Levent Pekcan

Levent Pekcan

Levent Pekcan | Teknoloji Editörü (DarkHardware, TeknoSeyir)

Editör tarafından 16.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Levent Pekcan, teknoloji editörüyüm. 1996’da PC Magazin dergisinde yayınlanan ilk yazımdan beri teknoloji basınının içindeyim. 1997’dan beri DarkHardware [1] sitesini yönetiyorum. 2011’den beridir de TeknoSeyir‘in [2] mutfağındayım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Günlük çalışmalarımı artık oldukça yaşlanmış olan ASUS F3Jc dizüstü bilgisayarımdan gerçekleştiriyorum. 2006 yılından kalma bir model olsa da oyun dışındaki çalışmaların üstesinden gelmeye yetiyor. Bu bilgisayarı hem evde, hem de ofiste klavye, fare ve harici monitöre bağlayarak daha çok masaüstü bilgisayar gibi kullanıyorum. TeknoSeyir ofisinde zaman zaman kullandığım ASUS G2S model bir dizüstü daha var, o da 2007 yılından kalma, modası geçmiş bir cihaz. Bu yıl içinde güncel bir dizüstü bilgisayara geçip, eskileri emekli etmeyi umuyorum.

Bu dizüstü bilgisayarların dışında elimin altında bir kaç masaüstü sistem var. Birisi daha çok ekran kartlarını test ettiğim ve bazen de oyun oynadığım, X79 yonga setli ve Intel Core i7-3960X işlemcili, en son teknoloji olmasa da GTX 680 ekran kartıyla güçlü bir sistem. Diğeriyse bizim TeknoKüp adını taktığımız, SFF tipinde ufak kasaya kurulmuş Mini-ITX anakartlı ufak bir sistem. TeknoKüp taşınabilirliği sayesinde benim çok işimi görüyor. Teknoloji olarak da elimdeki en güncel sistem TeknoKüp.

Bu PC’lerin yanı sıra sürekli kullandığım ASUS Transformer Prime tabletim ve Nokia Lumia 920 telefonum var. Her iki cihaz da ağır mesai yapıyorlar. Oyun konusundaysa Xbox 360 bana arkadaş oluyor, nadiren PS Vita da kullanıyorum.

Hem evde, hem de ofiste kullandığım Logitech Wave klavye benim için önemli bir çevre birimi. Bu modelin artık üretimden kalkmış olması canımı sıkıyor. Çalışırken çok sayıda 2.5” harici disk ve USB flash bellek kullanıyorum, şu aralar favorim SanDisk‘in Extreme modeli. Ofiste baskı ve tarama işleri için bir süredir HP OfficeJet Pro 8600 Plus kullanıyorum, memnunum. Ayrıca işimin doğası gereği sürekli değişen, biraz karmaşık bir ev ağım var. ASUS’un N66U kablosuz router cihazı merkezde yer alıyor, çevresindeyse buna bağlanan 10 kadar cihaz var. Depolama cihazları, kameralar vs. içeren bu ağ ile uğraşmayı seviyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Açık kaynak kod ve özgür yazılım konusunu her zaman desteklesem de işletim sistemi olarak Windows’tan kopamadım. Tüm cihazlarında 64-bit Windows 7 kullanıyorum, 32-bit konusunu kapadım, Windows 8‘eyse el sürmemeye gayret ediyorum. Sistemlerime fazla uygulama kurmam, kurduklarımda da tercihim ücretsiz, özgür yazılımlardır. En büyük takıntım, neredeyse ilk sürümünden beri kullandığım Total Commander dosya yöneticisi. Elimi attığım her sisteme ilk olarak bunu kurarım.

Tablette Android işletim sisteminden oldukça memnunum, telefondaysa sürekli arayış içindeyim. Yıllarca Symbian kullandıktan sonra önce MeeGo, sonra da Windows Phone 8‘e geçtim. Çok tatmin olmuş değilim ama genel olarak telefonlardan beklentilerim fazla yüksek değil zaten. Bilinçli olarak böyle olsun diye uğraşmadım ama 1999’dan beri hep Nokia kullanıyorum.

Telefon, tablet ve bilgisayardan erişebildiğim servisleri seviyorum. Gmail, Google Docs, Dropbox ve Evernote sürekli kullandığım servisler.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Şu an için gerek duyduğum her cihaza sahibim ama kolay taşıyabileceğim, güncel bir dizüstü bilgisayara hayır demezdim. 14 inç ekran boyutunda, 1366x768’den daha yüksek çözünürlüğü olan ve 4 adet USB 3.0 bağlantı noktası olan bir bilgisayar hayal edebilirim. En az iki portu sürekli kullanımda olacağı için çok sayıda USB benim için şart. Ayrıca VGA ve HDMI tipinde harici monitör çıkışlarına da sürekli ihtiyaç duyuyorum. Umarım yeni çıkacak Haswell işlemcili bilgisayarlar arasında bu beklentilerimi karşılayacak bir model bulabilirim.


[1] http://darkhardware.com/
[2] http://teknoseyir.com/