Zeynep Şen

Zeynep Şen

Zeynep Şen | Paylaşımcı, Medya ve İletişim Sistemleri Öğrencisi

Editör tarafından 16.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Zeynep Şen. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümü mezun adayıyım. Öncesinde yine aynı üniversitenin Matematik bölümünde okuyordum. 3. sınıfta bütün hayatımı tek bir disipline adayamayacağımı anladım ve tekrar üniversite sınavına girdim. Bölümüm interdisipliner bir bölüm, keyif alarak okudum ve bitiriyorum. Okulu daha kısa sürede bitirmek için yoğun bir şekilde çalıştım ve çalışıyorum. Ama vakit buldukça annemin gençliğinde kullandığı Lubitel II fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeyi seviyorum. Tab ettirmek biraz zor oluyor ama çok keyifli. Bunun haricinde paylaşım yapabildiğim, feedback alabildiğim, bir şeyler öğrenebildiğim ve mümkün olduğunca az reklama maruz kaldığım her türlü mecrada vakit geçirmekten hoşlanıyorum.

Not Mainstream Not Undergorund [1] isminde bir Tumblr blogum var. Geçtiğimiz Aralık ayında da sadece kendimi eğlendirmek için bir de Modanın Fakirle İmtihanı [2] isimli bir moda blogu açtım. Sadece kendim değil, birçok kişi ile birlikte eğleniyoruz şimdi.

Kendime blog yazarı diyemem, İnternet kurdu da diyemem. İlla bir sıfat olacaksa, benim için paylaşımcı en uygunu.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Teknoloji ile olan alakam “işimi görsün” seviyesinde, en azından şu an için. Bilgisayarım Sony Vaio. Telefonum ise artık pek kimsede görülmeyen Nokia. Bilgisayarımdan, pil sorunu haricinde, oldukça memnunum. Telefonumu ise yakın zamanda değiştirmeyi planlıyorum. Kullanıcılarının memnun olduğunu gördüğüm Sony Xperia Z almayı düşünüyorum. Çünkü sahip olduğum telefonun, şu an için bana yetse de iş hayatına girdiğimde yetmeyeceğini biliyorum.

Dokunmatik hiçbir şeyden hazzetmiyorum maalesef. Günlük kullanımımızdaki teknolojik araçların da görüntü olarak tektipleşmesini de sevmiyorum bu yüzden. Özellikle telefonlarda, yanına yaklaşıp logoyu görmedikçe farkı ayırt etmek oldukça güç.

Ve ne tür bir yazılım?

Derslerimden dolayı Word ve PowerPoint sıkça kullandığım programlar. Son dönemlerde Prezi de girdi hayatıma. İnternet üzerinden beraber çalışmayı sağladığı için özellikle Prezi hayat kurtarıcı.

WhatsApp, 3 senedir kullandığım ve çok memnun olduğum bir uygulama. Neredeyse hiç kısa mesaj atmıyorum kullanmaya başladığımdan beri. Foursquare de hayatımı kolaylaştıran bir uygulama. Çünkü çok unutkanım, bir gittiğim yeri bir daha bulamayabiliyorum ya da gidip sevdiğim bir yerin adını ve yerini unutabiliyorum. Tabi telefonumun navigasyon uygulamasını da sıkça kullanıyorum bu yüzden.

Ekşi SözlükTumblr ve Blogger en sık kullandığım ve kullanmaktan keyif aldığım online mecralar.

Derdimi anlatacak kadar da Adobe Photoshop Lightroom ve Adobe Photoshop CS5 kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Teknolojik aletlerin dayanıksız yapıldığını düşünüyorum. Hayatı çok fazla kolaylaştırdığı kesin fakat kullanılan malzemeler eskiye oranla daha kalitesiz. Çabuk kırılıyor, çiziliyor ya da çatlıyor. Çabuk eskiyor bu yüzden sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Bu yüzden en büyük hayalim daha sağlam malzemelerin kullanıldığı teknolojik araçlar.

Enerji kaynağı olarak da elektriğe bağımlılık azalsa fena olmaz. Priz aramak yerine biraz güneşe tutsak ve şarj işini halledebilsek çok güzel olurdu.


[1] http://rspbrryswirl.tumblr.com/
[2] http://laylomposet.blogspot.com/