Saliha Yavuz

Saliha Yavuz

Saliha Yavuz | Genel Koordinatör (GriZine), Direktör (Artwalk İstanbul)

Editör tarafından 17.07.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Sanat Yönetimi okurken Eczacıbaşı Sanal Müze‘de çalışmaya başladım. Ardından İstanbul Modern‘in eğitim departmanında hayatımın en anlamlı işi olarak adlandırdığım çocuklar için rehberlik görevinde bulundum. Ardından sanat galerileri geldi. Milli Reasürans Sanat Galerisi, Daniel Reich Gallery, NYC, Galerist ve son olarak Art ON İstanbul‘da sanatçı temsilciği yaptım. Bu sırada GriZine‘in [1] kurucularından biri oldum. 3,5 yıldır GriZine’nin genel koordinatörü ve yaklaşık bir yıldır da bir GriZine projesi olan Artwalk İstanbul‘un direktörüyüm.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Ciddi bir teknoloji takipçisi olmadığımdan işimi kolaylaştıracak olan, pratik olan neyse onu seçiyorum hep. Yaklaşık bir yıldır Macbook Pro 13 inç kullanıyorum. Onsuz hareket etmiyorum genelde. Genel olarak hafif gelse de tüm gün dışarıda isem iPhone‘umla geçiriyorum günü. iPhone hayat kurtarıcı benim için. Birçok işimi çeşitli aplikasyonlarla onunla halledebiliyorum. Üstelik fotoğraf ve ses için var olan küçük aparatları da GriZine adına bulunduğum festival vb. etkinliklerde çok pratik oluyor. Ondan başka bir netbook’um var önceden kullandığım şu sıra bir kenarda duran… Bir de Western Digital hard disk kullanıyorum back up için.

Ve ne tür bir yazılım?

Macbook’umdaki yazılım OS X 10.8.3 (12D78) . Pages, Keynote, Numbers gibi aplikasyonlar devamlı kullandıklarım. Google Chrome, Skype her daim aktif kullanılanlar. iPhone’umda ise WordPress, Facebook Pages, Twitter, Instagram, Foursquare, Tumblr, Flickr, LinkedIn, VSCO Cam, Flipboard aktif kullandığım aplikasyonlar… Özellikle GriZine ve Artwalk Istanbul ile ilgili pratik oluyorlar…

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Bir kere donanım hafif olsun, enerjisi uzun süre yetsin, durmadan şarj etmekle uğraştırmasın. Doğa dostu olsun. Hani güneş enerjisi, rüzgar enerjisiyle bile çalışabilsin. Katlanabilir, hareket edebilir ve kesinlikle estetik olsun. Pratik, kolay, anlaşılır, güncel olması hem yazılım hem donanım için şart. Beni yormasın, keşiflerle uğraştırmasın, basit olsun. Çiçek böcek kadar basit olsun.


[1] http://www.grizine.com/