Burak Kutbay

Burak Kutbay

Burak Kutbay | Programcı, Yazılım Mühendisliği Öğrencisi, Blog Yazarı

Editör tarafından 15.06.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, ben Burak Kutbay. 1988 yılında doğmuşum. Süleyman Demirel Üniversitesi Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümü mezunuyum. Lisans eğitimime Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde devam etmekteyim. Şu an bir kamu kuruluşunda bilgisayar teknikeri olarak çalışıyorum. Java Web Teknolojileri üzerine projeler yapıp kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Not ettiğim öğrendiklerimi çok önemsediğim bloguma aktarıyorum [1]. Java Web Teknolojilerinin yanı sıra bilişim dünyasının önemli isimlerini not ediyor, okuduğum bilişim ve bilim kitaplarından bahsediyorum. Ayrıca Java Server Pages üzerine bir e-kitabım da mevcut.

Yazılıma küçük yaşta ilgi duymaya başladım ve yazılım dünyasına Pascal ile “Hello World” dedim. Şu an Java Server Pages, Servlet, Hibernate ve Struts teknolojileri ile haşır neşirim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Packard Bell marka Intel Core i5 işlemcili ve 6 GB RAM’i bulunan bir bilgisayar kullanmaktayım. Yaptığım iş için yeterli. Cep telefonu olarak her zaman Android işletim sistemli olanları tercih etmişimdir, şu an elimde Samsung Galaxy S3 bulunmakta. ROM olarak ise Cyanogenmod kurulu.

Yanımda her zaman 16 GB’lık bir USB bellek bulundururum. Evimde 1 TB Western Digital marka, modeme bağlı bulunan harici disk ve nadir kullandığım HP Deskjet 1050 J410 yazıcı bulunmakta.

LG marka bir Netbook’um var ancak iPad 16 GB Wi-Fi aldığımdan beri kendisine hiç ihtiyaç duymuyorum. İşim ve bloga yazı yazmak haricinde dizüstü bilgisayar kullanmıyorum, tüm işlerimi iPad‘den yapmaktayım. Bazı yazılarımı (teknik yazı) da iPad’imden yazıyorum.

Müzik için Logitech‘in ses sistemini kullanıyorum. Televizyonum LG, kullanmaya yeni başladığım donanım ürünü ise Sony Playstation 3 oldu.

Koltukta otururken dizüstü ile çalışma gereği hissettiğimde Table-Mate 2 isimli dizüstü sehpasını kullanıyorum, oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak hem Windows 7 hem Ubuntu kullanıyorum.

Dokümanlarımı hem dizüstümde, hem tabletimde hem de cep telefonumda Kingsoft Office ile açıyor, okuyor ve yazıyorum. Bence kullanışlı ve oldukça hızlı. Online olarak ise Google Docs kullanmaktayım.

Bulut depolama çözümüm ise Dropbox. Ücretsiz sürümü benim için şu an yeterli.

İşim gereği kullandığım yazılımlar ise genellikle Java için: SublimeText, Vim, ve NetBeans. Ayrıca telefonumda ve tablette çeşitli IDE’ler mevcut.

Blog altyapısında değişiklik yapmak istediğimde yardımıma Adobe Dreamweaver yetişmekte. İş planlamalarımı ise Google Takvim olarak kullanmaktayım.

iPad’i çok aktif olarak kullanmaktayım. Not tutmak için, Google Docs, Dropbox’a gönderme kolaylığından ötürü Notability kullanıyorum.

İnternet tarayıcım Google Chrome, senkronizasyonun sağladığı rahatlık nedeni ile aynı tarayıcıyı mobil cihazlarımda da kullanmaktayım.

Oynadığım oyunlar: Sleeping Dogs, GTA IV, Grand Tourismo 6, The Last Of Us. Takip ettiğim diziler ise Person of interest, House of Cards, Silicon Valley, The Big Bang Theory.

Alternatif rock ağırlıklı olmak üzere, akustik, metal, 45’lik şarkılar dinlemeyi severim. Şu anda Zamanın Kısa Tarihi adlı muhteşem kitabı okuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Donanımdan bahsedecek olursak, şarj etmeye gerek kalmadan kullanılabilen mobil cihazlar isterdim. Yazılım olarak ise Linux‘un daha kullanıcı dostu bir yapıya geçmesini ve daha da yaygınlaşmasını isterdim.


[1] http://blog.burakkutbay.com/