Su Başbuğu

Su Başbuğu

Su Başbuğu | Küratör, Yönetici, Tasarımcı (altZine.net, altKitap.net)

Editör tarafından 17.05.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Sanat yönetimi mezunuyum, 10 yıldır kültür ve sanat sektöründe çeşitli kuruluşlarda küratörlük ve yöneticilik yapıyorum.

Yüksek lisansımı Görsel İletişim Tasarım bölümünde yaptım. Özellikle tezi bitirdikten sonra web üzerinde tasarımcılık yapmaya başladım. Son 2 yıldır altZine.net (aylık güncellenen online edebiyat dergisi) ve altKitap.net (Türkiye’nin ilk ücretsiz e-kitap yayınevi) diye iki edebiyat sitesinin tasarım ve uygulamalarını yapıyorum. İki site için de, yaptığımız işlere kıyasla çok ufak bir ekibiz; ekibin diğer kısmı daha çok editörlük ve içerik yönetiminden sorumlu, teknik ve tasarım işleri bana bakıyor.

Aynı zamanda, eşe dosta da web sitesi yapıyorum. Genel olarak beni mutlu eden bir uğraş, şimdilik gece işi olarak devam ediyor.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yaklaşık 6 aydır 21 inç iMac ile 17 inçlik Samsung ikincil monitör kullanıyorum. Bir yandan ufak oyunlar oynadığım ve sosyal medya ve televizyonu takip etmek için kullandığım iPad 2’m var. Telefon olarak Apple takımını tamamlamak için iPhone 5 kullanıyorum. Evde özellikle dizi/film indirmek/izlemek, müzik dinlemek ve birkaç test yapmak için kullandığım 3 laptop daha var. Ev arkadaşımın iPad ve Blackberry ve iş laptopunu da sayarsak, tam bir nerd evi diyebiliriz. Bütün bilgisayarların birbirine network’ten bağlı olduklarını sanırım söylememe gerek yok.

Dosyalarımı çok titizlikle arşivliyorum, 2 tane 1TB’lik sabit disk, bir tane de 500 GB’lik network sabit disk’im var. Aynı zamanda, önemli dosyaların birer kopyaları da evdeki laptoplara dağılmış durumda. altZine ve altKitap belgelerini Google Drive’da da saklıyorum, bu konularda hafif sıyırık biriyim.

Ve ne tür bir yazılım?

e-Kitap, banner, poster ve web sitesi gibi tasarım öncelliklerim olduğu için tasarım işlerim için en çok Adobe’un Photoshop, Illustrator ve inDesign programlarını ve kod yazmak için Netbeans’i tercih ediyorum.

Bunların yanında, elbette Microsoft Office programları kullanılıyor, FTP (File Transfer Protocol / Dosya Transferi Protokolü) istemci olarak Filezilla, browser olarak Chrome veya Tor, ePub yaratma programı olarak Sigil, torrent client olarak Bittorent, movie player olarak VLC tercih ediyorum.

Tasarım yaparken ve kod yazarken takıldığım anda Google’a başvuruyorum ve %99 sorunu çözüyorum.

altZine.net Joomla tabanlı, altKitap.net ise WordPress tabanlı siteler. İki tabanın da detaylarına epey hakimim. Tasarım yüksek lisansı yapmış olsam da, tasarıma dair tüm teknik bilgiyi kendi kendime öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Günümün çok büyük bir kısmı ekran başında geçiyor. Kafa dağıtmak istedikçe de oyun oynuyorum. Gençliğimin büyük bir kısmını Championship Manager, sonradan da Football Manager oynayarak geçirdim. Yönettiğim takımın formasını giyerek oynamışlığım bile var. Biraz kaptırmıştım. Şimdilerde daha çok FIFA oynuyorum ama özellikle Point and Click Adventure (İşaretle ve Tıkla Macera) oyunlarında saatlerimi kaybediyorum diyebilirim. G5 Games ve Alawar’ın oyunları favorim. Bir de her gün bir yarım saatlik 9gag.com molam var.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Açıkçası bu konu hakkında çok fazla düşünmedim zira teknoloji benim hayal dünyamdan daha hızlı ilerliyor! Ama kağıda çizdiğim şeylerin veya aklımda oluşan görsellerin direkt bilgisayara geçmesi çok isterdim. Bazen teknik kısıtlamalar yüzünden hayal gücümü yeterince ekrana dökemediğimi hissediyorum.

Ha bir de Mac Airdrop’un iMac, iPhone ve iPad arasında çalışmasını istiyorum!