Hamza Şamlıoğlu

Hamza Şamlıoğlu

Hamza Şamlıoğlu | Operasyon Yöneticisi (Sosyal İşler), Blog Yazarı

Editör tarafından 18.10.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhabalar, öncelikle röportajınız için teşekkürlerimi iletmek isterim. İsmim Hamza Şamlıoğlu, İnternet’te “TEAkolik” yani Çaykolik lakabını kullanıyorum. Yaklaşık 10 yıl kadar bilgi işlem mesleğinde çalıştıktan sonra, 2,5 yıl Zarakol İletişim ve son 1 yıldır da Sosyal İşler ajansında operasyon yöneticisi olarak çalışıyorum.

2005 yılından beri teknoloji ağırlıklı olarak TEAkolik.com adresinde blog yazmaktayım. Teknoloji ve donanımlarla aram iyidir. Sürekli olarak teknolojik cihazları kurcalamaktan ve incelemekten keyif alırım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanım denilince kocaman bilgisayar kasaları akla gelir. Donanımcı dediğimiz zaman ise insanın aklına bir oda içerisinde kocaman cihazlar, duvarda bir sürü elektronik parça olarak düşünebilirsiniz.

Ben sadelikten yanayım. Bir masaüstü canavarım, kocaman monitörü, dizüstü bilgisayarım, tabletim ve iki cep telefonumla iyi vakit geçirmeye çalışıyorum. Tabi ki yedek almak için yerel ağıma bağlı olan 3 TB’lık çevrimiçi (online) Seagate yedekleme ünitesini unutmamak gerekiyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Windows hastası bir adam olduğum için cevap çok basit. :) İşte, evde ve cepte Windows kullanıyorum. İş ve ev bilgisayarlarım Windows 8, cep telefonu olarak ise Windows Phone 8 kullanıyorum. Bunun yanı sıra, evdeki bilgisayarımda sanal makine olarak BackTrack ve CentOS‘u unutmamak gerekiyor.

Tabi diğer bir yandan Office 365 ve diğer standart yazılımlarım da mevcut. Cep telefonumda uygulama olarak herkesin kullandığı Twitter, Facebook ve Foursquare yazılımları var. Bunların yanı sıra bilgisayarımı kontrol etmeye yarayan ufak programlar da kullanıyorum. Herkesten çok farklı değil… Senkronizasyon olarak ise SkyDrive ve Google Drive vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Öyle bir donanım hiç olmadı. Teknoloji ile tanıştığım ilk günden beri o kadar hızlı gelişiyor ki, şunu alsam dediğimiz zaman bir ay sonra yenisi piyasaya sürülüyor. Bu yüzden her zaman ihtiyaçlarımı karşılayacak donanımları ve fiyatlarına göre tercih ettim. Aslında keşke şuna sahip olsam diye bir hayal kurmadım.