Demet Özge Aykan

Demet Özge Aykan

Demet Özge Aykan | Ekonometrist, Tasarımcı, Çizer, Blog Yazarı

Editör tarafından 15.11.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, adım Demet Özge Aykan. Marmara Üniversitesi Ekonometri mezunuyum. Üniversite 1. sınıftan beri çizimle ilgileniyorum. Okuldan arkadaşımın beni Leman Paf Takım‘a götürmesi ile çizim hayatım başladı diyebilirim. Daha sonra Gırgır, Şizofren, Draje Dergi, yeniHarman, Cosmo Türk, Futuristika ve şimdi de Natama olmak üzere basılı ve online olarak çizimlerim yayımlandı, bazıları karma sergilerde yer aldı.

Önceleri çizimlerimi blogumda amaçsız yayınlarken davetiye, ayakkabı, kartvizit, logo, portre çizimi siparişleri almaya başladım. Bunlar da çoğalınca kendime Doa Dizayn isimili bir Facebook sayfası açtım. Başlarda çok sıcak bakmasam da kendi hesabım üzerinden iletişim kurmak yerine bu yöntemi daha mantıklı buldum ve Facebook üzerinden tanınmam da daha kolay oldu.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çizimlerim için masaüstü bilgisayarı kesinlikle tercih ediyorum ama bu imkanım olmadığı zamanlarda laptopum da çok işime yarıyor. Markası Dell ve bana çok iyi dayandığını düşünüyorum. Yeni bir bilgisayar alsam yine Dell alırım mesela. (Mac‘i seçenek dışı bırakalım, ona aşığım.) Telefon olarak da iPhone kullanıyorum. Teknolojiyi olabildiğince az kullanmak istiyorum ama gelişmeleri takip etmek adına gerekli olduğu da tartışılmaz. Yine de defterlerimi, boyalarımı, çevrimiçi (online) olmayan kitaplarımı en iyi teknolojik araçlardan çok seviyorum, onları olabildiğince tercih etmeye çalışıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Adobe CS6 Master Collection‘ı tasarımlarımda tercih ediyorum. Photoshop‘la hemen her işimi başarılabileceğimi öğrendikten sonra diğerlerini zorunlu olmadıkça kullanmayı reddettim. “Aa Illustrator kullan, iki dakikada halledersin.” yorumlarını sık sık duysam da pek önemsemiyorum, Photoshop’la mutluyum.

Periyodik olarak Blog açsam da bir türlü ısınamadım bu işe. WordPress‘i tercih ediyorum ve paylaşacağım görsel olmasa bile kurcalamayı seviyorum.

Onun dışında Gtalk, Gmail, Tumblr, MUBI, iPhone’da Flickr ve 8tracks aplikasyonları çok güzel.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Dediğim gibi teknoloji ile aramı zorla açmaya çalışan biri olduğum için büyük hayallerim de yok fakat Wacom‘un ekran tabletlerini çok seviyorum ve gerçekten hayallerimi süslüyor.

MUBI’nin hala iPhone aplikasyonu yok, umarım yakında olur.

Sevgiler.