Hilâl Erdoğan

Hilâl Erdoğan

Hilâl Erdoğan | İnsan Kaynakları Uzmanı, İktisat Öğrencisi, Blog Yazarı

Editör tarafından 15.12.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, ben Hilâl Erdoğan. 21 yaşındayım. Aydın Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunuyum. İktisat öğrencisiyim.

Geçmişte Acıbadem Sağlık Grubu, Şişecam ve Akkök Şirketler Grubu‘nun İnsan Kaynakları departmanlarında staj yaptım. Lisansımı tamamlayıp insan kaynakları alanında kariyer yapmayı istiyorum.

Edebiyatla ilgileniyorum. Kitap okumak, boş zaman aktivitesinden çok çok öte benim için, adeta bir yaşam şekli. Okuduğum kitaplar hakkında Kitapçı Dergisi‘nde ve Hayat Değiştiriciler (hayatdegistiriciler.blogspot.com) adlı blogumda yazıyorum. Orhan Pamuk’un “bir kitap okudum hayatım değişti” sözünden yola çıkarak, okuyup hayata olan bakış açımı değiştiren kitaplarla ilgili yazıyorum Hayat Değiştiriciler’de.

Nurdan Gürbilek gibi bir edebiyat eleştirmeni veya editör olmayı hayal etsem de kariyerimi İnsan Kaynakları alanında sürdürmek istiyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstüler bana çok hantal geliyor. Tabletler de uzun yazılar yazma ihtiyacımı çok tatmin etmiyor. Elimdeki cihazla olabildiğince bağımsız olabilmek ve şarj sıkıntısı yaşamamak istiyorum. Bu nedenle Samsung‘un, taşınabilir ufaklıkta ama çalışırken yormayacak büyüklükteki Netbook’u N150 Plus yetişiyor imdadıma. Hafifliği nedeniyle çantama atıp her yere götürebiliyorum, şarjının 6 saate yakın bitmemesi de benim için en büyük artısı. Telefon olarak Samsung Galaxy Ace kullanıyorum ve ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Bilgisayarımda yazı yazmak için Microsoft Word vazgeçilmezim. Tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorum. Diğer tarayıcılara göre daha pratik ve özelleştirilebilir geliyor. Blogger’dan çok memnunum, kullanımı oldukça basit ve karmaşıklıktan uzak, şablon üzerinde değişiklik yaparken kafa karışıklığı yaşamıyorum. Bu kullanım kolaylığı nedeniyle az teknik bilgiyle bile profesyonel bir görüntü elde etme imkanı sunduğunu düşünüyorum. Google Analytics sayesinde de blog istatistiklerimi ayrıntılı olarak takip edebiliyorum. Blog yazarken görsel arayışımı en iyi karşılayan yer ise We Heart It, adeta bir görsel cenneti. Çektiğim fotoğrafları düzenlemek için Picasa kullanıyorum, Photoshop ve benzeri programlar bana çok karmaşık ve uğraştırıcı geliyor.

Android tabanlı cep telefonumda ise Outlook uygulaması çok işime yarıyor. Telefonumdan blogumu güncellemek istediğimdeyse Blog It uygulamasını kullanıyorum. Bloglovin sayesinde de beğendiğim blogları takip edebiliyorum. Twitter‘ı yazılarımın linklerini paylaşmak ve yeni okuyuculara ulaşmak için kullanıyorum. Foursquare ise alışamadığım tek uygulama diyebilirim. Özel hayat ihlali hissi veriyor bana, daha mesafeliyim o nedenle. En vazgeçilmezimse kesinlikle Instagram. Kendi ilgi alanımla ilgili bir çok insanla tanışmanın keyfini yaşıyorum orada. Kitap okumayı seven insanlarla bir topluluk gibi olduk, birbirimiz sayesinde yeni kitaplar keşfedip önerilerde bulunabiliyoruz. Tumblr **da keza öyle. Müzik dinlemek için de **Fizy ve Soundcloud uygulamalarını kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Google’ın Android cihazlar için profesyonel düzeyde bir Blogger uygulaması üretmesini istiyorum. Aynı zamanda Instagram’da fotoğraf paylaşırken Blogger’da paylaş seçeneğinin olması da beni çok mutlu eder. Hayalimdeki donanımsa ekranını istediğim kadar büyütüp küçültebildiğim bir tablet bilgisayar ayrıca gelecekte “şarj etmek” diye bir kavramın kalmamasını umuyorum.

Kitap okurken kitaba monte edilerek ışığından faydalanılan ürünleri kullanışsız ve dikkat dağıtıcı buluyorum. Kitaba paralel bir konumda “havada asılı durabilen”, ışık seviyesinin ayarlanabildiği bir ışık teknolojisi muhteşem olurdu. :)