Erkan Tozluyurt

Erkan Tozluyurt

Erkan Tozluyurt | Yönetici (TEM, TEMAS), Akademisyen, Astrofotoğrafçı

Editör tarafından 18.09.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Erkan Tozluyurt. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans ardından, İÜ İşletme Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. ABD Nebraska Üniversitesi’nde Uluslararası İşletmecilik ve İletişim Programı’nı bitirdim. Akademik anlamda son olarak Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde Örgütsel Davranış A.B.D’da doktor unvanımı aldım. Aynı zamanda ICF onaylı  Profesyonel Koç (PC) sertifikasına sahibim.

Nezirler Ayakkabı İmalathanesi‘nde nezaretçi olarak başlayan iş hayatım, Rota Yönetim Geliştirme Hizmetleri A.Ş.’de eğitim uzmanı ve yönetim danışmanı olarak sekiz yıl sürdü, proje yöneticiliği görevi ile son buldu. Uluslararası ilaç dağıtım şirketi Hedef Alliance Holding A.Ş.’de de insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı ve icra kurulu üyesi olarak görev yaptım. Halen  TEM Yönetim Geliştirme Hizmetleri A.Ş. (eğitim ve danışmanlık) ile TEMAS (insan kaynakları) şirketlerinin yönetici ortağı olarak görev yapıyorum. Özellikle yönetim eğitimleri ve yönetici koçluğu gibi unsurların yer aldığı projelerde uzman olarak yer alıyorum.

İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde “Organizational Behavior” (Örgütsel Davranış) ve Marmara Üniversitesi yüksek lisans programında “İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları” konularında misafir öğretim üyesi olarak dersler verdim.

Geçen yıldan beri sık sık güncellediğim erkantozluyurt.com adresinde yer alan  bir blog sayfam var.

Evliyim ve bir kız çocuğu babasıyım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Artık hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonum Samsung marka. Daha önce iPhone kullanıyordum, ama daha kaliteli fotoğraf çekebilmesi ve ekranının da daha büyük olması sebebiyle Samsung’a geçmeye karar verdim. Samsung’dan memnunum, iPhone ile kıyasladığımda yukarıda özellikleri ile daha avantajlı ancak malzeme kalitesi ve dayanıklılık yönlerinden daha zayıf.

Tablet olarak Samsung 10.1‘in 2014 modelini kullanıyorum. Özellikle bilgisayarı açmadan, mailleri daha rahat kontrol edebilmek ve e-dergilerimi okumak açısından telefona göre daha kullanışlı (astronomi ile ilgili 3 yabancı dergiye aboneyim ve içlerinde çok sayıda fotoğraf bulunuyor). Ayrıca sık seyahat ediyorum, tablet, bilgisayar taşımaya göre çok daha kolay.

Ayrıca hobi olarak birkaç yıldır astronomi ile ilgileniyorum. İlk sahip olduğum teleskop Meade ETX90’idi. 90 mm (3.5 inç)’lik bu şirin teleskopla ilk gözlemlerime başladım. Yoğun çalışan biri olarak zaten çok az zaman ayırarak yaptığım gözlemlerimi sanki büyük bir teleskopla daha iyi ve rahat yapabilecekmiş gibi, Celestron marka, 203 mm’lik  (8 inç) bir teleskop aldım. Oldukça ağır ve kullanımı da bir o kadar zor olan bu teleskobun bana sağladığı en büyük fayda, o zamanki fotoğraf makinem olan Nikon D200’ü taşıyabilmesiydi. Celestron C8-S Schmidt-Cassegrain ekvatoral kundaklı olan bu teleskop, bana hem kurulum hem de fotoğraf çekme konusunda deneyim kazandırdı. Ancak ciddi bir odaklanma sorunu yaşıyor ve çok temel gök cisimlerinden (Ay, Jüpiter, Satürn, parlak yıldızlar gibi) başka bir şeyi gökyüzünde bulamıyordum; odaklama sorunu, titreşim ve takip gibi problemlerden dolayı düzgün resimler çekmem de mümkün olmuyordu. İstediğim teleskop, ayarlamalar ve kurulumla beni çok uğraştırmayacak ve işimi kolaylaştıracak ileri donanım ve yazılıma sahip bir teleskop olmalıydı ve bu teleskopla da en çok yapmak istediğim şey güzel gökyüzü resimleri çekmek yani astrofotoğrafçılıktı. Tüm bu farkındalıkla ve bilgi seviyemle, ikinci teleskobumu da elden çıkardım ve üçüncüyü aldım: Meade LS 8. Tekrar döndüğüm Meade markası bu sefer işimi çok kolaylaştırdı. Nihayet, zamanımı ayarlamalar yaparak kaybetmek yerine, gözlem yapmaya ve fotoğraf çekmeye tahsis edebildim. Bu arada yine forum ve dergilerden takip ettiğim kadarı ile Nikon yerine Canon marka fotoğraf makinelerinin astrofotoğrafçılıkta çok daha iyi sonuç verdiğini öğrendim. Bir Amerika ziyaretimde Canon 5D Mark II alarak da gerçekten bu farkı deneyimledim. Çektiğim yeryüzü ve gökyüzü fotoğraflarının bazılarını erkantozluyurt.com’da paylaşıyorum.

