John Gruber

John Gruber

John Gruber | Yazar (Daring Fireball)

Editör tarafından 19.03.2013 tarihinde eklendi.
(22.01.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben John Gruber. Daring Fireball [1] adında bir web sitesinde yazıyorum. Birkaç yıl önce Markdown‘u [2] yarattım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yegane iş bilgisayarım 15 inç 2.5 GHz 4 GB bellek ve 250 GB sabitdiske sahip bir MacBook Pro. Mart 2008’de aldım, o yüzden siyah klavyeli yeni olanlardan değil. Benimkinin mat bir ekranı var. Ofisimdeki masamda bilgisayarıma 20 inç Apple Cinema Display, Kardon-Soundsticks ve bir Apple Extended Keyboard II bağlıyorum (Griffin iMate ADB-USB adaptörü marifetiyle).

Her zaman benimle olan ve kuru kalmasını umduğum bir adet 16 GB iPhone 3G sahibiyim.

Çeşitli diğer donanım işle ilgili olarak değerlendirilebilir, takriben sahip olduğum yakınlığa göre sırasıyla: Ricoh GR-D point-and-shoot (bas-çek) fotoğraf makinesi; 28 mm f/1.8 temel lensle Canon Rebel XT DSLR; Kodak Zi6 cep kamerası; dönüşümlü olarak MacBook Pro’nun dahili diskinin yedeğini almak için bir çift 250 GB Lacie sabit disk; video kayıt için 1 TB G-Tech G-Raid2, bir Wi-Fi istasyonu ve dandik ama kullanışlı bir sunucu olarak Apple Time Capsule; on yaşında Logitech bir fare ve Kensington 7 portlu USB çoklayıcı.

Yanımda her zaman bir defter ve kalem taşıyorum. Şu an kullandıklarım: yumuşak kapaklı çizgisiz Moleskine ve 0.38 Uni-ball Signo RT (siyah).

Ve ne tür bir yazılım?

Mac’imde yine takriben sahip olduğum yakınlığa göre sırasıyla: notlarımı, sık kullanıdığım adresleri, şifreleri vb. kaydetmek ve etiketlemek için Yojimbo – bu satırları yazarken Yojimbo kütüphanemde 4675 kayıt bulunuyor. Yazma ve kodlama için BBEdit. Quicksilver ve Launchbar arasında yıllarca gidip geldikten sonra, yaklaşık bir yıl önce Launchbar’da karar kıldım. Besleme okumaları için NetNewsWire. Başlıca web tarayıcım WebKit (nightly build). BusySync, iCal takvimlerini eşimle paylaşmak için harika bir araç. Eğer Twitter işle ilgili sayılırsa, ben öyle sayıyorum çünkü sürekli oradan bağlantı vereceğim birçok şey çıkıyor, Twitterrific. AppleScript kodlamaları için Script Debugger. Elektronik tablolama ve bazen grafikler için Numbers. Her gece MacBook Pro’mun sabit disklerini yukarıda belirttiğim iki Lacie sabit disk sürücüye klonlamak için SuperDuper. Podcast kayıtları için Sound Studio.

Daring Fireball’a yazılar ve linkler göndermek için MarsEdit. Sistem geneli kes/kopyala/yapıştır için TypeIt4Me expansion’ı. Sistem geneli sürükle-bırak rafı için DragThing. SFTP için ExpanDrive. Her yıl konuşmacı olmayı kabul ettiğim bir iki yerde kullanmak için Keynote. Basit imge düzeltmeleri için Acorn, basit olmayan düzeltmeler ve tasarım için Photoshop CS1. (Photoshop burada listelediğim yazılımlar arasında son sürümünü kullanmadığım ilk yazılım.) E-mail için SpamSieve ile birlikte Apple Mail‘i kullanıyorum.

Sıkça yaptığım işleri otomatikleştirmek için yazdığım script ve macro’ları çalıştırmak için FastScripts ve Keyboard Maestro‘yu kullanıyorum. Basit AppleScript ve shell script’lerden hizmetler üretebilmenizi sağlayan ThisService ile yarattığım ve sistem genelinde kullandığım bir dolu özel menü öğem var. Yakın zamanda DropBox kullanmaya başladım ancak tüm zamanımı tek bir bilgisayarda geçirdiğim için pek sık kullanacakmışım gibi görünmüyor. İşleri takip etmek için kafa karıştırıcı, mahcup edici ve bir o kadar döküntü OmniOutliner Pro ve Things‘i kullanıyorum ve geçen hafta Potion Factory tarafından yeni çıkarılan The Hit List‘i kullandım. Görev yönetmek için birden fazla yazılım kullanmak çılgınlık, ama bu üç uygulamanın hepsinde sevdiğim ve sevmediğim yanlar var.

iPhone’umda: Tweetie, Things, Instapaper ve NetNewsWire. (Ayrıca MobileSafari ve MobileMail elbette.)

Sunucu tarafında, Daring Fireball Movable Type üzerinde yayınlanıyor ama Han Solo’nun dediği gibi, “Kendim, üzerinde özel birçok değişiklik yaptım”. Ne yazarsam yazayım kullandığım Markdown bu değişikliklerin en önemlilerinden biri. Six Apart, Movable Type’da kullanılmak üzere, iPhone için optimize edilmiş çok güzel bir web arayüzü olan bir “iMT” eklentisi sunuyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

En hoşnut kalmadığım yazılımlar yukarıda bahsettiğim görev yöneticileri.

Donanım olarak, 30 inç ekran ve bir Canon 5D Mark II güzel olurdu.


[1] http://daringfireball.net/
[2] http://daringfireball.net/projects/markdown/