Fehim Çerik

Fehim Çerik

Fehim Çerik | Makine Mühendisi, Katı Materyalci, Tasarımcı

Editör tarafından 17.10.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Fehim Çerik 25 yaşında ortalama bir Türk. Makine mühendisi. Düşünüp hayal edebildiklerini gerçeğe dökebilmeyi arzulayan bir adam. Opereyşın‘a [1] katkı sağlayanlardan sadece biri. Sitede de unvan olarak görebileceğiniz üzere Katı Materyalci’yim. Hayallerindekiler ve sanal oluşumların çok da tatmin etmediği bir kişilik diyebiliriz.

İşim Arapça mühendis kelimesinin kökü olan “hendese” yani “hesap”. Neyi hesaplıyorsun dense birkaç yıl öncesine kadar hayal edebildiklerimin gerçekleşme ihtimalini diyebilirdim ancak şimdilerde daha realist olarak, aklınıza gelebilecek herhangi bir makine veya mekanik donanımın nasıl üretilebileceği ve bunu yaparken izlenilecek yolun ne olacağını bulmak ayrıca üretimi gerçekleştirmek ve mekanik hesaplarını yapmak diyebilirim.

Bilmemek diye bir şeyin mevcut olmadığı, en derinlemesine bilginin bile İnternet’ten edinilebildiği şu zamanda kullanacağınız motorun kaç devir/dk olması gerektiğini, gerekli tork’un ne olduğunu ya da plexi-glass’ın nasıl kesileceğini yahut alüminyum delerken kullanacağınız matkap ucunun ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmiyorum demek bir “Katı Materyalci” için çok da kabul edilebilir değil. Benim Opereyşın’daki misyonum da bir nebze bu. Beyin fırtınasının ortaya çıkardığı fikirlerin elle tutulur hale getirilebilir şeyler olması durumunda topun atıldığı, aksi durumda sürekli pas bekleyen bir takım elemanıyım. Bunun yanında mobilya-ahşap tasarımı ve işlemesi gibi bir hobiye de bünyemde ev sahipliği yapmaktayım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanım çok geniş bir yelpazeyi kapsasa da muhtemelen bu soruya cevap verenlerin çoğunun yapacağı gibi laptop ile başlamak gerekir. ASUS K56C bir laptop kullanıyorum. Aslına bakarsanız 3 boyutlu tasarım için şimdiye kadar hep güçlü işlemcili bir masaüstü bilgisayar kullanmak istememe rağmen ofiste yaptığım tasarımları hep sahada, kimi zaman ilaç fabrikası giriş kalite kontrol palet asansöründe kimi zaman fabrika için bantlı taşıma sistemlerinin konumlandırıldığı asma metal platformlar üzerinde düzenlemem gerektiğinden mecburen bir laptop kullanıcısıyım.

Daha öncesinde uzun süre şirketimin tahsis ettiği, Türkiye satışı olmadığı için Almanya’dan getirtilmiş Almanca klavyeli bir Samsung Workstation kullandım. Gerçekten ofise dönüp istasyon üzerine koyduğumda masaüstü tadını verecek güçte bir makineydi. Workstation’dan aldığım verimi yeni laptop’umun karşılayabildiğini söyleyemem.

Donanım değeri belki düşük olsa da 3D çalışmak için çok önemli olduğunu düşündüğüm ve beni çok rahat hissettiren kocaman bir Logitech mouse kullanıyorum. Samsung Galaxy S Plus bir cep telefonum var. Üzerine çıkan birçok modelde hayatımı kolaylaştıracak ekstra özellikler bulamadığımdan yeni bir bütçe ayırmaya gerek görmedim. Hala ihtiyaçlarıma karşılık veriyor. Bir adet iPad bir yerlerde olacak ama oyun oynamak ve yatarak bir şeyler araştırmak istemediğim sürece şu an olduğu gibi, yerinden pek haberim olmuyor.

Bunların dışında meslek gereği kumpas, lazer metre, radius mastarı gibi herkesin çok da kullanmadığı ürünler benim baş tacım. Ayrıca yakın zamanda ahşap hobime yatırım olarak bir Dremel 4000 edindim. Henüz test etme şansım olmasa da beklentilerim yüksek.

Ve ne tür bir yazılım?

Kullandığım yazılımların başında SolidWorks geliyor. Buna yardımcı olarak 3ds Max ve AutoCAD kullanıyorum. Son 6-7 yılda SketchUp, Catia gibi 3D programları da kullandım. Beni evimde hissettiren program SolidWorks oldu. Ayrıca Photoview Modülünü şimdilerde öğreniyorum. Öğrendiğimde yetersiz 3ds Max bilgimle programı ziyan etmekten kendimi alıkoymuş olacağım muhtemelen.

Tamamını akla getirmek çok zor olsa da yine bu dönemde Photoshop, Dreamweaver, Flash, InTouch gibi programları da belirli süreler kendime maruz bıraktım. Excel, Word ve PhotoShop, sanal hayatımı onlarsız idame ettiremeyeceğim yazılımlar.

Ahşap işlerinde henüz doğru programı bulduğumu düşünmemekle beraber birçok nesting (gömme) programının ardından GoNest 2D isimli programda karar kılmış durumdayım. Telefonumu sürekli bilgisayara bağlama ihtiyacımdan dolayı kullandığım temel mobil aplikasyonu KiesAir. Bunun yanında ahşap için mobil NestPack, kitaplar için Aldiko, kartvizitten hızlı bilgi kaydı için CamCard ve terazi olarak PowerBubble aplikasyonlarını kullanıyorum. Bunların yanında iyi bir de gamer olduğumu düşünüyorum. Birçok oyun geçmişinden sonra şu an TeraOnline oynuyorum. Aklınıza gelebilecek herhangi bir oyunu da oynayabileceğimi düşünüyorum. Oyun içi iletişim için TeamSpeak ve Raidcall sesli iletişim programlarını kullanıyorum. Teamweaver ise bazen çevremdekilerin ufak problemlerini çözmek için kullandığım bir diğer yazılım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen yazılım benim düşünce gücümden komut alabilen bir 3D program. Zira bu bana hatırı sayılır zaman kazandıracaktır. Bir de batarya işini çözmek lazım. Sallandığında titreşimle enerji üretip ışıklar saçan oyuncaklar var. İşte o oyuncaklardaki teknolojinin telefonlara da uyarlanmasını istiyorum. Çok sıkışınca sallayalım, idarelik şarjı dolsun abi. Şakası bir yana radyo dalgasını hava yoluyla gönderen bu dünya elektrik enerjisini de hava yoluyla iletebilse herhalde mükemmel olurdu.


[1] http://opereysin.com/