Çocukluğumdan beri sevdiğim bilgisayar oyunlarını oynamaya devam ediyorum. PS4 ile özellikle FIFA 2014 ve FRP oyunlarını oynuyorum. HD 3D TV ile PS4 özellikleri (kamera, görüntü çözünürlüğü, sesle kontrol) birleştiğinde gerçekten fantastik bir deneyim sunuyor ve çok keyif veriyor.

Spor, hayatımın önemli unsurlarından biri, teknoloji ile desteklenmiş spor aktivitelerine biraz ön yargı ile bakıyorum, özellikle Fit in Time, Power Plate gibi. Kendi vücut ağırlığınla çalışmak şu anda en etkili ve sağlıklı yol gibi görünüyor. Bu anlamda uzman eğitmen eşliğinde bir süredir pilates yapıyorum. Bununla beraber donanım ve teknolojinin de spor aktivitelerini çok geliştirdiğini düşünüyorum. Bu alandaki teknolojinin gelecekte çok daha sağlıklı, güvenilir ve hızlı seçenekler sunacağına inanıyorum. Özellikle pilates makineleri ve bisikletlerdeki gelişmeye ek olarak, nabız, kemik / yağ oranı gibi vücut değerlerinin ölçümlenmesi de her geçen gün daha da gelişiyor.

Ve ne tür bir yazılım?

İşimiz gereği bilgisayarımda standart ofis programları benim için yeterli oluyor. Ancak geçtiğimiz yıl TEM olarak yürüttüğümüz gizli müşteri çalışmaları için bir yazılım yazdırmak istedik. Nihayetinde düzgün işleyen bir yazılıma kavuşmuş olmamıza rağmen, yazılımın şu anki haline gelme süreci oldukça zorlu oldu. Yazılım şirketleri ile çalışırken ne istediğinizi çok detaylı bir şekilde ifade etmeniz gerekiyor ve sonrasında talep ettiğiniz her ufak değişiklik problem olabiliyor. Bu noktada doğru bir işbirliği kurmuş olmak önem kazanıyor.

Takip ettiğim bloglar için StumbleUpun‘ı kullanıyorum, buradan ilgi alanıma göre yararlı pek çok site de bulabiliyorum. Spotify kullanıyorum, bence inanılmaz faydalı, yüksek kaliteli müzik dinleme fırsatı yakalıyorum. Ayrıca telefonumdan SoundHound ile yakaladığım parçaları kendi parça listeme kaydediyorum ve tablet, bilgisayar, araba, her yerden bunlara ulaşıyorum.

Hem işim gereği hem de kendi gelişimim için olabildiğince çok kitap okumaya çalışıyorum. Zamanımın okuma listemdeki kitaplara yeterliliği konusunda maalesef sıkıntı yaşıyorum. Bu da beni aynı anda birden fazla kitap okumaya itiyor. Şu anda Aydınlama Savaşı, Beynimiz Nasıl Okuyor?, Mutluluk, Geleceğin Fiziği, Ustam ve Ben, Hayat Denen Oyun, Gestalt Terapisi kitaplarını okuyorum ve bunların 5 katı kadar kitap da sırada bekliyor :(

Çok fazla dizi ve film izlemiyorum. Ancak Carl Sagan’ın yeniden çekilen Cosmos dizisini Digiturk Plus’ın yeni sistemi üzerinden izliyorum.

Eşimin blog’u banunundunyasi.com izlediğim bloglar arasında, bununla beraber TED.com içinde yer alan videoları ve fotoğrafçılık ile ilgili blogları takip ediyorum. Özellikle astrofotoğrafçılık konusunda ülkemizdeki en önemli site olan astrofotografi.net’i takip ediyorum ve buradaki üstatların dahil olduğu kapalı bir e-grubun da üyesiyim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Sanırım Google Glass ve bunun getireceği teknolojik devrim, benim hayallerimi süsleyen dünyayı yakın bir zamanda hayata geçirecek. Her yerden her bilgiye sesli ve görüntülü ulaşabilme konusu…

Bilginin arşivlenmesi, istendiği anda hemen devreye sokulabilmesi, özellikle tıp ve eğitim alanlarında muhteşem olacaktır. İnsanoğlu bir de ışınlama konusunu çözerse muhteşem olacak. Bu konular için Jetgiller adlı çizgi film, Uzay Yolu ve Avatar filmleri bizim geleceğimizi gösteriyor bence. Yeter ki barış için bilim yapılsın. PS4’de yer alan nick name’im ‘scienceforpiece’.

Daha güzel bir dünya için bu güzel röportajı yaptığınızı düşünüyor ve size de teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle.