Esra Avcı

Esra Avcı

Esra Avcı | Jeoloji Mühendisi, İnsan Kaynakları Uzmanı

Editör tarafından 17.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Esra Avcı. 1983 yılı İskenderun doğumluyum. Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’nden sonra yakın zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları programını bitirdim.

Jeoloji Mühendisi bölümünü okurken tip-1 diyabetimle tanıştım. Gün içerisinde kilometrelerce yol yürümek ve arazide çalışmak diyabetime iyi gelmeyince İstanbul’a yerleştim. Okurken herkes akademisyen olacağımı düşünürken tip-1 diyabetim hem beni hem de onları kariyer planım çerçevesinde şaşırttı.

Pfizer, ETİ, IBTech ve şu anda Bilkom gibi kurum tecrübelerim oldu. Bilkom’da insan kaynakları sorumlusu olarak profesyonel iş hayatıma devam etmekteyim. Kısaca 5 yıldır biz insan kaynakları çalışanlarının deyimiyle “iyi bir İK’cı” oldum :)

1,5 yıldır da Türkiye’de şimdilik tek olan bir blogun sahibiyim. DiyabetimBen.com. Tip-1 diyabete sahip bireyleri ve yakınlarını motive etmek ve yalnız olmadıklarını hissettirmek, yeni tedavi yöntemlerini duyurmak, yeni çıkan bir medikal cihazın yorumunu yapmak, Türkiye genelinde tip-1 diyabetliler ve yakınlarıyla büyük organizasyonlara imza atmak ve yabancı kaynakları takip ederek gerekli çevirilerini gerçekleştirmek gibi birçok eyleme ev sahipliği yapıyor. Bütün bunlar biz hastalar tarafından yapıldığında çok daha değerli oluyor.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İyi bir Mac kullanıcısı olmasam da MacBook Air hem inceliği hem de kullanışlığı açısında ihtiyaçlarımı karşılıyor. Özellikle blogumdaki DiyabetTV kategorisindeki videoların boyutunu en hızlı ve efektif şekilde Mac’im sayesinde ayarlayabiliyorum.

Aynı zamanda ama özellikle iPad Mini ve iPhone eşim Eşref kadar bana yakın. Her yerde elimden düşmüyorlar. Zira blogumuzun mottosu gereği tüm yorumlara ve bana ihtiyacı olan akranlarımıza hemen ulaşmam gerekiyor.

Ve ne tür bir yazılım?

İşim gereği Word, Excel ve PowerPoint olmazsa olmazlardan. Özellikle Word ve Excel’i kullanarak tüm adaylarıma tek seferde toplu mail gönderimini mail merge ile yapabilmek her seferinde ayrı mutluluk vermekte :)

iPad ve iPhone’umda özellikle sosyal medya uygulamalarından Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+ ve kullanma oranım azalsa da Foursquare, tip-1 diyabetimi yönetirkenki tüm günlük verilerimi ise EasyDiabetes’e kayıt ediyorum.

iPad’imin mail hesabına hem şirket hem de DiyabetimBen.com’un mail hesabı kayıtlı. iPad’imi elime aldığımda ilk baktığım yer blogumun maili.

Bununla beraber iPad Mini ile tüm fotoğraflarımı çekmekteyim. Bence o profesyonel bir fotoğraf makinesi kalitesinde fotoğraf çekmekte.

WeTransfer ise bu aralar özellikle 2 GB’a kadar boyutu olan klasörlerimi başkalarıyla tek sefer de paylaşmam için bulunmaz bir nimet :)

İletişim içinse genelde mesaj yazmaktan ya da WhatsApp’dan yazmaktan pek hoşlanmasam da WhatsApp ve iMessage da hayatımın içerisinde. Anlık görüntü gönderimi için WhatsApp harika.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Donanım anlamında iyi cihazlar kullanmaktayım ancak halen iPhone şarjım konusunda büyük sıkıntılar yaşıyorum. 2200 amperlik harici batarya almama rağmen 1 gün içerisinde telefonumu 3-4 kez şarj etmekteyim. Telefon şarjı konusuna “teknoloji sektöründeki büyüklerimiz” çözüm bulurlarsa makbule geçecek :)

Tip-1 diyabetim için bir yazılım hayalim var. İnanılmaz bir ihtiyaç olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Tip-1 diyabetli bireylerin en sıkıntı yaşadığı detay, yedikleri besinin içerisinde karbonhidrat ve yağ miktarını hesaplamak, glisemik indeksini ezbere bilmek. Aynı zamanda her öğünde değişen insülin dozlarımızı da hesaplamak. Google Glass gibi bir gözlük olsa ve yemek tabağımıza baktığımızda bize tabaktaki besinlerin karbonhidrat ve yağ oranı ile glisemik indeksini gösterse ve bizim demografik bilgilerimize de bakarak bu öğün için şu kadar insülin yapmalısın diyebilse. Keşke. Ama keşke olabilse :)