Hakan Tunç

Hakan Tunç

Hakan Tunç | İnşaat Teknikeri, Edebiyat Öğrencisi, Editör (Kayıp Rıhtım)

Editör tarafından 16.04.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Hakan Tunç. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümü mezunuyum ve bu alanda özel bir şirkette uzun yıllardır çalışmaktayım. Şu sıralar Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü de okuyorum bir yandan. Uzun süredir aklımda olan bir şeydi bu. Nihayet uygulamaya dökebildim.

Aynı zamanda yaklaşık altı buçuk yıldır yayında olan Kayıp Rıhtım [1] sitesinin kurucusu ve genel yayın editörüyüm. Fantastik ve bilim kurgu edebiyatına olan merakım sayesinde giriştiğim bu iş hayatımda çok önemli bir yere sahip. Bu alanda bana tanıştırdığı insanlar ve hiç alakam olmamasına rağmen artık tutkunu olduğum uğraşlarımın kaynağıdır bu site.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerinde Casper marka, yaklaşık üç yıllık bir masaüstü bilgisayara sahibim. İşyerim için hala yeterli bir donanıma sahip. Evde ise, yaklaşık 10 yıl önce topladığım ve takriben 5 yıl önce kasa içerisinde güncellemeye gittiğim bir masaüstü bilgisayarım mevcut. Bunun dışında geçtiğimiz aylarda aldığım ASUS marka N550JV-CN240H model bir dizüstü bilgisayarım da var. Şu anda tüm işlerimi bu dizüstü ile gördüğümü söyleyebilirim. Cep telefonu olarak Nokia C6-01 kullanmaktayım, fakat  Android işletim sistemli bir akıllı telefon ihtiyacı günden güne kendini gösteriyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Masaüstünde Windows 7, dizüstünde ise Windows 8. 7 daha kullanışlı gelmekle birlikte 8’e de yavaş yavaş alıştım denilebilir. Metin düzenleyici olarak Microsoft Office, işlerimle alakalı Adobe Photoshop, AutoCAD, Autodesk 3ds Max, düzenleyici olarak Notepad++, FTP programı olarak FileZilla. Uzun süredir de site yönetimi olarak Google Drive kullanmaya özen gösteriyoruz, zira gerçekten çok başarılı bir yazılım. Google’a selamlar. Ayrıca kendi adıma bir ara Dropbox kullansam da şu sıralar pek ihtiyacım olmuyor.

Tarayıcı olarak Firefox kullanıyorum. Eğer farklı bir tane lazım olursa da Chrome. Telefonumdan İnternet’e girdiğimde ise Opera’yı tercih ediyorum (Zaten telefonunuz Nokia, işletim sistemi de Symbian ise başka tercihiniz yok gibi). E-posta programlarına bir türlü alışamadım, bu nedenle kullandığım mailleri hep tarayıcıda açıyor ve kendi sayfalarından ulaşıyorum. Genellikle Gmail, lakin Yahoo ve Hotmail de aktif olarak kullandığım diğer mail adreslerdir. Gmail demişken, Gtalk’u da anmadan geçmemek lazım. Her ne kadar Google bu güzide uygulamayı kendi adına kaldırmış ve Hangouts’a geçmiş olsa da bizler onu kullanmaya, kullandırtmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Yakın olduğum birçok arkadaşımla akşamları bu program ile konuşuyoruz. Telefonumda Whatsapp bulunmakla birlikte aktif olarak kullandığım söylenemez.

Sosyal medyada da aktif olmaya çalışıyorum. Facebook, Twitter, Google+, Friendfeed en çok aktif olduğum yerler. Siteyle ilgili paylaşımlar haricinde genellikle okumaya daha fazla zaman ayırıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Geçen gün Teknosa’da gezerken Samsung Galaxy Pro tableti inceledim ve çok hoşuma gitti. Tablet yerine her zaman Samsung Galaxy Note 3 gibi bir telefonum olmasını tercih ederdim bugüne kadar. Zira ekran büyüklüğü haricinde pek farkları olduğunu düşünmezdim. Ama şu an o Pro’yu gerçekten istiyorum, zira aklımda bulunan birçok soruya cevabı var gibi görünüyor.

Şimdi gelelim hayallere. Açıkçası bilgisayarda yapabileceğin bazı şeyleri tabletlerde yapmak pek mümkün değil. Yani yapılsa da o kadar rahat değil. Bunların senkronizasyonunun daha gelişmiş olmasını isterdim. Elimde bulunan cihazın, ülkenin neresinde olursam olayım en iyi kalite ve en yüksek hızda, yasak ve sınır tanımadan İnternet’e erişebilmesini isterdim. Girdiğim her sayfanın kaydının tutulmayacak olması da cabası. Gözlere zarar vermeyen ama kalitesinden de bir şey kaybetmeyen bir ekranı olsun isterdim. Bazı dillerde %90’lara varan başarı oranlarıyla çeviri yapabilen yazılımların Türkçe ile de aynı kalitede çalışabilmesini isterdim. Örneğin, konuşmanızı alıp yazıya döken çeşitli programlar var ve çoğu Türkçe’de yetersiz kalıyor. Acil zamanlarda bu programlardan tam manasıyla yararlanabileceğim bir tabletim olmasını isterdim.

Her şeye rağmen, geçmişi de unutmamak lazım. Bundan 10-15 yıl öncesine kadar “Bir telefon çıkmış, içinde yılan oyunu varmış!” cümlesine hayretle bakarken şimdi Cem Yılmaz’ın dediği gibi uzaya götürecek teknolojiye sahip aletler çıkıyor fakat biz burun kıvırıyoruz. En büyük sorunumuz var olanı gerektiği şekilde kullanmayı bilmememiz sanırım. Bu aşamada bilinçlenme ve eğitim önem kazanıyor. Umuyorum bir gün bu sorunları da çözeceğiz.


[1] http://www.kayiprihtim.org/portal/