Ted Leung

Ted Leung

Ted Leung | Teknolog, Fotoğrafçı

Editör tarafından 18.03.2014 tarihinde eklendi.
(13.12.2010 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Apple‘ın Newton el bilgisayarı için donanım sürücüleri yazmaktan, açık kaynak kişisel bilgi yöneticilerine kadar, yıllar içinde birçok şeyle uğraştım. Yaptığım işin çoğu gelişen teknolojiler ve açık kaynak yazılımlar üzerine. Şu anda Walt Disney‘de çalışıyorum. Blogumda [1] uğraştıklarımla ilgili daha fazla şey okuyabilirsiniz. Yazılım alanında çalışmanın yanı sıra iyi bir fotoğrafçı [2] da sayılırım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşteyken 8 GB RAM’i ve 200 GB OWC SSD’si olan 2.8 GHz bir MacBook Pro kullanıyorum. RAM ve SSD bilgisayarın tepki hızında büyük bir değişiklik yaratıyor. Masamda 24 inç Apple LED Cinema Display, Logitech Performance Mouse MX, Griffin Technology Powermate ve 2 TB’lık bir Time Capsule‘üm var. Powermate‘in üzerine yemin ederim ki sağ elimin üzerindeki yükü hafifleteceğim.

Ev ofisimde 12 GB RAM’e sahip 8 çekirdekli 2.66 GHz bir Mac Pro ile dahili sürücü yuvalarında 1,5 TB Time Machine ve fotoğraflar için 1 TB’lık disk içeren bir yığın depolama donanımı bulunuyor. Ayrıca, gecelik SuperDuper! marifetiyle oluşturulmuş dahili fotoğraf diskinin yedeğini içeren harici 1 TB’lik diskim var . MacPro’nun ekranı, fotoğraf çalışmaları ve tek bir ekrana çok fazla kod yerleştirebilmek için ideal genişlikte gamut 30 inç bir NEC 3090WQXi **LCD. Buna bağlı diğer çevre birimlerini **Logitech Z5500 hoparlör, nümerik klavyeli Apple Klavye, Logitech MX Revolution fare ve bir başka Griffin Technology Powermate oluşturuyor, hepsi Belkin 7 portlu USB Hub’a bağlı. Mac Pro’nun USB portuna doğrudan bağlı (masamdaki konumundan ötürü) bir Fujitsu Scansnap S1500M var. Ofisimde yıllardır yerlerde duran deste deste kağıttan kurtulma sürecindeyim. Ayrıca fotoğrafa yönelik çevre birimleri de bulunuyor, Sandisk Extreme Firewire Compact Flash Reader, Wacom Intuos 3 tablet ve X-Rite ColorMunki.

Masamdan ayrıldığım zamanlarda kullanmaya başladığım 16 GB Wi-Fi iPad‘im var. Hafifliği ve batarya süresi onu lider yapıyor. 32 GB iPhone 4‘üm benimle hemen hemen her yere geliyor. Yüz kızartıcı anten sorununu ben de yaşıyordum, ve şu an, Apple’ın ücretsiz kılıf programı kapsamında edindiğim Incase Snapcase‘i kullanıyorum. Böyle güzel bir endüstriyel tasarımı bir kılıfın içine sokmak utanç verici.

Kamera açısından üç kamera segmentinde karar kıldım. iPhone 4’ün kamerası doğru kamera uygulamasıyla birleşince oldukça iyi, her zaman yanımda taşıyabildiğim kamera rolünü yerine getiriyor. Çoğunlukla yanımda olan kamera olarak bir Panasonic GF-1 micro 4/3 kamera kullanıyorum. Fotoğraf çekimlerimin çoğunu bu kamera ile yapıyorum şimdilerde. Hardcore fotoğraf işleri için bir yığın büyük, ağır ve hızlı lensle birlikte Nikon D3 SLR kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Çok fazla yazılım kullanıyorum. Blogumda çok detaylı bir liste mevcut [3], o yüzden burada en önemlilerini sayacağım.

Macintosh: Macintosh’larda 2 tarayıcı kullanıyorum. Firefox varsayılan çünkü birçok sekmenin üstesinden en iyi o geliyor. O da biraz problemli çünkü bazen durma noktasına gelebiliyor. Eğer işler Firefox 4 ile düzelmezse, bu konuyu yeniden düşünebilirim. Safari‘yi hızlıca göz atmam gereken işler için kullanıyorum. Tarayıcılardan bahsederken, şifreleri yönetmek ve formları otomatik olarak doldurmak için gerekli bir araç olan 1Password‘ün adını geçirmeden edemem. 1Password Dropbox‘ı kullanarak bilgisayarlarım ve aygıtlarım arasında senkronizasyon sağlıyor, elzem. Twitter‘ın yükselişi benim RSS okumalarımda çok sert bir düşüşe neden olsa da, hala bir RSS okuyucu kullanıyorum. Tercih ettiğim RSS okuyucu Brent Simmons’ın NetNewsWire‘ı. Şu anda tercih ettiğim Twitter istemcisi Echofon ancak mükemmel olduğunu düşünmüyorum. Diğer sosyal ağ ihtiyaçlarıma gelirsek, Facebook ve Flickr için akışkan tarayıcılar kullanıyorum. Anında mesajlaşma ve IRC için tercihim Adium. İş bilgisayarımda Yammer‘ın yerel masaüstü istemcisi olan Gabble‘ı kullanıyorum.

