim. Radikal ve Türkiye gibi günlük gazetelerde yayınlanan makaleler kaleme almanın yanında, halen Avrupa’da yayınlanan Post Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmaktayım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yurt dışında bulunduğum ve sürekli seyahat ettiğim için masaüstü yerine ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayarı tercih ediyorum. Dayanıklılığı ve kullanışlılığı sebebiyle Toshiba marka bilgisayarımdan oldukça memnunum.

Verilerimi yedeklemek ve kolayca taşımak için 1 TB’lık Samsung marka harici bir sabit disk kullanıyorum. Daha küçük boyutlu dosyalar için 32 GB’lık Kingston bellekleri tercih ediyorum.

Fotoğraf çekimi için Sanyo ve Kodak fotoğraf makinelerini kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Fotoğraf düzenlemelerini ve grafik çalışmalarını genelde Photoshop ile yapıyorum. Fakat bununla birlikte PhotoScape, Microsoft Office Fotoğraf Düzenleyicisi ve hatta Paint gibi programlardan da faydalanıyorum.

Video düzenlemeleri için Pinnacle Studio 14 kullanıyorum. Ufak tefek montaj işlemleri için bazen Real Player ve Real Player Trimmer de iş görüyor.

Uzaktan bilgisayar erişimi için Team Viewer programı vazgeçilmezlerim arasında. E-mail servisi olarak Gmail’i tercih ediyorum ve Google Talk yazılımı görüşme için sık kullandığım programlar arasında yer alıyor.

Bilgisayarın bakımı için CCleaner programını düzenli olarak çalıştırıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Açıkçası donanımlar hakkındaki en büyük hayalim, pil sürelerinin insanların istedikleri yerde çalışmalarını ve sınırsız olarak özgürce hareket edebilmelerini sağlayacak kadar uzun olması. Elbette bu konuda gelinen aşama ümit verici, ancak bütün donanımlarda (özellikle dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerde) mesela 5 dakikalık şarjın aleti 5 ay çalıştıracak enerjiyi depoladığı günleri hayal ediyorum.