Işın Beril Tetik

Işın Beril Tetik

Işın Beril Tetik | Yazar, Moda Tasarımcısı, Girişimci (Ravendark Coven)

Editör tarafından 18.02.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

1970 yılında Edinburgh, İngiltere’de doğdum. İlkokulu Kocaeli’de, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudum.  Meslek lisesinde Hazır Giyim okuduktan sonra Çizgi Sanat Evi‘nde stilistlik ve modelistlik kurslarını tamamladım. 1991 yılında İngiltere’ye giderek Isle College of Art‘da Moda Tasarımı eğitimimi tamamladıktan sonra 1993’te Türkiye’ye dönerek tekstil sektöründe çalışmaya başladım.

Tekstil sektöründeki oldukça yıpratıcı üç buçuk senenin ardından mesleği bırakıp 2010 yılına kadar yönetici asistanlığı yaptım.

2010 yılı benim için dönüm noktası oldu, işi bırakıp mesleğime dönmeye karar verdim ve o zamandan bu yana serbest olarak Ravendark Coven markası altında alt kültür, alternatif giyim tasarımları ve cosplay tasarımları yapmaktayım.

Küçüklüğümden beri kitaplara, şiir ve hikâye yazmaya merak duymama rağmen uzun bir süreyi sadece sıkı bir okuyucu olarak geçirdim. 2001 yılında, yapabileceğime inanarak kafamdakileri kâğıda dökmeye başladım. 2004 yılı İthaki Jules Verne Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu Hikâye Yarışması’nda, Fantastik Kurgu dalında aldığım birincilik beni daha da cesaretlendirdi. O zamandan beri yazmak hayatımın vazgeçilmezlerinden biri oldu.

2004 yılından beri Kan GüncesiGölge Dergisi için öykü yazmaya devam ediyorum, bu arada Derinden Gelen Sesler, Hayal Gücünün Merkezine Seyahat adlı kitaplarda öykülerim yayınlandı.

On senedir beraber çalıştığım diğer yazar arkadaşlarımla hazırladığımız Anadolu Korku Öyküleri 1 ve Anadolu Korku Öyküleri 2 adlı kitapların ardından şu an üçüncü üzerinde çalışmaktayız.

Tasarım ve diğer yazı projelerinin yanı sıra, şu sıralar yapmaktan en çok zevk aldığım şey arkadaşlarım Galip Dursun ve Demokan Atasoy ile beraber yapmakta olduğumuz, korku, edebiyat ve daha pek çok konu üzerine sohbet ettiğimiz, Gerisi Hikaye [1] adlı podcast serisi.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Şu sıralar en çok HP laptopumu ve okumak için Nook‘u kullanıyorum. Bunun yanı sıra oyun oynarken A4TECH Gaming Keyboard ve yine aynı marka mouse kullanıyorum. Daha evvel Logitech headset kulanmama rağmen şu an kullandığım Razer Carcharias ile daha rahat ettim diyebilirim. Yazıcı olarak HP Deskjet Ink Advantage kullanıyorum. Kartuşlar uzun süre dayandığı için epey severek kullandığım bir donanım bu.

Cep telefonum Samsung Note 2, özellikle not almak ve fotoğraf çekmek için çok kullanışlı, rahat ve kolay.

Dijital platform olarak Digiturk’ü kullanıyoruz. LG Full HD televizyon ile birlikte PS4 ve WD Media Player’ı kullanıyoruz. Öyle belirgin bir marka tercihim yok. Evde Samsung, Ariston, LG, Kumtel, Ufo vs. gibi çeşitli markaların ürünleri var.

Tasarımları hazırlarken iki tip Singer dikiş makinası kullanıyorum. Biri neredeyse 30 senelik döküm bir makina diğeri ise yeni Singer Promise. Marka tercih ettiğim tek donanım bunlar.

Ve ne tür bir yazılım?

Tasarımlarım için Blogger üzerinde bir blog açtım. Kullanımı diğerlerine göre daha kolay geliyor. Facebook‘ta da kendi şahsi sayfam haricinde, Ravendark  Coven olarak bir sayfam var.

Şu an masaüstü bilgisayarımda ve laptopta Windows 7 kullanıyorum. Web tarayıcısı olarak Google Chrome‘u tercih ediyorum. Daha hızlı ve kullanışlı bana göre.

Bilgisayarımda kullandığım diğer programlar: Adobe Reader, Photoshop, Dropbox, Steam, Skype, BS Player, WinRAR, Symantec Endpoint Protection.

Günlük olarak cep telefonu üzerinde yoğunlukla kullandıklarım: Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Tumblr, Pinterest, WhatsApp, Dropbox, Gmail, Flipboard, Swarm.

Haber için daha çok CNN International, CNN Türk ve BBC News World‘ün web sayfalarını geziyorum.

Tasarım yaparken bende bulunan kitapların haricinde araştırmalarımın tamamını Google üzerinden yapıyorum. Yazı yazarken kullandığım program ise Microsoft Word.

Alışverişlerimin çoğunu GittiGidiyor, Hepsiburada, Kitapyurdu, D&R, idefix gibi sitelerden yapıyorum. Navigasyon ve map olarak, Yandex ve Google Maps kullanıyorum. Mekan ve yer adres ve tarifleri için Trip Advisor ve Foursquare tercih ediyorum. Dışardan yemek söyleyeceksem de Yemek Sepeti‘ni kullanıyorum.

Hobi olarak, elbette okumayı çok seviyorum. Bunun dışında sinema ve yabancı diziler ile birlikte en çok zamanımı alan hobilerimden biri online oyunlar. İlk çıktığından beri, yaklaşık 10 senedir World of Warcraft oynuyorum. Bu süre zarfında Aeon, Diablo, Star Wars Old Republic ve Wildstar gibi oyunları da denedim.  Oyun sadece masa üstünde sınırlı kalmıyor elbette;  Playstation’da adventure ve korku oyunlarını tercih ederken cep telefonunda ise 2048, Ultimate Jewel ve Candy Crush Saga oynuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimin donanımı her şeyi yapabilen bir dikiş makinesi. Şu ankiler pek çok şeyi yapabiliyor ama en donanımlı makinenin bile bir eksiği oluyor muhakkak.

Yazılıma gelirsek, tasarım yazılımlarıyla bir isteğim var. Tasarım için kullanılan yazılımların her biri ayrı bir şey yapıyor, kimi kalıp, ölçüm ve teknik tasarım, kimi çizim ve renk,  kimi 3D ve texture… Hepsini bir arada yapabilecek bir yazılım, hele de çok yüksek olmayan fiyatlarla, şahane olurdu.


[1] http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/