Mail/Zamanlama bloğu çok karışık. İşte Exchange kullandığımız için iş makinemde Entourage kullanıyorum. Kişisel posta ve bana özel mail işleme akışımı sağlayabilmek için Mail.app ile bir yığın araç kullanıyorum. Mail-Act-On, Keyboard Maestro ve Mail.app ile konuşan özel bazı Python script’leri. Keyboard Maestro’yu Typeit4Me ve FastScripts ile birlikte diğer otomasyon işleri için kullanıyorum. iCal ev takvim yönetimi için benden onay aldı.

Düzenli ve üretken kalabilmek için birtakım uygulamalar kullanıyorum. OmniFocus işleri yoluna sokma tarzı proje, fikir ve görev yönetimi için harika bir program. Evernote‘u yapacaklarımı not almak için kullanıyorum. Her iki programın da iOS versiyonu bulunuyor ve her ikisi de farklı bilgisayarlar ve aygıtlar arasında senkronizasyon konusunda çok iyi iş çıkarıyor. Ben aslında OmniFocus’un iPad’deki kullanıcı arayüzünü masaüstü versiyonununkine tercih ederim. Ayrıca ulaştığım bilgileri saklamak ve düzenlemek için DevonThink kullanıyorum, gerçi onda sakladığım şeylerin çoğunluğunu ilginç web sitelerinden oluşan web arşivleri oluşturuyor. Bazen bir şeyleri etraflıca düşünmem çok zaman alıyor, özellikle ortada değerlendirilmesi gereken çok fazla faktör ve fikir varsa. Böyle durumlarda OmniOutliner ve Mindnode Pro‘yu çok yararlı buluyorum. Çok fazla miktarda PDF dosyam var. Bunların çoğunu makale ve sunumlar oluştuyor, bazılarını da kitaplar. Kısa şeyler için Preview iyi ama kitap okurken ayraç koymama izin verdiği için** Skim**‘i kullanıyorum.

İşte Microsoft Office‘im var ama yalnızca insanların bana gönderdikleri belgeleri okumak için kullanıyorum. En üretken olmam gereken görev sunum hazırlamak oluyor, bunun için iWork Suite ile gelen Apple’ın Keynote‘unu kullanıyorum. Yazdığım şeylerin kalanı bloguma gidiyor, blog yazıları için Ecto kullanıyorum.

Mac’lerimde çalışan birçok ufak yazılım var. Uygulamaları başlatmak için Quicksilver‘ı tercih ediyorum. Finder OS X’de iyi gelişme göstermedi, pencereleri tabakalara ayırabilmesi ve sekmeleri olması gibi birçok nedenden dolayı PathFinder‘ı kullanıyorum. iStat Menus bilgisayarımda ne olup bittiğini bana bildiren harika bir araç ve çok daha zengin menü çubuğu saatine sahip. OS X’de pencere açmak ve bunları kaydetmek temel işlemlerdir. Default Folder X en son hangi dizinde olduğumu hatırladığı gibi bir grup favori dizin atamama da izin veriyor. Download dizinindeki dosyaları bir nebze düzenli tutması için Hazel kullanıyorum. İki bilgisayara sahip olmak bazen baş ağrıtabiliyor. Dropbox masaüstü ile dizüstü arasında dosyaları senkronize tutmayı iyi beceriyor. Teleport Mac Pro üzerindeki giriş aygıtlarına erişmemi dolayısıyla hem masaüstümü hem de dizüstümü kontrol edebilmemi sağlıyor.

Yazılım geliştirirken çok daha orta karar bir yazılım seti kullanıyorum. İhtiyacım olan Unix/Linux paketlerini kurmak için homebrew kullanıyorum. Genellikle programları komut satırından çalıştırıyorum, ben bunun için zsh kullanıyorum ve metin düzenlemelerini Emacs‘de yapıyorum. Teoride IDE fanı olsam da gündelik kullandığım teknolojiler kendilerini kullandıracak kadar iyi IDE desteğine sahip değiller. Zaman zaman VirtualBox‘da sanal bir makine imgesi çalıştırarak, bir şeyleri Linux üzerinde test ediyorum. Fotoğrafik araç setim çok sade. Fotoğraf işlerimin çoğunluğunda yapmam gereken ne varsa hepsini Lightroom‘da yapabiliyorum. Lightroom işe uygun değilse, imgeler son rötuşlar için Photoshop‘a yollanıyor. Photoshop içinde, gürültü giderme için Noiseware ve Nik Software‘den bazı filtreler kullanıyorum.

iPad: iPad’imde kullandığım temel üçüncü taraf uygulamalar: OmniFocus, Evernote, Instapaper, Goodreader, Flipboard, ve Twitter. Daha fazla yüklü uygulamam var ancak bu seti hemen her gün kullanıyorum.

iPhone: iPhone’daki temel üçüncü taraf uygulamalar: Camera+, Twitter, Facebook, Evernote, ve OmniFocus. Seyahat ederken kapsamlı olarak birkaç uygulama kullanıyorum: Foursquare, Tripit, Yelp ve Urban Spoon.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Donanım olarak, öyle bir şey isterim ki her şeyi çok hızlı çalıştırsın, hiç beklemek zorunda kalmayayım. O donanıma nerede olursam olayım, hangi cihazı taşırsam taşıyım batarya ömrünü dert etmeden ulaşabilmek isterim. Yazılım olarak, kendini benim çalışma şeklime göre ayarlayan yazılım isterim, benim kendi çalışma şeklimi yazılıma göre ayarlamak zorunda kaldığım günümüzün aksine.


[1] http://www.sauria.com/blog/
[2] http://www.flickr.com/photos/twleung/
[3] http://www.sauria.com/blog/mac-tips-and-tricks/